Фрукти любить майже кожен, але мало хто знає про їхню справжню користь. Вчені визначили, що їсти фрукти, які є особливо багатими вітамінами і мінералами, вживання яких, замінює прийом комплексу синтетичних вітамінів в пігулках. На сьогоднішній день найкориснішими фруктами визнані: ківі, хурма, ананас, яблуко. Доповнюють рейтинг корисності фруктів - виноград, лимон і банани.
Киви - фрукт, який, не дивлячись на свої невеликі розміри, є кладезью вітамінів і корисних речовин. У цьому непоказному на вигляд плоді, схожим на картоплю, а в деяких країнах його так і називають - волохатими картоплею, міститься 75 мг вітаміну С, 2,6 г клітковини, 11 г вуглеводів, 4 мг натрію. До ще одного корисного властивості ківі відносять його здатність виводити з організму шкідливий холестерин. Включити ківі в свій раціон особливо показано людям, які страждають підвищеним тромбоутвореннями.
Хурма - широко поширений по всьому світу східний фрукт. На російських прилавках цей фрукт з'являється в зимовий період. Вчені прийшли до висновку, що в хурмі містяться всі корисні елементи фруктів, що змінюють один одного протягом року. За вмістом вітаміну с цей фрукт перевершує чорну смородину, заліза в ній більше, ніж в яблуках, плюс до цього калію в хурмі більше, ніж в абрикосах. Цей сонячний фрукт на чверть складається з глюкози і фруктози, а після повного дозрівання у хурмі міститься 1,5 % протеїну і 0,85 % жиру. Кількома плодами хурми можна втамувати голод, плюс до всього вона має приємний солодкуватий смак. Особливу користь хурма представляє для людей, які страждають захворюваннями серцево-судинної системи. Фруктоза і глюкоза використовуються в організмі, як енергетичне паливо, що підвищує витривалість. Підвищений вміст калію в хурмі допомагає заповнювати його втрати, неминучі при кардіологічних проблеми. Якщо хворим з патологією серця і судин з'їдати в день по 2-3 плода, то результати лікування поліпшуються. Також вона володіє сечогінною дією. Для лікування підійде як свіжа, так і сушена хурма. При сечокам'яної хвороби важко переоцінити користь «помаранчевого доктора». Плоди багаті магнієм, що значно знижує ймовірність утворення каменів в організмі. Крім того, хурма виводить солі натрію, тим самим розвантажуючи нирки. Для діабетиків сушена хурма - вишукане ласощі, чудово заміняє цукерки та інші солодощі.
Ананас - він дійсно заслуговує звання короля всіх фруктів не тільки з-за свого урочистого і незвичайного вигляду, але і з-за утримання величезної кількості корисних біоелементів. М'якоть ананаса багата речовиною під назвою бромелайн, який активно розщеплює білок і бере участь в процесі обміну речовин. Ананас містить вітамін С, органічні кислоти, які зменшують апетит, притупляють почуття голоду і підсилюють захисні функції організму. Легку сечогінну властивість ананаса попереджає утворення набряків кінцівок і перешкоджає утворенню так званих «мішків» під очима. Не дарма цей фрукт в сушеному вигляді входить в склад багатьох гомеопатичних засобів і чаїв для схуднення. Крім вживання в їжу, ананас використовується і в косметичній промисловості для створення масок, кремів, лосьйонів і гелів для тіла. В період свят або рясного харчування рекомендується влаштовувати ананасові розвантажувальні дні, адже ананас вважається низькокалорійним ласощами.
Яблуко - воно вважається фруктом, найбільш вдало поєднує в собі вітаміни і корисні мікроелементи. Недарма англійці кажуть, що з'їдаючи по яблуку в день, можна забути про походи до лікаря. Яблука дуже багаті вітаміном С, що посилює опірність організму до різних вірусних інфекцій і простудних захворювань. Часто хворим людям яблука або свіжовичавлений яблучний сік в раціоні обов'язкові. Людям, схильним до захворювань серцево-судинної системи вживання яблук допоможе запобігти хворобі. Ці плоди містять в собі залізисті з'єднання і пектин - цінне баластні речовини, яка зв'язує надлишкові шлаки, швидко виводить їх з організму. Також завдяки пектину яблука швидко вгамовують відчуття голоду, що робить їх придатними для вживання в їжу під час дієти.
Виноград - дуже смачний і надзвичайно корисний фрукт. У м'якоті винограду сконцентровані такі речовини, як біофлавоноїди, які активно борються з раковими клітинами, перешкоджають утворенню тромбів. У винограді як у червоній, так і в зеленому у великій кількості содержется фруктоза і глюкоза, які сприяють нормальній роботі серця. Крім цього, вживання винограду знижується дратівливість і сонливість, організм перебуває в тонусі. Сушений виноград, в простолюдді - родзинки, також багатий корисними речовинами: бором, марганцем, магнієм, калієм, залізом. Ізюм корисний для нервової системи, серця, легенів, кісток. Варто звернути особливу увагу на той момент, що в ньому міститься у вісім разів більше цукру, ніж у винограді.
Лимон - найпоширеніший у вживанні представник сімейства цитрусових. Цедра лимона містить у собі величезні запаси вітаміну С, який підвищує стійкість імунітету і захисних функцій організму. Крім цього, в лимоні є вітаміни групи В, які покращують роботу нервової системи людини, підвищують його працездатність. Особливо корисно часто є лимон людям з великими розумовими навантаженнями, студентам у період сесії і школярам.
Банани - це не тільки смачно, але і дуже корисно. У бананах міститься калій корисний для роботи серця і м'язів. Банани містять вітамін С і вітаміни, які потрібні для нормальної роботи нервової системи і м'язової тканини, ефедрин, чинить легку тонізуючу дію, катехоламіни, які корисні для кишечника і для шлунка, травної системи в цілому.