Дієти лікувального харчування

Лікувальне харчування. Дієти


Дієта є одним з важливих методів лікування при багатьох захворюваннях, а при таких, як цукровий діабет легкого перебігу, аліментарне ожиріння, - єдиним. При лікувальному харчуванні має значення не тільки правильний підбір продуктів, але і дотримання технології кулінарної обробки, температура вживаної їжі хворим, кратність і час прийому їжі. Загострення багатьох захворювань пов'язані з різними ексцесами в харчуванні: хронічного панкреатиту після вживання жирної сметани, млинців, алкогольних напоїв, смажених страв; порушення в дієті при цукровому діабеті призводять до різкого підвищення цукру в крові, до сухості у роті, посилення спраги, прогресує жирова інфільтрація печінки і підшлункової залози; підвищення артеріального тиску у хворих, які страждають гіпертонічною хворобою, спостерігається при вживанні солоної їжі, а призначається при цьому лікування малоефективне.
Якщо загострення захворювання пройшло і хворий повернувся до активного способу життя, загальні принципи дієти не повинні змінюватися. Насамперед, це стосується продуктів, що виключаються з харчування, однак можна розширити способи кулінарної обробки (тушкувати, запікати після відварювання), включити овочі домашнього консервування, але тільки ті, в способі приготування яких ви впевнені (ні в якому разі не використаний аспірин і інші ліки). Нестача вітамінів можна компенсувати відваром шипшини, пшеничних висівок, іншими домашніми відварами з цілющих рослин. У всіх дієтах заборонені алкогольні напої, в індивідуальних випадках питання про їх вживанні може вирішити тільки лікар.
Якщо у одного хворого більше двох захворювань, що вимагають дієтичного харчування, харчування призначається з дотриманням принципів обох дієт. Так, наприклад, при загостренні виразкової хвороби у хворого з цукровим діабетом, призначається дієта №1 але з виключенням всіх продуктів, протипоказаних при цукровому діабеті.

Дієта № 1


Показання: виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки в період стихання загострення і не менше півроку після нього, нерізке загострення хронічного гастриту із збереженою та підвищеною секрецією, гострий гастрит у період загострення.
Технологія приготування: їжа повинна бути зварена на воді або на пару, протерта, при наявності гарних зубів рибу і м'ясо можна вживати шматком. Запікати окремі страви, але без скоринки. Приймати їжу 4-5 разів на день в одні і ті ж години. Виключити дуже гарячі і холодні страви.
Дозволяються:
Хлібні вироби - пшеничний білий хліб учорашньої випічки, сухарі білі, печиво нездобне або галетне.
Закуски - сир негострий, шинка нежирна і несолона, салат з відварних овочів, м'яса і риби, ковбаса докторська, молочна і дієтична.
Молоко та молочні продукти - молоко цільне або згущене, вершки, свіжий протертий сир.
Жири - масло вершкове несолоне, рафіновані рослинні масла в готові страви.
Яйця і яєчні блюда - паровий омлет, яйця некруто, не більше 2 штук в день.
Супи - супи з протертих круп, суп-пюре з варених овочів (крім капусти) на відварах з круп і дозволених овочів, молочний суп з дрібної вермішеллю. У супи додають молоко, вершки, яйце.
Овочі - картопля, морква, буряк, кольорова капуста, ранні гарбуз і кабачки, обмежено - зелений горошок, дрібно шінкованной кріп - в супи.
М'ясні і рибні страви готують у вигляді парових котлет, суфле, пюре, зраз, кнелей, відварюють шматком. Готують страви з м'яса нежирної яловичини, телятини, курки, кролика, індички, нежирних сортів риби (судак, короп, окунь та ін).
Крупи - манна, рис, гречана, вівсяна каші варять на молоці або воді.
Вермішель або макарони дрібно січені, варені.
Фрукти, ягоди, солодощі - солодкі сорти зрілих фруктів, ягід у вигляді компотів, киселів, мусів, желе, в запеченому вигляді, цукор, варення, зефір, пастила.
Соки - сирі з дозволених овочів, солодких ягід і фруктів, відвар з плодів шипшини.
Напої - неміцний чай, чай з молоком або вершками, слабке какао з молоком або вершками.
Забороняються: м'ясні, рибні і міцні овочеві відвари і бульйони, гриби, жирні сорти м'яса і риби, соління, копченості, маринади, м'ясні і рибні консерви, здобне тісто, пироги, чорний хліб, сирі овочі і фрукти, морозиво, квас, чорна кава, газовані напої, шоколад, всі соуси, крім молочного, з овочів - білокачанна капуста, ріпа, редька, щавель, шпинат, цибуля, огірки, всі овочеві закусочні консерви.
Якщо у хворого виражене загострення з тривалим больовим синдромом, то перші 7-8 днів лікування харчування з великими обмеженнями: виключають повністю хліб, будь-які овочі, закуски, всі страви вживаються тільки в протертому вигляді.

Дієта № 2


Показання : хронічний гастрит із секреторною недостатністю при нерізкому загостренні, гострі гастрити, ентерити і коліт у період загострення, хронічні ентероколіти поза загостренням при відсутності інших супутніх захворювань.
Технологія приготування: страви можуть бути відварені, тушковані, запечені, смажені без утворення грубої скориночки (не панірувати в сухарях і борошні), продукти бажано подрібнювати.
Солиться їжа нормально. Приймати їжу рекомендується 4 рази на день в одні і ті ж години.
Дозволяються:
Хлібні вироби - пшеничний хліб білий і сірий вчорашній випічки, не здобні сорти булочних виробів і печиво, сухий бісквіт.
Закуски - сир негострий натертий, вимочений оселедець, риба, м'ясо і мова заливні, салати зі свіжих томатів, варених овочів з м'ясом, рибою, яйцями, ковбаса дієтична, докторська і молочна, шинка нежирна, нежирний холодець, паштет з печінки, ікра овочева, ікра осетрових.
Молоко та молочні продукти - молоко з чаєм і іншими напоями і у складі різних страв, сухе і згущене молоко, напої та страви, сир, сирки, кисле молоко, кефір, ацидофільне молоко.
Жири - масло вершкове, топлене, рослинне рафінована, краще оливкову.
Яйця і яєчні вироби - яйця некруто, омлет без грубої скориночки або приготована на пару.
Перші страви - різні супи на неміцному знежиреному м'ясному, рибному, грибному бульйоні або овочевому відварі з дрібно рубаними або протертими овочами, протертими крупами (суп-пюре суп-крем), борщі, борщ, щі з свіжої капусти дрібно нашаткованої, з дрібно нарізаними овочами.
М'ясні і рибні блюда - різні вироби у вигляді котлет з нежирної яловичини, телятини, свинини, баранини, птиці, рубані вироби з риби, можна обсмажувати без панірування сухарями, м'ясо і рибу в шматках відварювати.
Круп'яні і макаронні вироби - каші протерті, в'язкі, запечені пудинги, котлети з круп, обсмажені так, щоб не утворювалася груба кірочка, макарони нарубані, дрібно відварені, відварна вермішель, каші готують на воді або з додаванням молока.
Молочні продукти - кефір, кисле молоко і інші кисломолочні напої, свіжий сир в натуральному вигляді й у стравах (суфле, пудингу, сирники, вареники), сир тертий або скибочками, сметана до 25 г на блюдо, молоко або вершки додають в страви і напої.
Овочі та зелень - пюре з різних овочів, пудинги, овочеві котлети, варені, тушковані, у вигляді пюре, запіканок або шматочками, картопля, кабачки, гарбуз, морква, буряк, кольорова капуста; при переносимості - білокачанна капуста, зелений горошок, стиглі томати; дрібно шаткована зелень додається у страви.
Фрукти і ягоди, солодкі страви і цукристі продукти - зрілі фрукти і ягоди у вигляді протертих компотів, пюре, киселів, желе, мусів. Цукор, мед, цукерки, варення. Яблука печені, при переносимості мандарини, апельсини, кавун, виноград без шкірки.
Соуси - на неміцних м'ясних, рибних, грибних і овочевих відварах.
Напої - чай з лимоном або з молоком, кава і какао на воді і з молоком, соки овочеві, ягідні, розбавлені водою, відвари шипшини і висівок.
Забороняються: вироби з теплого здобного тіста, смажене м'ясо і риба, обвалені в сухарях, жирні сорти м'яса і риби, соління, копченості, маринади, м'ясні, рибні та ін. закусочні консерви, холодні напої, морозиво, сало свиняче і кулінарні жири, гірчиця, хрін, шоколад, кремові вироби, інжир, фініки, ягоди з грубими зернами (малина, червона смородина) або з грубою шкіркою (аґрус), виноградний сік, квас; з овочів - цибуля, редька, редис, огірки, бруква, часник, гриби, солодкий перець, боби.

Дієта № 3


Показання: при запорах.
Технологія приготування: їжу готують в основному не подрібнюючи, варять у воді або на пару, запікають. Овочі і плоди вживають як в сирому, так і вареному вигляді. Їжа повинна складатися переважно з овочів, свіжих і сушених плодів, хлібопродуктів, круп, кисломолочних напоїв.
Дозволяються:
Хліб пшеничний з борошна грубого помелу: «докторський», «здоров'я», хрусткі хлібці (розмочені), житній хліб. Печиво сухе, несдобная випічка.
Супи переважно з овочів на м'ясному бульйоні, холодні фруктові та овочеві, борщі, борщ, щі з свіжої капусти.
М'ясо і птиця - нежирні сорти різних видів м'яса, курка, індичка (варені або запечені, шматком або рубані). Сосиски молочні.
Риба - нежирні види, відварна або запечена; страви з морських продуктів.
Страви і гарніри з овочів - різні види овочів і зелені, некисла квашена капуста, особливо рекомендується буряк.
Страви і гарніри з борошна, крупи, бобових, розсипчасті і полувязкие каші, пудинги, запіканки. Макаронні вироби відварні і у вигляді запіканок, особливо рекомендуються страви з гречаної крупи. З бобових: зелений горошок, соєвий сир.
Яйця - не більше одного на день, краще тільки в страви.
Фрукти, ягоди, солодкі страви і цукристі продукти - особливо рекомендуються дині, сливи, інжир, абрикоси, чорнослив, цукор, варення (особливо рябиновое), мед, компоти (особливо з ревеню), муси, фруктові цукерки.
Молочні продукти і страви з них - молоко (при переносимості - солодке), сметана, сир, кисле молоко, одно - і дводенний кефір, ацидофільне молоко, сири.
Соуси і прянощі - молочні, сметанні на овочевому відварі, фруктово-ягідні підливи.
Жири - масло вершкове, рослинні олії у страви.
Закуски - салати з сирих овочів, вінегрети з рослинним маслом, ікра овочева, фруктові салати, сир негострий, шинка нежирна, оселедець вимочений, м'ясо і риба заливні.
Напої - чай, кава із замінників, відвар з шипшини і пшеничних висівок, соки фруктові та овочеві (із слив, абрикосів, моркви, томатів).
Забороняються: хліб з борошна вищих сортів, листкове і здобне тісто, жирні сорти м'яса і риби, качка, гусак, копченості з м'яса і риби, консерви рибні та м'ясні, яйця круто і смажені, редька, редиска, часник, цибуля, ріпа, гриби, кисіль, чорниця, айва, кизил, шоколад, вироби з кремом, гострі і жирні соуси, хрін, гірчиця, перець, какао, чорний кава, міцний чай, тварини і кулінарні жири, алкогольні напої. Рис і манну крупу обмежити.

Дієта № 4


Показання: гострі захворювання і різке загострення хронічних захворювань кишечника з сильними проносами.
Технологія приготування: страви рідкі і напіврідкі, протерті, зварені у воді і на пару. Солиться їжа нормально. Приймати їжу рекомендується 4 рази в день, в одні і ті ж години.
Дозволяються:
Хлібні вироби - пшеничний хліб білий і сірий вчорашній випічки, здобні сорти булочних виробів і печива, білі сухарики з булки.
Закуски - сир негострий, нежирний оселедець, паштет з м'яса домашнього приготування.
Молоко та молочні продукти - нежирний свіжоприготований сир, парове суфле, триденний кефір, ацидофільне молоко, сметана в невеликій кількості як приправа.
Жири - свіже вершкове масло по 5 г у кожну страву, топлене, оливкова.
Яйця і яєчні блюда - яйця некруто до одного в день, омлет та страви.
Супи на знежиреному слабкому м'ясному або рибному бульйоні з додаванням слизистих відварів круп (манної, рису), вареного і протертого м'яса, парових кнелей і фрикадельок, яєчних пластівців, домашньої локшини, вермішелі.
М'ясні і рибні блюда - різні вироби з нежирної яловичини, телятини, нежирної риби, пропущених через м'ясорубку, краще готувати на пару, при обсмажуванні не обкачувати у сухарях, суфле з відвареного м'яса, фарш.
Круп'яні і макаронні вироби - протерті каші на воді або знежиреному бульйоні - рисова, вівсяна, гречана, круп'яної муки, у вигляді запечених пудингів і котлет з круп без грубої скориночки, макарони і вермішель відварні.
Овочі та зелень - пюре з різних овочів, пудинги, овочеві котлети, запечені або смажені без грубої скориночки, відварна цвітна капуста з маслом, кабачки, гарбуз тушковані. Ранню сиру зелень додавати в різні страви (кріп, петрушку, базилік дрібно нашатковані).
Фрукти і ягоди - з свіжих і сухих фруктів і ягід пюре, киселі, желе, муси, варення. Цукор, цукерки.
Соки - фруктові, ягідні та овочеві сирі соки, в теплому вигляді, наполовину розведені водою або чаєм, в обмеженій кількості. Відвар з плодів шипшини і пшеничних висівок.
Напої - чай без молока, какао на воді з невеликою кількістю молока.
Забороняються: вироби із здобного і теплого тіста, жирні сорти м'яса і риби, соління, копченості, маринади, м'ясні, рибні та інші закусочні консерви, ковбаси, холодні напої, морозиво, овочі та фрукти в натуральному вигляді, пшоно, перлова, ячна крупи, кави з молоком, газовані напої, гірчиця, хрін, перець, гриби, шоколад, вироби з кремом, всі види бобових.