Зараз в будь-якому зоомагазині можна знайти великий вибір акваріумів. Але дуже часто умільці роблять їх своїми руками, бажаючи отримати нестандартні розміри виробу, заощадити на ціні акваріума або просто попрацювати своїми руками, щоб потім з гордістю показувати своє творіння друзям. Отже, якщо ви сповнені ентузіазму і бажаєте зробити акваріум своїми руками, цей майстер-клас саме для вас.
Вирішивши зробити акваріум, потрібно точно встановити для себе результат, який ви хочете отримати в кінці роботи. Ви повинні визначити його майбутнє місце розташування, місткість в інтер'єр приміщення і найбільш точно розрахувати плановані розміри.
Якщо ви хочете мати у себе вдома величезний акваріум, виконаний своїми руками, не варто приступати до його виготовлення негайно. Краще спочатку потренуватися на невеликий моделі, об'ємом від 20 до 40 літрів. Зробивши пробний варіант невеликого акваріума, ви отримаєте цінний практичний досвід, який дозволить відчути технологію, відпрацювати техніку виконання цього виробу. Якщо ви не знайдете у себе вдома застосування для малого акваріума, зробленого своїми руками, його завжди можна подарувати друзям і знайомим, а також продати. Але з урахуванням того, що в момент чищення основного акваріума, відсадженні риб на карантин або нерест завжди знадобиться додатковий посудину, швидше за все, ваш пробний перший акваріум буде дуже корисним.
Якщо з першого разу не вийде вдало змайструвати свій акваріум, не варто засмучуватися і викидати матеріали, можна їх очистити і повторити процедуру склеювання. Отже, приступимо до підготовки необхідних матеріалів.
Скло для акваріума своїми руками
Вибираючи скло для нашого виробу, слід враховувати його сорт. Вищий сорт починається з М1, найнижчий - М8. Вищий сорт має відповідну якість, і звичайно ж саму ціну. Для виготовлення акваріума не рекомендується використовувати скло нижче сорту М3.
Для пробного звичайного акваріума не варто шукати незвичайні матеріали з скла. Кращим вибором стане стандартне вітринне скло. Воно продається в будь-який з безлічі скляних майстернях. При купівлі скла важливо звернути увагу на відсутність дефектів в матеріалі - бульбашок, подряпин, вкраплень.
Товщина скла для акваріума визначається з урахуванням його майбутніх габаритів. Чим більше габарити - тим відповідно товще скло.
Розглянемо необхідні величини для визначення товщини скла:
Висота від 30 до 40 см:
- довжина від 50 до 70см - товщина скла 5-6 мм;
- довжина від 80 до 100см - товщина скла 6 мм;
- довжина від 110 до 120см - товщина скла 6-8 мм;
Висота від 45 до 60 см:
- довжина від 50 до 80см - товщина скла 6-8 мм;
- довжина від 90 до 120 см - товщина скла 8-10 мм;
Висота від 65 до 80 см:
- довжина від 50 до 70см - товщина скла 8-10 мм;
- довжина від 80 до 120 см - товщина скла 10-12 мм;
Висота від 85 до 100 см:
- довжина від 50 до 70см - товщина скла 10-12 мм;
- довжина від 80 до 100см - товщина скла 12-15 мм;
- довжина від 110 до 120см - товщина скла 15-19 мм;
При цьому для акваріумів, довжина яких становить більше 50см, використовуються ребра жорсткості. Для виробів довжиною понад 100 см використовуються ребра і додаткові стяжки.
Ребра жорсткості являють собою скляні смужки, які зміцнюють стінки для стійкості до прогинання під тиском води. Їх товщина прирівнюється до товщині стінок акваріума, довжина збігається з внутрішньою довжиною, а ширина становить близько 2-4 див. Монтуються ребра жорсткості за допомогою приклеювання. Розміщуються вони перпендикулярно до бічних і особовим скла зі сторін заднього і особового скла, залишаючи приблизно 2-3 см від верхнього краю. Ребра жорсткості не тільки забезпечують міцність конструкції, а також служать основою для покривного скла і полегшують перенесення акваріума.
Для дуже довгих моделей використовуються стяжки. Це такі самі смужки, як ребра жорсткості, вони підклеюються знизу до своїх ребрах жорсткості, або біля дна.
Нарізка скла для акваріума
Працюючи зі склом потрібно пам'ятати про безпеку своїх рук, так як їх дуже легко поранити в процесі виготовлення виробу. Можна використовувати обмежувачі для гострих країв, щоб убезпечити себе.
Якщо у вас є досвід розкрою скла, можете приступати до цього непростого процесу. А якщо ви маєте сумніви щодо своїх умінь працювати з склорізом, краще довірити цю справу досвідченого скляра. Зазвичай в майстернях розкроюють скляний матеріал з допомогою спеціальних верстатів, причому вартість такої роботи включається в ціну скла. Це забезпечить для вашого акваріума точні розміри, якісні зрізи, акуратний зовнішній вигляд і зручність зборки, а також відсутність проблем з боєм цього крихкого матеріалу. Якщо ваш акваріум має невеликі розміри, його можна розкроїти навіть з обрізків, значно заощадивши на ціні матеріалу.
Додатково у деяких майстернях можна обробити кромки скла, якщо ви бажаєте витратити трохи грошей на безпеку, зменшивши потреба в своїх стараннях. Якщо така послуга вам недоступна, або не бажана, цю процедуру цілком можна виконати своїми руками, далі ми розповімо про її виконання.
Що використати для склеювання вироби
Який вибрати герметик для склеювання свого виробу - вирішувати вам. Але краще за все підібрати хороший силіконовий клей. При цьому потрібно впевнитися, що засіб є 100% силіконом, призначеним для акваріумів.
Необхідно вивчити інформацію, представлену на упаковці клею, осмислити спосіб його застосування. Також при виборі свого силіконового клею варто врахувати, що спеціальні протигрибкові герметики не підходять для створення акваріумів, оскільки вбивають не тільки грибки, але і живі організми. У такому водному приміщенні риби жити не зможуть.
Колір герметика може бути різноманітним, впливаючи на зовнішній вигляд вашого виробу. Існує безбарвний, чорний і білий колір силікону для склеювання швів скла. Вибір варіанту варто проводити з урахуванням дизайну інтер'єру, в якому буде знаходитися акваріум. Чорні кордону добре виглядають у великих моделях - більш 100л., білі повинні гармоніювати з інтер'єром, а безбарвні є найбільш універсальними, приховуючи можливі похибки в склеюванні швів. Для непрофесіонала краще вибрати безбарвний силікон.
Для зручності і акуратності роботи краще використовувати спеціальний пістолет для видавлювання силікону, тому що вручну це робити досить складно.
Додаткові інструменти для роботи
Також в процесі роботи нам знадобиться леза або канцелярський ніж, серветки і знежирювачах, шприц об'ємом 20 кубів, м'який точильний камінь.
Способи склеювання
Відомо два способи конструювання акваріума: стінки навколо дна і стінки на дно. Знавці називають перший спосіб більш надійним, однак досвід багатьох майстрів виготовлення цих виробів доводить, що другий спосіб більш зручний у виготовленні і анітрохи не поступається по міцності першому. Його ми і вибрали для своєї технології, описаної в даному майстер-класі. Для коректності розмірів конструкції треба врахувати, що бічні стіни повинні бути коротше ширини дна на розмір, рівний двом товщинам скла, і ще 1 мм на запас.
Обробка кромок скла
Якщо у майстерні для вас не ув'язнили кромки скла, потрібно буде зробити це самостійно. Цей процес є обов'язковим, оскільки його невиконання точно призведе до порізів. У побутових домашніх умовах обробку кромок краще проводити у ванній, наповненій водою приблизно на 15 див. На дно ванни, під скло слід постелити махровий рушник, щоб кути не отримали сколів. Далі мокрим точильним каменем потрібно по черзі сточити всі ребра скла. Помилково розраховувати, що краще і зручніше обробити склеювані поверхні. Силікон погано тримається на шорстких поверхнях і відклеюється. Після обробки кромок скло слід витерти, висушити і знежирити його торці ацетоном або спиртом.
Складання конструкції
Крок 1. Потрібно приготувати місце для складання виробу. У нас це стіл. Під низ кладемо щільний папір або картон і розкладаємо деталі відповідно до їх розміщення. Починаємо скріплювати їх монтажної липкою стрічкою, для цього можна також використовувати ізоляційну стрічку.
Ще раз нагадуємо про те, що всі склеювані краю повинні бути знежирені.
Крок 2. На тюбику герметика зрізаємо носик, надівши його згідно інструкції. Чим тонше буде діаметр зрізу на носику, тим тонше буде видавлюватися клей, забезпечуючи рівний і якісний шов. Приблизно слід зрізати кінчик, залишаючи діаметр, рівний 2/3 товщини скла, обраного для роботи. Чим вище зріз, тим тонше шов буде отриманий.
Крок 3. Силікон потрібно видавлювати рівномірним швом на торець бічної стінки, який стає на дно.
При склеюванні тонких скла, товщиною близько 4-5 мм, зручніше наносити герметик з великого шприца. Це дозволить створити зовсім тонкий шар клею, який забезпечить акуратну роботу без потреби довгої зачистки.
Наносячи ковбаску силікону, потрібно намагатися робити це однаково на всіх швах, щоб не виникло утоньшений або порожніх порожнин. Вони погіршують якість склейки і залишають можливість відсутності герметичності, роблячи акваріум ненадійним.
Якщо в процесі роботи ви помічаєте наявність таких недоліків, їх потрібно постаратися усунути. Робиться це, підносячи впритул носик тюбика до порожнини і видавлюючи герметик у недостатньому кількості.
Покривши силіконом весь нижній шов стінки, піднімаємо її й акуратно ставимо на дно. Зверху притискати не потрібно, тому що необхідний клей видавиться з шва. Чим більша товщина силікону буде скріплювати шов, тим надійніше буде конструкція. Проте невелика кількість силікону має выдавиться з двох сторін шва. Ці частини не потрібно чіпати, поки їх слід залишити для підсихання. Першу стінку потрібно на щось оперти, стежачи за її рівним розташуванням. Можна використати допомогу товариша.
Крок 4. Далі приклеюємо свою другу бічну стінку. Принцип роботи той же, тільки в даному випадку промащується силіконом нижній і бічний шов, який буде з'єднувати друге вертикальне скло з першим. Покривши шви герметиком, встановлюємо скло на місце, акуратно з'єднуючи стики і уникаючи скосів. Перевіряємо якість швів і виправляємо дефекти. На бічному стику легше побачити недоліки шва. Скріплюємо дві стінки липкою стрічкою.
Крок 5. Подібні дії повторюємо з наступними двома скляними стінками, формуючи бічній каркас, як показано на малюнку:
По черзі прикріплюючи бокові сторони, потрібно акуратно притискати їх один до одного, щоб не зрушити з місця вже прикріплені стінки. Притискаючи стінки можна використовувати монтажні куточки.
Крок 6. Поставивши всі чотири стінки вертикально, і скріпивши їх між собою монтажними стрічками, потрібно впевнитися, що силікон рівномірно заповнив всі шви в кутах, забезпечивши герметичність і надійне кріплення скла.
Крок 7. Закінчивши монтаж стін, залишаємо виріб на добу в місці роботи для висихання. Забороняється пересувати або переносити його раніше зазначеного часу, тому що всі шви будуть деформовані.
Крок 8. Мінімум через 24 години можна продовжувати роботу. Якщо наш акваріум досить великий і вимагає розміщення ребер жорсткості, варто приклеїти їх. Для цього перевертаємо акваріум на бік. Намазуємо смужку скла, яка послужить ребром жорсткості уздовж довжини і по двох швах ширини. Основну увагу слід приділити якісному промазування довгої сторони. Приклеюємо на місце обидва ребра жорсткості і залишаємо висихати ще на 24-48 годин. Щоб точно бути впевненим в повному висиханні герметика слід уточнити цей час на упаковці силіконового клею, можливо буде потрібно навіть більше 48 годин. Важливо враховувати, що силікон швидше висохне у вологому середовищі, і по можливості, забезпечити цей фактор.
Крок 9. Після висихання силікону беремо лезо і обрізаємо них зайвий шар клею на швах. Лезом проводимо уздовж скла. Якщо застосовувався безбарвний силікон, внутрішні шви обрізати не обов'язково.
Крок 10. Якщо розмір дозволяє, ставимо наше виріб у ванну, знову ж таки на рушник. Якщо акваріум занадто великий, маємо його в тому місці, де не страшно затоплення, і наповнюємо водою доверху. Залишивши скляну конструкцію на кілька годин, удостовериваемся в тому, що герметичність дотримана. Особливо слід перевірити кути на наявність потрапляння крапель води. Якщо все добре, переходимо до виготовлення верхнього накриття, описаного далі, а якщо виявлена теча, її слід усунути.
Усунення течі
При виявленні течі в кутах виробу, потрібно видавити необхідну кількість силікону на свій палець і з силою втиснути його в кут. Ці дії можливо виконувати прямо у воді. У разі, коли текти не вдається усунути, потрібно розрізати шов, обов'язково відокремлюючи дві стінки. Далі лезом треба добре почистити стики, знову намазати їх силіконом і склеїти. Сліди застиглого силікону зрізаються лезом, паралельно склу.
Якщо виявлена теча на шві, можна спробувати вирізати частину шва, а його проміжок заповнити силіконом. Якщо така місцева операція вийшла невдалою, доведеться як і в першому варіанті відрізати обидві стінки.
Бувають випадки, коли скляна конструкція не протікає, але є невеликі дрібні бульбашки, схожі на текти. У такому разі рекомендується не поспішати переклеювати виріб, а трохи почекати. Така ситуація пояснюється наявністю мікротріщин, які незабаром самі заповняться твердими частинками мікрофлори акваріума.
Організація верхньої частини акваріума
Посудина для риб у нас вже готова. Залишилося доповнити його верхню частину, створивши накриття і забезпечивши гарний зовнішній вигляд.
Можна просто накрити виріб склом, використовуючи для його монтажу ребра жорсткості на акваріумі.
Ми запропонуємо більш цікавий варіант, забезпечивши не тільки накриття для конструкції, але і створення декоративної поверхні, яка може бути функціональною, як підставка і прикрасить інтер'єр.
У готовому вигляді наш акваріум буде виглядати приблизно так:
Кришка-підставка монтується на скляних трубках, розташованих у кутах конструкції. Необхідно придбати або виготовити чотири однакові трубочки зі скла, їх висота повинна бути приблизно на 10-15 см вище, ніж висота стін.
Є кілька способів кріплення кришки.
Перший - за допомогою силікону опори кріпляться до основи і внутрішнім кутам, потім залишаються без навантаження до повного висихання. Верхні торці трубок промащуються силіконом і залишаються для висихання, для забезпечення гарної посадки верхнього скла. Скло вільно ставиться на верх, функціонуючи як робоча поверхня. Такий варіант має недолік у тому, що верхнє скло може бути перекинуто і розбите.
Другий спосіб - подібним чином трубки зсередини прикріплюються тільки до верхньої кришки, точно розрахувавши місце розташування трубок в кутах акваріума. Таким чином, при піднятті, верхня кришка буде витягувати і скляні труби з акваріума.
Зробивши своїми руками таке непросте виріб, заповнивши акваріум декоративними елементами і запустивши живих риб, ви зможете не тільки декорувати своє приміщення, але і отримати задоволення від успішної роботи над цією конструкцією. Ваші старання принесуть в дім мир, спокій і радість, яку можна отримати, спостерігаючи за величним рухом красивих мовчазних живих істот.