Як користуватися компасомЗдавалося б, зараз мало кого може зацікавити таке питання: як користуватися компасом? І правда, в наш вік, коли в кожному мало-мальськи сучасно телефоні є GPS-навігація і карти хоч усього світу, компас здається нам дуже архаїчним предметом. І багато хто впевнений, що він вже точно ніколи в житті не знадобиться. Але так міркують виключно дилетанти у справі туризму. Можна сміливо стверджувати, що для туриста звичайний компас вище будь-яких електронних навігаційних пристроїв. Сьогодні розповімо, чому це саме так і пояснимо, що ж таке компас і як він влаштований і, найголовніше, розповімо, як правильно користуватися компасом.
Отже, якщо ви зібралися в серйозний похід або просто за грибами в сусідній ліс в першу чергу вам треба подумати про те, як ви з цього лісу будете вибиратися, якщо заблукаєте. Навіть якщо ви дока в справі збору грибів і думаєте, що знаєте в лісі кожну стежку - не спокушайтеся, зазвичай якраз дуже впевнені в собі люди і потрапляють в колотнечі. Електронні прилади навігації там, де їх ніде буде зарядити, і де немає гарантії покриття супутниками теж не помічники. Ось тут на допомогу і приходить старий добрий компас, який не підводить ніколи. Ну, або майже ніколи. Компас, як будь-яку річ, можна зіпсувати, наприклад, размагнитив його або намагнитив не на ті полюси.
Але ми з вами говоримо про справний компас, надійний друг і рятівник будь-якого походника. Зараз у продажу є маса різних компасів, в основному з Китаю. Всі вони відрізняються один від одного ціною і, як наслідок, формою і матеріалом корпусу, пило-вологонепроникністю, вагою і т.д. Вибираючи компас, виходите з мети вашого походу. Самі розумієте - тижневу подорож в місця, де не ступала нога людини, сильно відрізняється за умовами від одноденного походу в ліс. Але в цілому принцип дії всіх компасів однаковий і ґрунтується на ефекті геомагнетизму. Використовуючи той факт, що земля має свої магнітні полюси, намагнічена стрілка компаса таким чином, що один її кінець завжди вказує на північ. Як правило, цей кінець позначений синім або червоним кольором. Тому запам'ятайте золоте правило при виборі компаса: він повинен бути в пластмасовому або іншому немагнітному корпусі. В іншому випадку металеві частини корпусу просто будуть збивати магнітні поля і компас не буде точним.
Наскільки точний наш компас, можна перевірити безпосередньо перед походом. Для цього укладаємо компас на стіл і чекаємо, поки стрілка заспокоїться в одному положенні і буде показувати в одному напрямку. Відзначаємо, куди, згідно циферблату компаса, вказують кінці стрілки. Потім виводимо стрілку зі стану спокою. Для цього можна просто взяти в руки і струсити або повертати компас, але потім його потрібно буде покласти точно в те саме місце, де він лежав. Не чіпаючи компас вивести зі стану спокою його стрілку можна просто піднісши металевий предмет. Тільки не магніт! Магнітом ви компас зіпсуєте. Якщо після описаних операцій стрілка повернулася в початкове положення і її кінці показують точно на ті ж цифри циферблата, що і до цього, компас повністю справний. Якщо компас несправний, намагатися його «калібрувати» не треба. Повертайте у магазин і купуйте новий. До речі, в магазині легко провести таку перевірку.
Безпосередньо використовувати компас для цілей орієнтування на місцевості нескладно. Всі паперові карти і плани завжди орієнтовані на північ. Це правило картографії по всьому світу. Таким чином, направивши стрілку компаса на північ і ставши до нього обличчям, ви зможете читати карту, точно розуміючи, де ви знаходитесь. При цьому стрілка буде показувати на цифру 0 на циферблаті, тобто 0 градусів відхилення від півночі. Потім компас потрібно покласти на картку і повернути обертову частину компаса зі стрілкою (лімб) у бік того місця, куди вам необхідно потрапити. Цей процес називається визначення азимута напряму. Ще кажуть «взяти азимут на який-небудь предмет». Запам'ятовуєте цифру, на яку вказує «приціл» компаса. Вона природно буде в проміжку від 0 до 360. А потім просто завжди тримайте компас так, щоб його стрілка показувала на потрібний азимут, і рухаєтеся вперед по стрілці. От і все. Все елементарно просто і, найголовніше, стовідсотково надійно.
От і все. Як бачите, правильно користуватися компасом дійсно не складно. Тепер ви точно можете називати себе справжнім туристом і хизуватися своїми знаннями. Ну, це все крім того, що при наявності маленького компаса і карти ви точно ніколи не заблукаєте в поході.Ну а для особливо допитливих відео про те, як правильно користуватися компасом: