Якщо ви часто подорожуєте або просто на вихідні вибираєтеся разом з сім'єю або друзями на природу, то напевно чудово знаєте, наскільки комфорт залежить від намету. А як же її вибрати? На що слід звертати увагу при виборі?
Види
Існує кілька видів наметів. Перерахуємо їх:
Кемпінгові намети використовуються для відпочинку і відрізняються своєю зручністю, комфортом, місткістю. Якщо ви вирішили провести на природі кілька днів або навіть тиждень, то такий варіант буде оптимальним. Експедиційні намети призначені для екстремальних природних умов. В такому наметі можна пережити дощ, вітер та інші примхи природи. Туристична палатка практично універсальна, вона прекрасно підійде для походу. Її легко розкладати, легко складати. Деякі моделі припускають установку на складному рельєфі. Полегшені намети використовуються для складних походів. Основна їх відмінність полягає в тому, що розкладати і встановлювати їх можна практично в будь-якому місці. Конструкція
Варіантів конструкції є багато. Ось деякі з них:
Безкаркасні намет не має каркаса. Вона кріпиться і тримається за рахунок одного або кількох стійок (таку функцію можуть виконувати звичайні палиці або дошки) або за гілки дерев за допомогою міцних мотузок. Такий варіант сьогодні непопулярний, так як для нормального кріплення потрібні особливі місця (з деревами і міцним підґрунтям), але все ж деякі їх використовують. Каркасні намети можуть встановлюватися на різних поверхнях. Каркас являє собою певну конструкцію зі збірних елементів (наприклад, трубок), на якій буде триматися тент. Одношарові намети прості в установці. Конструкція така, що дно з'єднане з тентом. Тамбур (він виконує функцію своєрідною передпокою або коридору) відсутня. Встановлювати такі намети набагато простіше, вони значно легше. Але зате теплоізоляція низька. Крім того, нерідко на внутрішній поверхні тенту утворюється конденсат, що значно погіршує експлуатаційні характеристики. Двошарова намет має більш складну конструкцію. Зате вона тепла завдяки утвореній між шарами повітряному прошарку. Конденсат тут не утворюється. Всі моделі такого типу мають тамбур, в якому можна влаштувати кухню або зберігати речі. Так, такі намети набагато важче одношарових, але даний варіант практичний і надійний. Намети тунельного типу прості в установці і являють собою тент, який натягається на дуги і кріпиться за допомогою розтяжок. Сьогодні такі моделі використовуються досить рідко, хоча вони цілком місткі і зручні. Але в них є один значний недолік - це нестійкість. Наприклад, якщо кілки були закріплені у вологому грунті, то конструкція може просто не витримати натиск сильного вітру. Півсфери теж досить місткі, але не так, як тунельні моделі. Кріплення здійснюється за рахунок перехрещуються дуг. Форма та конфігурація такий намети підвищує її стійкість. Гібриди поєднують в собі особливості тунельних і напівсферичних наметів. Місткість
Як обрати туристичну палатку і не помилитися? Визначте її оптимальний розмір. Намети бувають одномісними, двомісними і багатомісними. Якщо ви плануєте проводити ніч на природі на самоті, то зайве простір вам ні до чого (хоча деякі люблять простір).
Якщо ви хочете ночувати разом з коханою людиною, придбайте двомісну палатку. А якщо передбачається сімейний відпочинок з дітьми, то краще вибрати простору многоместную модель. До речі, деякі моделі мають навіть перетинки, що дозволяє розміщуватися відразу двом парам або сім'ям.
Наявність тамбура, кількість входів
Такі моменти не дуже важливі, так як тамбур найчастіше виявляється непотрібним (можна готувати і на відкритому просторі, а речі найчастіше зберігають у машинах). А одного входу буде цілком достатньо, другий буде зайвим і непотрібним. Але якщо намет розділена внутрішньою перегородкою, то другий вхід може знадобитися.
Матеріали тенту
Від того, який матеріал використовувався для виготовлення тенту, залежить міцність намети. Найбільш часто використовуються поліестер і поліамід. Перший досить міцний і служить довго, але він дуже важкий. Зате деформації через намокання або впливу сонця практично неможливі, що дуже важливо.
Поліамід ж більш легкий, але він може піддаватися деформаціям: розтягується після намокання (розтягнення незначно), а також вигоряти під сонцем. Такий матеріал, до речі, дорожче, ніж поліестер. Внутрішній тент (у двошарових наметів) може бути частково виготовлений з сітки, що покращує проникність і циркуляцію повітря.
Також матеріали можуть покриватися різними складами, що захищають від загоряння або промокання. Дно намету може виготовлятися з поліетилену, але такий варіант не найкращий.
На упаковці ви знайдете масу незрозумілих букв. Ось що вони можуть означати:
Т і стоїть поруч число - це кількість ниток. Чим їх більше, тим тканина буде міцніше. D (з числом) показує товщину ниток. Rip Stop - це особливий вид плетіння, припускає наявність серед звичайних ниток більш міцних. PU, SI - вид обробки тканини (силіконове покриття чи поліуретанове). Числа від 3000 до 8000 визначають водостійкість матеріалу. Водостійкість
Водонепроникність вимірюється в міліметрах водяного стовпа. Наприклад, при 1000 мм намет витримає дощ, але при сильному зливі вона може промокнути. Так що якщо ви плануєте тривалий похід і не хочете намокнути, вибирайте моделі з показником не менше 3000 мм. А якщо ви вирішили відправитися в екстремальну подорож, то краще всього віддати перевагу намет з водостійкістю, що дорівнює 8000 мм Така модель витримає будь-злива.
Каркас
Каркас намету складається з дуг, які з'єднуються між собою за допомогою зчленувань. Від матеріалу дуг буде залежати міцність конструкції. Всього на сьогоднішній день є два варіанти:
Алюмінієві дуги міцні і стійкі і досить легкі, але все ж можлива деформація, яка буде погіршувати характеристики намету. Зате служити такий каркас буде довго. Крім того, дуги неможливо зламати (їх можна тільки погнути, але і це досить складно). Також для виготовлення використовується фіберглас (склопластик). Такий матеріал важче, ніж алюміній, він має більш низьку вартість. Термін служби коротше, міцність нижче (на морозі дуга може тріснути). Але такі дуги будуть більш пружними і менш схильними до деформації. Шви
Як правило, шви проклеюють або пропарюють. Якщо використовуються нитки, то вони повинні бути міцними і водонепроникними, інакше під час дощу всередину може потрапити волога. Жодних стирчать ниток і нерівних стібків бути не повинно, такі дрібниці вказують на низьку якість.
Кріплення
Всі кріплення повинні бути міцними і надійними, але не надто складними, інакше процес установки значно ускладниться. Кілочки повинні бути міцними, не занадто важкими. Ніде не повинно бути ніяких пошкоджень!
Корисні поради
Кілька корисних порад:
Оцініть зручність, це важливо. Пам'ятайте, що ціна якісної намети низькою бути не може. Дізнайтеся, як поставити намет, спробуйте це зробити в магазині. Наявність москітної сітки бажано. Перевірте всі блискавки і застібки. Кишені внутрішні - це дуже зручно. Шнури повинні бути міцними і помітними в темряві. Вдалої покупки!