Лікувальні дієти харчування

Лікувальні дієти. Рецепти


Лікувальне харчування при подагрі, при захворюваннях нирок, харчування при неврозах, харчування при ожирінні, харчування при цукровому діабеті, харчування при серцево-судинних захворюваннях, харчування при недокрів'ї та інші корисні лікувальні дієти.

Дієта № 1


Призначається при подагрі і сечокислому діатезі.
Мета цієї дієти - допомогти нормалізації пуринового обміну і зменшити вироблення сечової кислоти організмом. Дієта повинна містити достатню кількість повноцінних білків, жирів і вуглеводів, а також підвищена кількість повноцінних вітамінів B1 В2 і С, підвищена кількість овочів, фруктів, кисломолочних продуктів, а також достатню кількість рідини: 2-25 л у вигляді овочевих, фруктових соків, настою шипшини, відвар із пшеничних висівок з медом, відвар вівса з медом, лимоном. За вказівкою лікаря рекомендується робити розвантажувальні дні, тобто повні перерви в їжі.
Температура їжі і напоїв - тепла, гаряча. Приймають їжу 5-6 разів на день. Сіль і цукор обмежуються.
Хімічний склад дієти № 6 день: 80-90 г білків, 100-110 г жирів, 400-450 г вуглеводів, 10 г солі крупного помелу. Калорійність раціону - 3000 калорій. Кількість вітамінів: С - до 150 мг, В, В2 - по 3-4 мг, нікотинової кислоти - 30 мг.
Показані такі страви і продукти:
Хліб - білий, сірий, чорний.
Перші страви - супи вегетаріанські з круп, макаронних виробів, приготовані на воді або на слабкому м'ясному бульйоні, а також борщі, молочні фруктові супи.
Другі страви - відварені м'ясо, риба нежирних сортів, рубані або шматком, але не більше 100 г на день або 2-3 рази на тиждень за призначенням лікаря.
Молочнокислі продукти - у всіх видах, крім дуже жирні.
Страви з яєць - у всіх видах, але рідко.
Гарніри - страви з овочів у будь-якій кількості, крім листового салату, макарони і каші в обмеженій кількості.
Соуси - молочні, сметанні, вегетаріанські.
Солодощі - киселі, компоти з фруктів, свіжі фрукти.
Напої - неміцний чай, чай з молоком, соки, сурогатну каву.
Забороняються : кава, міцний чай, шоколад, малина, брусниця, спаржа, щавель, шпинат, ревінь, капуста, страви із сої, гороху, сочевиці, квасолі, грибів. Не можна жирну висококалорійну їжу, що включає в себе багато м'яса, риби, а також продукти, багаті пуриновими речовинами: нирки, печінку, мозок, язик, телятину, курчат, наваристі м'ясні бульйони, холодець, оселедець, балики, ковбаси, консерви м'ясні і рибні, соління, жирні сорти м'яса і риби, страви з гуски, качки, сало. Категорично забороняються гострі приправи: хрін, оцет, перець, гірчиця; горіхи, шоколад, алкогольні напої.
Лікувальне харчування при сечокислому діатезі аналогічно харчування хворих на подагру. З дієти виключаються продукти, багаті Щавлевою кислотою. Хворим сечокислий діатез дозволяється м'ясо, птиця та риба нежирних сортів, відварні і парові, але не частіше 2-3 рази в тиждень. Томати, щавель, шпинат, квасоля виключаються.

Дієта № 2


Призначається при захворюваннях нирок (нефрозах, нефритах).
Мета цієї дієти - різко обмежити вміст екстрактивних речовин, зменшити подразнення нирок, посилити виведення з організму недоокислених продуктів обміну речовин, зняти запалення.
Харчування при захворюваннях нирок не повинно бути одноманітним. Дієта повинна бути повноцінною, містити достатню кількість білків, жирів і вуглеводів, підвищена кількість повноцінних вітамінів А, РР, В1 В2 В6 В12 і С. Також речовини які мають ліпотропні властивості, сир, молоко, молочнокислі продукти (кефір, йогурт, кисле молоко, ряжанка). У меню слід включати продукти, що мають сечогінну дію, - кавун, гарбуз, огірки, кабачки, буряк, листові салати, салати з свіжих овочів, диню, сухофрукти (родзинки, курагу, чорнослив).
Їжа повинна готуватися без солі, за призначенням лікаря - не більше 2-4 г солі в день, не в період загострення. Крім обмеження солі необхідно також обмежити вживання холестерину і екстрактивних речовин, що містяться в м'ясі, рибі, грибах і т. д. Рідину потрібно обмежити до 08 л. Загальна кількість води, включаючи і ту, що входить до складу страв, - 12-13 л на добу. Не можна вживати в їжу рослини, які містять ефірні олії, - цибуля, часник, петрушку, кріп, хрін, гірчицю.
Для поліпшення смаку в несолоні страви можна додавати лимонний сік, журавлину.
Хімічний склад дієти № 2 в день: білків 70-80 г, 70-80 г жирів, 400-450 г вуглеводів. Калорійність раціону - 2800 - 3000 калорій.
Показані такі страви і продукти:
Хліб - білий, сірий, висівковий.
Перші страви - супи вегетаріанські з круп, макаронних виробів, приготовані на воді, борщі вегетаріанські, молочні фруктові супи.
Другі страви - відварені м'ясо, риба нежирних сортів, варені, запечені, парові котлети, фрикадельки, кнелі,
Молочнокислі продукти - молоко, вершки, сметана, сир, кефір, йогурт.
Страви з яєць - у всіх видах, не більше 1-2 яєць у тиждень.
Жири - масло вершкове, несолоне, рослинна.
Гарніри - макарони, каші, страви з овочів у будь-якому вигляді і кількості, крім листового салату, щавлю, шпинату.
Соуси - вегетаріанські, молочні, сметанні.
Солодощі - печені яблука, родзинки, курага, чорнослив в сиропі, кавуни, дині, мед, варення, настій шипшини з медом, лимоном, киселі, компоти з фруктів, свіжі фрукти.
Напої - неміцний чай, чай з молоком, соки.
Забороняються : кава, міцний чай, шоколад, страви із сої, гороху, сочевиці, квасолі, спаржі, редиски, цибулі, грибів. М'ясні, рибні та грибні наваристі бульйони, холодець, оселедець, балики, ковбаси, консерви рибні, солоні продукти, маринади, жирні сорти м'яса і риби, страви з гуски, качки, морська риба, сосиски, сардельки, сало. Категорично забороняються гострі приправи: хрін, оцет, перець, гірчиця; горіхи, тістечка з кремом, торти, шоколад, алкогольні напої.

Дієта № 3


Дієта призначається при ожирінні. Мабуть, це сама популярна дієта. На відміну від інших дієт для схуднення, ця розписана фахівцями-медиками і є базовою, перевіреної медичною практикою, в ній враховані всі можливі негативні наслідки та зведений до мінімуму ризик ускладнень.
Мета цієї дієти - підвищити обмін речовин, зробити його більш інтенсивним, обмежуючи кількість «порожніх» калорій. Дієта повинна містити достатню кількість повноцінних білків, а також підвищена кількість повноцінних вітамінів в збалансованому комплексі. Харчовий раціон хворого ожирінням повинен мати обмежену калорійність, яку необхідно зменшувати за рахунок вуглеводів і - меншою мірою - жирів. Харчування має бути різноманітним, з великою кількістю грубоволокнистої рослинної клітковини, підвищеним вмістом ліпотропних речовин, якими багаті молочнокислі продукти, особливо сир, морська риба, соя. Потрібно уникати гострої, солоної, жирної їжі, смаженого, борошняних і кондитерських виробів. Варто обмежити вживання приправ, які збуджують апетит, рідини (1 - 15 л на добу вільної води). Сіль - не більше 10 г в день; цукор (солодощі) - 20-30 г, краще замінити його медом, він менш калорійний і більш корисний. Приймають їжу 5-6 разів на день, не переїдати.
Велике значення мають розвантажувальні дні (за призначенням лікаря) - 2-3 рази на тиждень приймають тільки рідина і вітамінно-мінеральний комплекс.
Хімічний склад дієти № 3 в день: 100-120 г білків, 50-60 г жирів, 200-230 г вуглеводів, 10 г солі крупного помелу. Калорійність - 1500-1700 калорій.
Показані такі страви і продукти:
Хліб - чорний, сірий, вчорашньої випічки, висівковий.
Перші страви - супи із свіжих овочів, фруктів і ягід, знежирені бульйони, супи з курки, нежирного м'яса, риби (судак, окунь, короп, пеленгас, морська риба), вегетаріанські борщі, щі, холодник, ботвінья.
Другі страви з нежирних сортів яловичини, телятини, кролика, курки без шкіри, краще грудки, риби нежирних сортів, відварені, тушковані, спечені на ґратах без жиру або парові.
Жири - масло рослинне, 10-15 г на день.
Молочнокислі продукти - 1%-ний кефір або кисле молоко, Ряжанка 25%-ная, нежирний сир 200-300 г на день.
Страви з яєць - в обмеженій кількості.
Круп'яні вироби - розсипчаста гречана каша, вівсянка висівки.
Овочі - морква, кабачки, гарбуз, буряк, зелений горошок, баклажани, цвітна капуста, кольрабі, топінамбур, листовий зелений салат, всі в будь-якому вигляді, крім картоплі, квасолі, авокадо.
Закуски - паштети з нежирного м'яса, риби, птиці, вимочений пісна оселедець 1-2 рази в тиждень, холодець з яловичини, заливна риба. Салати з свіжих овочів, нежирний сир.
Солодощі - свіжі ягоди та фрукти, компот, желе, печені фрукти, замість цукру краще використовувати низькокалорійні замінники.
Напої - чай, чай з лимоном, відвар із пшеничних висівок з медом, відвар вівса з медом, сирі фруктові, ягідні та овочеві соки, неміцний кава.
Забороняються : білий хліб, здоба, кондитерські вироби, вершкове масло, сметана, вершки, жирні сорти м'яса, риби, свинина, баранина, ковбаси, копченості, жирний сир, макаронні вироби, крупи (крім гречки та вівсянки), горох, квасоля, картопля, гостре, солоне, смажене, прянощі, солодкі фрукти і ягоди у великій кількості, варення, цукерки, шоколад, алкогольні напої (крім сухих натуральних вин - інколи).
Сторінки: 1 2