Стамбул - це місто, в якому повинен побувати кожен, густонаселений мегаполіс з 15 мільйонами жителів володіє неповторним характером і атмосферою, завжди привітний для туристів і мандрівників.
Унікальність цього міста полягає в тому, що він єдиний у світі захоплює своїми територіями два континенти - Європу й Азію, рідкісним чином розташувавшись на обох берегах Босфорської протоки.
Стародавній оплот мусульманських і християнських традицій, з часів його заснування розрісся до небувалих розмірів, тому загубитися в ньому легко, і, не дивлячись на величезні натовпи туристів, які постійно відвідують Стамбул, іноді дуже складно знайти людину, яка хоча б на ламаною англійською зможе вказати вам вірний шлях.
Місцеві жителі рідко можуть похвалитися знаннями англійської мови, а вже тим більше російської, тому краще ознайомитися з усіма можливими маршрутами по місту попередньо, а щоб не збитися з шляху, обов'язково придбати туристичну карту Стамбула.
У цьому величезному і стародавньому місті важко зорієнтуватися на перших порах, адже, що не вулиця, то пам'ятка, тому ми вирішили скласти для вас приблизний план, що можна подивитися туристу в Стамбулі.
Собор Святої Софії
Звичайно, насиченість і охоплення вашої екскурсії, в першу чергу, буде залежати від часу вашого перебування в місті, але все одно, не залежно від цього, ви проведете його з користю і величезним захопленням. Перше місце, де перетинаються всі туристичні стежки стародавнього Константинополя, сходяться на відомій в світі площі Султанахмет.
Недарма його називають історичним і культурним центром Стамбула, адже це головна площа всього величезного міста, де знаходиться величезна кількість пам'яток, відомих у всьому світі. Перше, що привертає погляд - це Собор Святої Софії - величний і найдавніший православний храм, побудований в 537 році імператором Юстиніаном, який хотів відобразити в ньому всю силу і міць Візантійської держави.
У 1453 році після захоплення Константинополя османською імперією, Софійський собор перетворили на мусульманську мечеть: багаті християнські мозаїки були замазані штукатуркою, по кутках величезного комплексу були збудовані, невластиві християнського храму, мінарети, а на більшості настінних панно і донині можна зустріти арабську в'язь.
Першим, хто додумався зберегти унікальний комплекс у вигляді музею, був мудрий президент Кемаль Ататюрк, який і перетворив будинок у середині минулого століття в унікальний джерело ісламської і християнської культур, доступне для відвідування кожному, правда, за невелику плату.
Мечеть Султанхамет (Блакитна Мечеть)
Наступне велична будівля, споруджена безпосередньо навпроти Собору Святої Софії, це Блакитна Мечеть. Ці два архітектурні пам'ятки є візитною карткою всієї Туреччини, не дивлячись на те, що навколо них невпинно ведуться суперечки на тему, хто красивіше і хто з них грандіозніше.
Напевно, тут немає правильної відповіді, адже обидва храми вражають і залишають незабутні емоції в пам'яті кожного, хто побачив його в життя хоча б раз. Блакитна Мечеть була побудована султаном Ахмедом, який хотів залишити після себе щось величне й неповторне, щось таке, що б переплюнув багатство і краси Айя-Софії.
В результаті з'явилася унікальна мечеть з нестандартним числом мінаретів - шістьма, крім цього, зсередини вона повністю прикрашена плитками рідкісного блакитного мармуру, виробництво якого було запущено виключно для будівництва цього будинку.
Особливе враження залишає внутрішнє оздоблення мечеті: неймовірні вітражні вікна, розписні керамічні кахлі й унікальні килими ручної роботи. Особливо вражає молитовна ніша, яка повністю вирізана з цілісного шматка мармуру!
На жаль, численні катаклізми і час зіпсували краси цього місця, тому частина венеціанського декору довелося замінити, але не залежно від цього, неможливо побувати в Стамбулі і не відвідати цю пам'ятку.
Цистерна Базиліка
У цьому ж районі знаходиться ще одне місце, обов'язкове для відвідування туристом, іменоване цистерною Базиліка. У перекладі з грецької «цистерна» означає «водосховище», насправді, це і є стародавнє водосховище Стамбула, яке було побудовано за часів правління імператора Юстиніана.
Природно, настільки грандіозне і масштабне спорудження споруджували не просто так - воно повинно було зберігати величезний запас води на випадок облоги міста або посухи.
По своєму зовнішньому вигляду споруда віддалено нагадує справжній палац: для його створення було привезено 336 девятиметровых колон з різних античних храмів, а на двох з них розташовані дві мармурові голови Медузи Горгони, одна вгору головою, а інша навпаки.
Невідомо чому встановлені вони саме так, говорять, що вони володіють особливою силою виконання бажань. Водосховище використовувалося за призначенням аж до 16 століття, а потім було закинуто і забруднено. Відновили і відреставрували його лише наприкінці минулого століття і відкрили в якості музею.
Гранд Базар
Ще одне цікаве і дивовижне місце для всіх тих, хто небайдужий до сувенірів, покупок і, в цілому, до сфери торгівлі. Один з найбільших критих ринків світу відкриває перед вами свої двері, він розташований на площі в 30700 квадратних метрів на 66 вулицях, на яких вмістилося цілих 4000 магазинів!
Тут можна знайти все, починаючи від дрібних сувенірів, закінчуючи текстилем, шкірою та хутром, антикваріатом, ювелірними виробами та турецькими килимами. Базар працює з 15 століття і має на своїй території велику кількість ресторанів, барів, мечеті, житлові приміщення і навіть кладовище!
І, наостанок, щоб побачити Стамбул справжнім, вирушайте на морську прогулянку по протоці Босфор, адже тільки так можна насолодитися усіма казковими краєвидами міста та природи.
Звідси ж можна відправитися до знаменитої Дівочої Вежі, яка розташувалася на невеликому острівці в протоці. Є легенда, що її турецький султан побудував для своєї молодої дочки, якій передвіщала ранню смерть.
Легенда має щасливий кінець: дівчину врятував молодий принц, а вежа залишилася прекрасним пам'ятником, який сьогодні вміщує на своїх теренах ресторан, оглядовий майданчик і сувенірні лавки.
Вирушайте в Стамбул, йому є чим вас здивувати!