Люстра з дерева

Така стильна саморобка не поступиться першістю і фабричної люстрі.
Мода в наші дні на все натуральне і природне не могла не торкнутися такої важливої для людини сфери, як освітлення, хоча освітлювальні прилади з дерева використовуються людьми з незапам'ятних часів. А люстра з натуральної деревини здатна прикрасити практично будь-яке приміщення, додавши йому як затишку, так і відчуття грунтовності, надійності і, звичайно, - близькості до природи. Напевно тому дерев'яну люстру можна побачити не тільки в заміському будинку, але нерідко - і під стелею міський квартири.
Люстра з дерева

В даний час люстри з цінних порід дерева можна купити в спеціалізованих магазинах, ось тільки коштують вони недешево. А що якщо спробувати виготовити щось подібне своїми силами? Для запропонованого варіанту люстри потрібні тільки обрізки соснових лиштв, кілька однакових скляних банок з-під соку, трохи фарби і металеві ланцюжки.
Спочатку з наличника выпилим планки для каркаса майбутньої люстри. Зробити це можна різними способами (ножівкою, лобзиком, в стуслі), але зручніше за все скористатися настільної дисковою пилкою. Вона дозволить випиляти планки чисто, швидко і точно під потрібним кутом (фото 1).

Всього знадобиться 12 планок однакової довжини. У трьох з них країв свердлом Форстнера проробляємо отвори для установки плафонів (фото 2).
Лицьові поверхні планок шліфуємо (фото 3). Скошені торці планок обробляємо на вертикальному шліфувальному настільному верстаті (фото 4).
З тильного боку планок вибираємо неглибокий паз - це буде канал для прокладки електричного проводу. Для цього можна скористатися звичайною стамескою або електричної (фото 5). Після
цього, коли канал попередньо підготовлений, можна його ще і шліфувати. Заодно і стінки посадочних отворів під плафони слід довести (фото 6).
Підготовлені планки з'єднуємо попарно саморізами 3x15 мм (фото 7).
З попарно з'єднаних планок збираємо правильний шестикутник, використовуючи оксидовані саморізи (фото . У місцях стику планок (в центрі отворів під плафони) свердлимо отвори для прокладки проводу і розточуємо їх абразивної насадкою (фото 9).
Тепер, коли деталі каркаса майбутньої люстри заздалегідь підігнані один до одного, можна тимчасово розібрати каркас і ще раз, тепер вже остаточно відшліфувати їх дрібнозернистою шкуркою і пофарбувати. Для обробки беремо тонуючий антисептичний склад «Сенеж-Аквадекор» під колір модрини (фото 10).

Тепер можна приступити до виготовлення плафонів для люстри, для яких потрібно 6 однакових банок з-під соку. За відпрацьованою технології в простому пристосуванні відрізаємо від банок зайве. Спочатку укладаємо в банку пристосування і, обертаючи її лівою рукою склорізом, який тримає в правій руці, проводимо на стінках банки лінію. Початок і кінець лінії різу повинні співпасти (фото 11). Потім, також обертаючи банку лівою рукою, прогреем її по лінії різу полум'ям пальника (фото 12). Якщо все зроблено правильно і не поспішаючи, банку трісне точно по лінії різу (фото 13).
Гострі різані кромки заготовок для плафонів потрібно обточити. Спочатку їх вирівнюємо на вертикально-шліфувальному верстаті (фото 14), а потім притупляем (з зовнішньої і внутрішньої сторони) за допомогою гравірувального апарату і дрібнозернистою шліфувальною насадки (фото 15).
Так послідовно підготуємо 6 плафонів для нашої люстри. Краще, звичайно, коли вони - з кольорового скла або матові. Тому будемо їх матувати, використовуючи пасту Glassmoz або GlassMat (фото 16).
Потім електричним лобзиком выпилим з товстої дошки заготовку для верхнього стельового конуса люстри (фото 17). У цій заготівлі висвердлимо порожнину (фото 18) для розміщення кінців проводів та сполучної клемної колодки, після чого конусу додамо «товарний вигляд» шліфуванням (фото 19). Щоб зробити конус більш високим, склеим його як «бутерброд» з декількох частин.
Підійшов черга монтажу кріпильних елементів для плафонів. Тут знадобляться кришки від банок і втулки, нарізані з трубок з зовнішнім різьбленням. Їх можна зняти, наприклад, зі старої люстри. Втулки вставляють в отвори, просвердлені по центру кришок і кріплять гайками, як дивани Києва.
Для люстри потрібні 6 патронів Е14 («міньйон»). Перед закріпленням багатожильних решт провід в патроні, їх слід облудить. Для додаткового захисту проводів від пошкодження краями сталевих втулок, на проводи в цих місцях потрібно надіти втулки гумові або пластикові, вирізавши їх з підручних матеріалів (фото 20).
Люстра з дерева

Розкладаємо деталі люстри на великому столі або на підлозі і починаємо протягувати через канали проводу (фото 21). Для роздільного включення люстри за допомогою двохклавішного вимикача (або по 3 лампи - окремо, або всі 6 - одночасно) будемо підключати лампи по схемою .

З отвору в стелі виходять 3 дроти, один з яких - загальний, «нульовий» (він йде прямо, минаючи вимикач), а два - «фазові». Останні прокладені від вимикача (визначити. їх можна індикаторною викруткою). Це необхідно для безпечної експлуатації. Наприклад, при заміні лампочки достатньо буде натиснути на клавішу вимикача і на люстру не буде подаватися електрична напруга.
В люстрі загальний провід буде пов'язувати всі 6 ламп і виходити на «нульовий» провід електропроводки, а інші 2 дроти під'єднуємо відповідно до груп по 3 лампи. Причому, підходити «фазові» проводи повинні до центральних контактів патронів (а значить - і ламп). Природно, можна підключити лампи і інакше, тобто блоками не по 3 лампи, а, наприклад, 2 і 4 або 1 і 5.
Також можна варіювати розташування одночасно підключаються ламп: або - 3 лампи поспіль, або по черзі, через одну (це звичайно - краще).

Закріплюємо кришки з патронами в пазах планок мініатюрними шурупами 2x8 мм (фото 22).
Тепер вкрутим саморізи з головками-кільцями для кріплення ланцюжків, на яких буде висіти люстра (фото 23). Струмоведучі дроти пропустимо через ланцюжки. Менш помітними будуть проводи в прозорій оболонці-ізоляції.
Підвішуємо люстру на стелі і підключаємо до електропроводки (фото 24), після чого піднімаємо конус до упору в стелю і фіксуємо штифтом (фото 25).
Щоб не перегрівати наші саморобні плафони, встановимо в люстру енергозберігаючі лампи потужністю 12 Вт (фото 26).