План статті:
Загальні властивості
Користь шипшини для чоловічого здоров'я
Шипшина і здоров'я жінки
Рецепти на основі шипшини
Шкідливі властивості і протипоказання
жіночої шкіри , збагачує її вітамінами, покращує колір обличчя.
Настій шипшини також може використовуватися в якості тоніка, який усуває дрібні зморшки шкіри обличчя.
При надмірній вазі відвар шипшини допомагає відрегулювати обмін речовин, стимулюючи спалювання надлишків жирової тканини і допомагає жіночому організму в найкоротші терміни знайти чудову фізичну форму.
Ефірне масло шипшини - це прекрасний дар природи, що забезпечує гладкість і здоров'я шкіри. Міристинова, лауринової, пальмітинова і стеаринова кислоти ефективно борються з розтяжками, шрамами і варикозним розширенням вен.
Рецепти на основі шипшини
1. Косметологія
Відвар з пелюсток. 01 кг. основного компонента прокипячивается близько години. Відвар добре знімає запалення шкіри і очей.
Скраб з шипшини. Сухі кісточки плодів рослини розмелюють в кавомолці. Ч. Ложка основного компонента змішується з такої ж ложкою сметани, декількома краплями лимонного соку. Маса добре перемішується. Скраб втирається у вологу шкіру кілька хвилин, потім залишається на чверть години. Після видаляється тепленькою водою.
Противугрова ванна. П'ять-шість ложок (їдалень) пелюсток рослини (подрібнених) поміщаються в емальовану ємність з літром киплячої води. Слід потримати обличчя над парою піднімається з ємності. Після деякого охолодження можна накрити голову рушником над парою. Дана процедура допомагає розширити пори шкіри обличчя і очистити її від сальних пробок.
Відвар для жирної шкіри. Ст. Ложка) плодів шипшини змішується з яєчним білком (1 шт.) і ложкою (чайної) лимонного соку. Для згущення консистенції додається кілька ложок (чайних) пшеничного борошна. Зілля наноситься на чверть години в якості маски. Видаляється водою з додаванням соку лимона. Дана маска сприяє звуженню і очищенню пір шкіри, підвищення її тонусу.
Догляд за волоссям. Дві ложки (столові) відвару з плодів шипшини перемішуються з ложкою (їдальні) лимонного соку і парою ложок (їдалень) вівсяної муки. Підсумкова суміш маститься на волосся і шкіру голови приблизно за півгодини до миття волосся. Вона зміцнює волосся, усуває надлишкову жирність і ламкість.
2. Напої
Вино з плодів шипшини. 15 кг. висушених і подрібнених плодів рослини, 002 кг дріжджів, 5 кг. цукру заливаються 16 л. води. Ємність з компонентами вистоюється в теплому місці без доступу світла близько 90 днів. Періодично майбутнє вино струшується. Після закінчення зазначеного терміну вино проціджують, додається 02 л. спирту. Далі вино вистоюється ще близько 90-120 днів, після - розливається по пляшках. Отримане вино володіє потужним вітамінізуючу дією (але без фанатизму).
Лікер з плодів шипшини. У склянку подрібнених плодів рослини додається півтори склянки цукру, три склянки горілки. Отриманий коктейль вистоюється на сонці близько п'яти днів. Після додається ще дві склянки горілки, витримується аналогічним чином такий же термін. Перед вживанням лікер необхідно процідити. Приймається по 0015 - 002 р.
Цілющий чай. Ст. Ложка висушених плодів заливають склянкою киплячої води, вистоюється кілька годин. П'ється з цукром за смаком.
Вітамінний настій. Три ложки (столові) висушених плодів заливаються парою склянок окропу, вистоюється протягом кількох годин. П'ється по половині склянки багато разів на день.
Напій з шипшини. Вісім ложок висушених плодів рослини заливаються чотирма склянками киплячої води, змішуються з чотирма ложками (столовими) цукру, варяться на малому полум'ї десять хвилин. Після відвар проціджують і розливають по пляшках.
«Кава» з шипшини. Насіння рослини підсмажуються, подрібнюються в кавомолці і заварюються зразок кави. Отриманий напій корисний і надзвичайно приємний на смак.
Кисіль з шипшини. 005 кг свіжих плодів (01 кг висушених) промиваються проточною водою, заливаються парою склянок профільтрованої води, варяться близько півгодини на середньому полум'я. Ще гарячий відвар переливається в іншу ємність, а залишилися плоди розминається в кашку. Кашка заливається склянкою води, доводиться до кипіння, попередньо проціджують через багатошарову марлю, і змішується з початковим відваром. Далі додається цукор за смаком і дві ложки (столові) картопляного крохмалю, розведеного прохолодною водою. Для посилення цілющих властивостей слід насипати рожеві пелюстки або цитрусову цедру.
3. Засоби для детоксикації організму
Ложка плодів рослини заливається окропом і вистоюється в термосі приблизно вісім годин (або 15 хвилин готується на парній лазні). Настій приймається 3 разів на день разом з 005 кг аскорбінової кислоти після закінчення трапези. Курсовий прийом становить 1 місяць. Даний курс допоможе вивести з організму все «баласт» шлаків і токсинів.
Ст. Ложка бруньок берези, безсмертника, ромашки заварюється 15 літрами окропу. Настій «дозріває» близько двох годин. Також готується відвар з плодів шипшини. Мультикомпонентный настій п'ється вранці з ложечкою меду. Відвар шипшини п'ється в обід і на вечерю, на півгодини випереджаючи їжу. Проводячи таку «терапію» місяць, ви значно подстегнете обмін речовин, відрегулюєте травний процес і омолодите організм.
П'ять ложок (їдалень) голок сосни, цибулиння, плоди шипшини - по ложці (їдальні), відваріть в киплячій воді (літрі) на малому полум'ї близько п'яти хвилин. Після ємність закутується в теплу тканину і вистоюється протягом ночі. Далі настій проціджують, доводять кип'яченою водою до літра. П'ється по келиху 3 разів на день маленькими ковтками.
Шкідливі властивості і протипоказання
Високий рівень вмісту аскорбінової кислоти викликає подразнення слизової шлунка і кишечника. Тому засоби на основі шипшини слід дуже обачно приймати людям з виразковою хворобою шлунка і дванадцятипалої кишки, гастритами.
Тривалий і безконтрольний прийом відвару шипшини здатний спровокувати напади панкреатит та метеоризм.
Шипшина варто приймати акуратно людям, які страждають підвищеним згортанням крові, тромбофлебіт, серцевою недостатністю, эндокардией, недостатністю кровообігу.
Також шипшина руйнує зубну емаль. У зв'язку з цим настої з плодів рослини бажано вживати за допомогою трубочки, щоб не допустити зіткнення з зубами. Також корисним буде після прийому відварів полоскати рот водою.
Можна резюмувати, що шипшина по корисним властивостям і сприятливому впливу на організм людини цілком можна порівняти з женьшенем. Пийте відвари з плодами цієї рослини і будьте здорові!