Елемент періодичної таблиці Менделєєва, який називається калієм, являє собою яскраву ілюстрацію подвійності світобудови. Нарівні з натрієм нормалізуючи ритмічну роботу серця і регулюючи водний баланс організму, калій між тим входить до складу сильної отрути, відомого з найдавніших часів - синильної кислоти або ціаністого калію. Так який же ти насправді, калій?
Важлива роль калію в організмі людини тим, у першу чергу, що від рівноважного натрієво-калієвого балансу залежить виконання своїх функцій м'язами і нервами. Калій бере участь у регулюванні водно-сольового обміну речовин, підтримує оптимальний стан кислотно-лужного середовища. Під дією сполук калію активізуються ферменти. І повторимося, мікроелемент необхідний для забезпечення нормального функціонування серця. Зокрема, калій покращує діяльність міокарда в ситуації порушення метаболізму.
Сполуки калію забезпечують нормальне функціонування м'яких тканин, з яких складаються судини, капіляри, м'язи, печінка, нирки, клітини мозку, залози внутрішньої секреції та інші органи. Калій міститься у внутрішньоклітинній рідині. Завдяки солям калію з організму ефективно виводиться зайва вода, швидко ліквідуються набряки, полегшується виділення сечі.
Крім цього, роль калію в організмі людини полягає в тому, що цей мікроелемент є незамінним протисклеротичну засобом, перешкоджає накопиченню в клітинах і судинах солей натрію. Запобігаючи стомлення, калій знижує ймовірність виникнення хронічної втоми. Шанувальникам низькокалорійної дієти, фанатам напруженою фізкультури і людям похилого віку надзвичайно необхідна підтримка в організмі оптимального рівня калію. Потреби організму людини в калії визначаються масою тіла, фізичною активністю, загальним фізіологічним станом і навіть місцем проживання.
Нестача калію в організмі
Дефіцит калію підвищує ризик виникнення порушень обмінних процесів, що відбуваються в клітинах міокарда. Постійна нестача калію в організмі веде до збоїв ритму скорочень серцевого м'яза, часто провокуючи серцевий напад. В умовах зниженого змісту порушується регуляція артеріального тиску, розвиваються ерозії слизових оболонок. Яскраві приклади - виразка шлунка і дванадцятипалої кишки, ерозія шийки матки. З'являється ризик передчасного переривання вагітності. Хворі нерідко скаржаться на сухість шкіри, слабкість і тьмяний колір волосся, погану регенерацію пошкодженої шкіри.
Про нестачу калію, насамперед, говорить м'язова слабкість, але спостерігаються й інші симптоми нестачі калію
- поверхневе дихання, більш часте сечовипускання, швидке стомлення, нудота аж до блювоти, сплутана свідомість, різні спазми.
Значна нестача калію в організмі призводить і до появи невралгічних болів. При виникненні дитячого паралічу, проносу і блювання у дітей необхідно перевірити забезпеченість дитячого організму калієм.
Надлишок калію в організмі
До надмірності калію в організмі призводить недостатня діяльність кори наднирників і гострий нефрит. Виявляється надлишок калію в організмі у вигляді збудження, адинамії, порушень функціонування серцевого м'яза, посилення відділення сечі, неприємних відчуттів в кінцівках. Зазвичай зазначені симптоми надлишку калію з'являються з-за неправильного харчування, коли не враховується необхідність обмеження в раціоні калійвмісних продуктів.
Великий надлишок калію в організмі порушує роботу серцевого м'яза, засмучує функціонування нирок, призводить до відкладення солей калію у зв'язках і підвищує ризик розвитку сечокам'яної хвороби. Крім іншого, надлишковий вміст калію в організмі може викликатися отруєнням калійними ліками. У деяких випадках настає навіть параліч кінцівок.
У яких продуктах міститься калій
Сполуками калію збагачені, головним чином, продукти рослинного походження. Велика кількість калію міститься в хлібі, картоплі, динях, кавунах. Значний вміст калію відмічено у рослин: квасолі, сої, горосі. У деяких крупах, наприклад, у вівсянці і пшоні, також міститься багато калію. Потужним джерелом калію є різні овочі: морква, капуста, буряк, а також такі фрукти, як яблука, виноград, всі цитрусові, банани, ківі, авокадо, сухофрукти. Втім, калій містять і деякі продукти харчування тваринного походження - яловиче м'ясо, молоко, м'ясо риби.
При формуванні раціону слід брати до уваги те, в яких продуктах міститься калій у великій кількості. Необхідно враховувати й те, що вживання продуктів, багатих калієм, викликає посилення виведення натрію. Навпаки, харчуючись однією тільки рослинною їжею, яка багата саме калієм, людина повинна додатково приймати натрийсодержащие препарати. При розумному вживанні в їжу продуктів тваринного походження люди отримують калій і натрій в оптимально збалансованому кількості.