Роль цинку в організмі людини, симптоми нестачі і надлишку цинку, в яких продуктах міститьсяНаявність мікроелементу цинку в організмі людини сприяє нормальному протіканню процесів розвитку кісткової тканини, стимулює зростання і ділення клітин, регенерацію тканин, репродуктивну функцію, розвиток мозку. Генетичний апарат клітини містить близько 100 нуклеопротеїдів, що містять цинк. Цим роль цинку в організмі людини не вичерпується.
Від присутності цинку у чималому ступені залежить функціонування імунної системи. Цинкзависимым є тимулин - гормон, що виробляється тимусом. Цей гормон необхідний Т-лімфоцитів - носіям імунної сили організму. У відсутність цинку або при низькому його утриманні загальна кількість Т-лімфоцитів, і падає рівень фагоцитарної активності нейтрофілів. Цинк бере активну участь в процесах регенерації тканин, від його присутності залежить протікання процесів синтезу ДНК. Цинксодержащим є і фермент супероксиддисмутаза, що регулює перекисне окислення ліпідів, у зв'язку з чим деякі фахівці вказують на роль цинку в організмі людини як антиоксиданту.
Нестача цинку в організмі
Класичний симптом дефіциту цинку - уповільнення зростання. При значній нестачі цинку настає яскраво виражене викривлення сприйняття смаку. Накопичується нестача цинку в організмі призводить до поступового порушення всіх обмінних процесів. Послаблюється імунітет і як наслідок, знижується опірність інфекціям, тому що в умовах дефіциту цинку порушується функціонування тимуса, відповідального за утворення захисних клітин - лімфоцитів. Крім цього, при низькому вмісті цинку дорослі лімфоцити втрачають здатність до розмноження у відповідь на агресію якої-небудь інфекції. Інші симптоми нестачі цинку проявляються у погіршенні перебігу таких захворювань, як цироз печінки, атеросклероз, розлади серцево-судинної системи. Низький вміст цинку призводить до дисфункції статевих органів, а це, в свою чергу, веде до уповільнення статевого дозрівання. Видима нестача цинку в організмі проявляється у випаданні волосся, втрату апетиту, дерматитах, так званої курячої сліпоти. Діти з ознаками дефіциту цинку повільніше ростуть, у них поганий апетит.
Надлишок цинку в організмі
Сполуки цинку, особливо, хлорид і сульфат, высокотоксичны. Сульфат, хлорид і оксид цинку можуть утворюватися при зберіганні продуктів харчування в оцинкованій або повністю цинковій посудині. Цинкове отруєння призводить до фіброзному переродження підшлункової залози. Постійний надлишок цинку в організмі уповільнює ріст кісток, порушуючи їх мінералізацію. Підвищений вміст сполук цинку в крові призводить до ослаблення сухожильних рефлексів і прогресуючої слабкості.
Якщо настає летальний результат, то під час розтину трупа спостерігається суттєва декальцификации головки стегнової кістки і некроз печінки. Отруєння сульфатом цинку виглядає як яскраво виражене малокрів'я. Отруєння оксидом цинку може відбутися при вдиханні парів цієї речовини. У цьому випадку симптоми надлишку цинку проявляються в солодкому смаку в ротовій порожнині, втрати або зниження апетиту, нерідко в супроводі сильної спраги. Далі з'являється почуття втоми і розбитості, що давить біль у грудях, сухий кашель. Протягом 4 або 5 годин ці симптоми розвиваються максимально. Виникає відчуття холоду в ногах, потім різко - озноб на годину-півтора з невеликим підвищенням температури. Потім температура різко знижується з рясним потовиділенням. Виникає відчуття ломоти у всіх частинах тіла, м'язовий і головний біль, що супроводжується шумом у вухах. Спостерігаються сухість у ротовій порожнині і глотці, нудота, іноді блювання. Втім, до цього може призвести і не отруєння, а всього лише невеликий надлишок цинку в організмі людини. При отруєнні у крові значно збільшується вміст цукру.
У яких продуктах міститься цинк
Приблизно 0,25 мг цинку в розрахунку на 1 кілограм маси міститься в яблуках, апельсинах, лимонах, інжирі, грейпфрутах, зелених овочах. В 1 кілограмі меду міститься 0,31 мг цинку. Від 2 до 8 мг цинку містить 1 кілограм чорної смородини, малини, фініків. А ще ось у яких продуктах міститься цинк в такій же пропорції - більшість овочів, м'ясо більшості морських риб, пісна яловичина, молоко, очищений рис, буряк звичайна і цукрова, селера, спаржа, помідори, редька, картопля, хліб. Приблизно від 8 до 20 мг на 1 кілограм маси цинк містять деякі зернові культури, дріжджі, часник, цибулю, неочищений рис, яйце. Від 20 до 50 мг на 1 кілограм маси - вівсяна та ячмінна мука, патока, какао, яєчний жовток, м'ясо курчат і кроликів, горіхи, квасоля, горох, сочевиця, зелений чай, сушені дріжджі, кальмари. Від 30 до 85 мг на 1 кілограм маси - яловича печінка, м'ясо деяких видів риб. Величезна кількість цинку, від 130 до 202 мг на 1 кілограм маси, містять пшеничні висівки, пророслі пшеничні зерна, гарбузове насіння і насіння соняшнику.
На закінчення відзначимо, що добова потреба організму людини в цинку становить від 8 до 10 мг, причому, з харчових продуктів засвоюється лише 20-30%.