Шкідливі речовини в продуктах харчування

Які шкідливі речовини містяться в продуктах харчування.

ГМО і добавки. Як усунути наслідки шкідливих речовин


Різні шкідливі речовини використовуються у виробництві і при вирощуванні продуктів харчування .

Овочі і фрукти


У сільському господарстві при вирощуванні овочів застосовують гербіциди, антибіотики, гормони і пестициди. Для того щоб зменшити їх вплив на організм, краще купувати продукцію на сільських ринках, а не в магазинах або вирощувати овочі самим.
Після покупки необхідно ретельно мити фрукти і овочі без використання миючих засобів. Зовнішні листя, якщо вони є, треба обривати, а шкірку не очищати, що дозволить зменшити попадання в організм пестицидів.

М'ясо


У жирі тварин можуть накопичуватися гормони і антибіотики, тому перед приготуванням рекомендується зрізати весь видимий жир. М'ясо, птицю треба ретельно проварювати і прожарювати - теплова обробка сприяє розкладанню хімікатів. Послабити вплив гормонів і пестицидів на організм допоможуть вживаються одночасно з м'ясом соєві і бобові продукти.

Риба


Що стосується риби, то в деяких її видах є невелика кількість метилата ртуті. Це токсична сполука, що міститься в природних умовах у воді. Тому, щоб знизити ризик потрапляння цієї речовини в організм, рекомендується помірно вживати велику рибу (миня, синього тунця).
Незважаючи на те, що обстеження фахівцями широко споживаних продуктів не виявляє небезпечних рівнів залишків в них шкідливих хімічних речовин, у деяких все ж відзначається певне їх зміст, наприклад, в картоплі, цибулі, плодах сімейства хрестоцвітних (всі види капусти), яблука, суниці, манго та інших овочах і фруктах, які купуються в магазині.

Продукти з вмістом ГМО та інших добавок


В Росії не виробляються генетично модифіковані продукти, хоча в дослідному порядку на деяких закритих дільницях у нас вирощують трансгенні культури. Що ж стосується зарубіжної генетично модифікованої продукції, то вона широко представлена на російському внутрішньому ринку. В даний час у нашій країні дозволені для продажу населенню та використання в харчовій промисловості генетично модифіковані культури, такі як соя, картопля, цукрові буряки, кукурудза. Зараз приблизно 60% продукції харчової промисловості так чи інакше містять модифіковані інгредієнти і добавки. Закон передбачає, що ця інформація повинна бути зазначена на етикетках. Однак це робиться не завжди. Наприклад, якщо в продукті є невелика кількість генетично модифікованого матеріалу, який використовується в ароматизаторах та інших добавках, то воно не вказується.
Якщо немає бажання споживати генетично модифіковані харчові продукти, тоді слід вибирати такі, на яких вказано, що вони не містять ГМО.
Відомо, що харчова промисловість використовує більше 3000 харчових добавок, які сприяють поліпшенню вигляду та смаку продуктів, а також збільшення термінів їх придатності. Застосування таких добавок повинно бути схвалено відповідними органами. Але незважаючи на це, деякі добавки здатні викликати негативні реакції на них у чутливих людей. Тому, перед тим як купити товар, слід уважно вивчити його етикетку.
Всі харчові добавки виробники зобов'язані включати в перелік інгредієнтів. Люди по-різному реагують на одну і ту ж добавку. Хтось від неї хворіє, а хтось переносить її добре. Якщо людина страждає астмою, харчовою алергією і непереносимість будь-якого компонента, тоді йому слід знати, що вони входять в склад і обходити стороною продукти з такими добавками, а саме: з вмістом бензоатов, нітритів, сульфітів і барвників.
Такі добавки, як емульгатори, гліцерин, желатин, мальтодекстрини, натуральні смакові і ароматичні речовини, які отримують з продуктів тваринного походження.
Краще, звичайно, уникати придбання продуктів, в інгредієнтах яких вказано довгий список всіляких добавок. Як правило, такі продукти піддаються глибокої переробки і мають низьку поживну цінність.

Напівфабрикати


В напівфабрикатах теж часто містяться штучні смакові і ароматичні речовини, тому в свій раціон бажано включати тільки свіжі фрукти, овочі, бобові, горіхи і пісне м'ясо.

Безалкогольні напої


У таких напоях нерідко є кофеїн, наявність якого виробники зобов'язані зазначати на етикетці. На етикетках продуктів з додаванням гуарани - південно-американської рослини з високим рівнем кофеїну - повинно бути вказано, що вони містять кофеїн.

Заправки для супів і салатів. Чіпси


У заправки, чіпси і деякі інші продукти часто додають підсилювач смаку глютамат натрію (MSG). Використання цієї речовини дозволяє зменшити кількість інших інгредієнтів. Так, наприклад, якщо в курячому супі міститься глютамат натрію, значить, у нього знижений вміст курячого м'яса.

Чай


В даний час в деяких випадках містяться сильні смакові та ароматичні добавки. На упаковці повинно бути вказано, що чай ароматизований.
Для того щоб виключити вплив хімікатів на своє здоров'я, слід купувати сертифіковану «органічну» продукцію. Інформацію, що міститься на етикетках продуктів, необхідно уважно вивчати тим, хто страждає харчової алергією і хоче обмежити споживання калорій, цукру, солі або жиру, а також тим, хто хоче уникати вживання харчових добавок і ГМО. Потрібно відзначити, що багато добавки мають буквено-цифрове позначення, яке замінює їх довгі назви.
Необхідно вивчити перелік інгредієнтів. Вони перелічені в порядку зменшення їх маси. Наприклад, якщо на упаковці соку написано: глюкоза, сахароза, яблука, ароматизатор, ідентичний натуральному, і консервант, отже, основними інгредієнтами є глюкоза і сахароза. Можна порівняти продукти за процентним вмістом в них основного інгредієнта.
Для того, щоб порівнювати різні продукти, потрібно скористатися наведеними на етикетках даними про їх поживної цінності в розрахунку на 100 г продукту. Зазвичай вміст інгредієнтів вказується у двох формах: на 100 г на порцію продукту.
Кількість інгредієнтів на порцію - це міра, яку використовує виробник, тому в різних продуктів вона різна. Треба пам'ятати про те, що величина порції може бути дуже маленькою і не обов'язково повинна відповідати звичайній. Ймовірно, це робиться для того, щоб приховати реальну кількість калорій.
Необхідно звертати увагу на попередження про вміст у продуктах потенційних алергенів. До таких відносяться арахіс та інші горіхи, молоко, яйця, риба, соя. Виробники зобов'язані давати повну інформацію про їх зміст. Наприклад, повинно бути зазначено: містить незначну кількість арахісу.
Необхідно звертати увагу і на рекомендаційні відомості про речовини, які потенційно здатні викликати проблеми зі здоров'ям. Зокрема, інформація про гуарані і хинине повинна бути зазначена на етикетках.
Щоб придбати продукт вітчизняного виробництва, треба уважно вивчати етикетку. Якщо на ній зазначено: «Продукт Росії», - значить, він виготовлений в Росії і російських інгредієнтів. Якщо зазначено: «Зроблено в Росії», - означає, що продукт виготовлений як з вітчизняних, так і імпортних інгредієнтів, причому 50% витрат виробництва припадає на Росію.
Щоб бути впевненим у тому, що продукти не містять генетично модифікованих компонентів, слід шукати на етикетці напис: «Не містить ГМО».
Обов'язкове маркування не відноситься до продуктів, в яких є інгредієнти, отримані від тварин, вирощених на генетично модифицированны кормах, і до сильно рафінованим продуктів, одержаних з модифікованих культур. Якщо на продукті зазначено: «Вироблено органічним методом», то в ньому буде міститися добавка. Так, вина додають незначну кількість діоксиду сірки, консервант.
Люди, які прагнуть обмежити вміст в їжі жирів, зобов'язані уважно ставитися до продуктів, на яких є наступні позначення:
? знежирений. В таких продуктах вміст жиру не перевищує 015 %;
? нежирний. У рідкому продукті міститься до 15% жиру, в твердому - менше 3 %;
? із зниженою жирністю. В таких продуктах вміст жиру має бути на 25 % менше порівняно з нормальним;
? легкий. Це маркування не обов'язково повідомляє про те, що продукт містить мало жиру. Наприклад, легке оливкова олія просто має світле забарвлення. А зміст жиру в так званих легких картопляних чіпсах таке ж, як і у звичайних. Різниця полягає лише в товщині нарізки;
? повністю натуральний . В таких продуктах можуть містяться рослинні і тваринні жири. Вони повністю натуральні, хоча і не дуже корисні для здоров'я;
? не містить холестерину . Це не означає, що в продукті не міститься жиру або його мало. Жир може бути присутнім, а маркування інформує про те, що він є мононенасищенним, а значить, не стане причиною серцево-судинних захворювань.