Клаптикове шиття, яка також носить назву «печворк» і «текстильна мозаїка» - розповсюджений сьогодні вид рукоділля, при якому цілісний виріб зшивається з клаптів тканини за принципом мозаїки.
Найбільш часто в цій техніці створюються покривала, ковдри, оскільки зробити їх досить просто (новачкам в печворку потрібно починати зі створення саме цих предметів). Досвідчені майстри створюють в цій техніці також об'ємні композиції.
Історія клаптикового шиття
Збірка вироби з клаптиків тканини або шкіри - техніка, поширена в багатьох народів світу з давніх часів. Судячи по всьому, скрізь, де людині доводилося працювати з тканиною, була необхідність застосування її обрізів і залишків. Найдавнішим прикладом цього мистецтва можна вважати єгипетський орнамент зі шматочків шкіри газелі, який був створений приблизно в 980 році до нашої ери.
У Україні печворк отримав поширення у другій половині дев'ятнадцятого століття, коли у продажу з'явився закордонний ситець. Піку ж це майстерність досягла в кінці дев'ятнадцятого століття, коли було налагоджено виробництво дешевих бавовняних тканин і з'явилися перші швейні машинки.
Особливості роботи в техніці «печворк»
Якщо ви вирішили серйозно зайнятися цією майстерністю, ви повинні пам'ятати про те, що один з найбільш складних моментів у цій техніці - досягнення гармонійного колірного рішення добутку. Щоб подолати складності з цим, майстри вдаються до використання колірного кола. Також сьогодні існують спеціальні комп'ютерні програми.
Для роботи в цій техніці вам знадобиться практично один інструмент - різак-коліщатко. Розрізати тканину краще всього на спеціальній підкладці.
Найбільш поширений тип тканини, що використовується в даному мистецтві - це бавовняна тканина. І цей вибір цілком обґрунтований - вона легка в крої, дешева, тримає складки, не ковзає під час роботи. Недоліком цього типу тканини можна вважати усадку і линьку при пранні, тому стежити за виробами з бавовняної тканини потрібно уважно.
Спідниця в техніці «клаптикове шиття»
Даний майстер-клас - доступне і просте пояснення, як в техніці «печворк» зшити красиву сучасну спідницю.
Для майстер-класу вам знадобляться:
- 30 квадратів з тканини розміром приблизно 12х12 сантиметрів;
- різак для тканини з зубчастими кінцями;
- спеціальний килимок для різання (можна використовувати будь-яку тверду поверхню);
- шаблон для квілтингу;
- гумка;
- зубна нитка.
Створюємо спідницю
Підготовчий етап
Розріжте підготовлені тридцять квадратів на чотири рівних квадрата кожен, використовуючи різак для тканини, спеціальний килимок і шаблон для квілтингу.
Коли ви це зробите, ви отримаєте 120 маленьких квадратів з зазубреними сторонами.
Створюємо конструкцію
Розкладіть маленькі квадрати в сім рядів: шість рядів по шістнадцять квадратів, один ряд з 24 квадратів. Звертайте увагу на кольори, щоб у вас вийшла яскрава і різнобарвна композиція. Уникайте розташування поруч один з одним квадратів з однаковим малюнком.
Сколите квадрати разом і зробіть своєрідну петлю. Склавши лицьовими сторонами один до одного, зшийте кожен квадрат за квадратом, що знаходяться поруч з ним. Коли ряд буде закінчений, зшийте перший і останній квадрат разом. Прогладьте кожен шов.
Візьміть одну з петель, зроблену з шістнадцяти квадратів, і складіть її навпіл в довжину. Щоб зрозуміти, як повинна виглядати заготівля, зверніть увагу на фотографії. Разом у вас повинно вийти: пояс - петля з шістнадцяти квадратів, складена навпіл, п'ять петель з шістнадцяти квадратів для основної частини спідниці, а також нижня петля з 24 квадратів, яку теж потрібно скласти навпіл.
Почніть роботу з спідницею з п'ятої петлі основної частини спідниці. Сколите п'яту і четверту петлю шпильками. Слідкуйте за тим, щоб квадрати йшли в шаховому порядку. Зшийте. Шви пропрасуйте.
Повторіть з четвертої і третьої петлею.
З третьою і другою петлею.
З другою і з першою.
Тепер приколіть верхню частину спідниці (пояс) до основної частини, пришити, але залиште невеликий отвір розміром близько 5 сантиметрів.
Приколіть звичайну шпильку до одного з кінців гумки і протягніть її через весь пояс, втягнувши з іншого боку. Накладіть один кінець на інший, а потім зшийте гумку. Після цього зашейте отвір, можна зробити це вручну.
Швейну машинку поставте на шов «зигзаг», ширина 4 і довжина 4.
Покладіть зубну нитку вздовж шва, закріпіть її за допомогою невеликого відрізка скотча.
Прошийте зигзагом по нитки.
Натягніть нитку, щоб отримати складки.
Приколіть отриману оборку до нижньої частини спідниці, зшийте деталі разом. Витягніть зубну нитку, працюючи по всьому шву «зигзаг». Прогладьте шов.
Ваша спідниця в техніці «печворк», готова. Використовуючи даний майстер-клас, ви зможете створити таку кількість спідниць, яке побажаєте, варіюючи довжину і колір.