Особливості віджимань для жінок
Віджимання - це один з найбільш універсальних, доступних і поширених видів фізичного навантаження, що дозволяє отримати помітний результат протягом досить короткого терміну. Не випадково ця вправа відомо з незапам'ятних часів (на відміну від багатьох новомодних фітнес-відкриттів), входить до складу багатьох фізичних практик Сходу (йога, тайчи), бойових мистецтв Заходу (обов'язково в комплексі підготовки спортсменів) і навіть включено в шкільну програму в якості обов'язкового нормативу на залік. А все тому, що правильно виконані віджимання збільшує витривалість, розвиває силу, окреслює рельєф не тільки грудних і плечових, але і м'язів преса, спини і навіть сідниць. Цих аргументів повинно бути достатньо для того, щоб не ігнорувати віджимання і приділити їм хоча б невелику частину часу своїх тренувань. Але з певними застереженнями.
Зрозуміло, жіноче тіло відрізняється від чоловічого не тільки фізіологічно, але і з естетичної точки зору вимагає інших параметрів і навантажень. Тому і віджимання для жінок мають ряд особливостей, без дотримання яких можна, як мінімум, отримати небажані результати, а як максимум - проблеми зі здоров'ям. До того ж, часто в силу спрямування основних зусиль на тренування нижньої частини тіла жіночі руки не готові до виконання віджимань нарівні з чоловіками. Якщо ви зіткнулися з подібною проблемою, то не турбуйтеся: це явище досить поширене. Але це ще не означає, що з ним можна змиритися. Як раз навпаки: слід якомога швидше освоїти правильну техніку і навчитися віджиматися як базових, так і кількома альтернативними способами.
Техніка віджимань для жінок
Віджимання від підлоги - це класика фізкультури, просте і в той же час складна вправа, задействующее одночасно кілька груп м'язів: рук, грудей, плечей, живота, спини. Його простота полягає у відсутності спеціальних пристосувань і невеликий траєкторії руху. А складність - в необхідності докладання чималих зусиль. Зате віджимання є досить енергоємною навантаженням, що сприяє спалюванню жиру і схудненню за рахунок мускульної напруги. Все це повинно переконати вас почати регулярно віджиматися або хоча б почати вчитися віджимань від підлоги:
- Спершу чесно оцініть свої фізичні можливості і спортивну підготовку: якщо ваші руки дійсно слабкі, то, можливо, відразу почати віджиматися не вийде. Спочатку доведеться хоча б трошки підкачати м'язи рук, і для цього якраз підійдуть «ізольовані» вправи. Вони зміцнять біцепси і трицепси, що дозволить вам виштовхувати вага власного тіла вгору під час віджимання. Чітких рекомендацій тут бути не може: виконуйте згинання рук з гантелями, молот, розгинання. Протягом 10 хвилин бити боксерську грушу поперемінно кожною рукою. Іноді люди, не готові віджиматися, здатні підтягуватися, а підтягування теж добре тренують плечовий пояс. Загалом, ваше завдання - підготувати м'язи рук до майбутнього навантаження.
Навіть найсуворіші тренери дозволяють новачкам звикати до важкого вправи поступово. Тож і ви можете дозволити бути менш суворою до себе та для початку трохи полегшити завдання. Для цього почніть віджиматися не від статі, а від стіни (для тих, кому дуже важко дається вправа) або з колін (просто для початківців). У першому випадку станьте рівно обличчям до стіни і упріться в неї долонями, лікті злегка зігніть паралельно тулубу, ноги на ширині плечей. На вдиху зігніть руки в ліктях і наблизьтеся до стіни корпусом, майже торкаючись її грудьми, але не зрушуючи ступень ніг з тієї позиції, на якій вони стояли. На видиху відштовхніться від стіни і поверніться у вихідне положення. На перший раз буде достатньо трьох підходів по 10 разів, з часом збільшуйте кількість разів в підході і переходьте до віджимань від підлоги з колін.
Віджимання з колін - це полегшений варіант віджимань від підлоги, який для багатьох стає проміжною етапом навчання вправі. Станьте на коліна, руки повністю розпряміть в ліктях і розмістіть на ширині плечей. Злегка зведіть коліна назад щодо тазу і підніміть ноги вертикально вгору. Втягніть живіт. На видиху зігніть руки в ліктях так, щоб вони рухалися вгору паралельно вашого корпусу, в цей час опускающемуся вниз. Тримайте хребет рівним, не прогинайте його в поперековому відділі ні вперед, ні назад. Постарайтеся торкнутися грудьми підлоги або хоча б прагнете до цього як можна ближче. Досягнувши нижньої точки і максимального згини ліктів, починайте видих і підйом корпусу за рахунок сили рук. Намагайтеся не допомагати собі м'язами стегон і сідниць, напружуйте саме плечовий пояс. Розпрямивши руки, затримайтеся на секунду у вихідному положенні і знову починайте згинати лікті. Робіть стільки повторів, скільки зможете, з кожним тренуванням збільшуючи їх кількість.
Коли відчуєте достатньо сил, спробуйте зробити класичні віджимання від підлоги. Як і у випадку з віджиманнями з колін, прийміть упор на прямих руках, але випряміть ноги поставте на ширині плечей і упріться носками в підлогу. Не згинайте коліна навіть трохи, ноги повинні бути рівними. Направте погляд у підлогу прямо під собою, не викривляючи шию. Ваша шия, спина, сідниці і ноги повинні знаходитися на одній прямій. На вдиху опускайтеся за рахунок згинання рук у ліктях. Торкніться грудьми підлоги і піднімайтеся теж за рахунок м'язів рук і плечового пояси. Для додаткового навантаження напружуйте сідниці і прес, але вони повинні бути лише супутніми, а вага тіла утримуйте руками.
Техніка безпеки під час віджимань
Швидше за все, між тим моментом, коли ви почнете вчитися віджиматися і до того, як зможете виконувати цю вправу, не замислюючись про кожному русі, пройде певний час. І важливо, щоб у той проміжок ви не отримали травму і відразу звикали до правильної техніки. Тому візьміть до уваги такі рекомендації:
- Навіть дотримуючись усіх стандартів виконання вправ, прислухайтеся до своїх відчуттів. Негайно припиняйте віджиматися, якщо відчуваєте біль в будь-якій частині тіла.
Щоб уникнути травмування попереку постійно контролюйте її положення. Не опускайте і не піднімайте стегна щодо тієї уявної прямої лінії, яку утворюють ваш корпус і ноги.
Слідкуйте за диханням. Як і в інших вправах, під час віджимань вдих проводиться під час опускання корпусу, а видих - під час найбільшого зусилля. Порушення упорядкованого дихання не дозволить вам повноцінно виконати завдання, тому не нехтуйте ним.
Ставте перед собою реальні завдання і тверезо оцінюйте власні сили. Надмірна старанність може принести більше шкоди, ніж користі, і відтермінувати ваш успіх у разі травми. Складіть собі орієнтовний графік збільшення навантаження і слідуйте йому без перебільшень і перенапруги. Не може бути спільного для всіх розпорядку, але в середньому програма ваших віджимань може виглядати так:
1 день:
віджимання від стіни 3х8;
віджимання від підлоги з колін 3x8.
2 день:
віджимання від підлоги з колін 3x5;
віджимання в упорі лежачи за 2 хвилини.
3 день:
віджимання від підлоги з колін 3х10;
віджимання в упорі лежачи 3х10 хвилини.
Не соромтеся оточуючих і не бійтеся коригувати цю схему, виходячи з власних відчуттів. У той же час, останні повторення ви повинні робити з останніх сил, долаючи втому і м'язову опір, інакше прогресу в тренуваннях добитися не вдасться.
Види віджимань для жінок
Базова техніка віджимань підходить всім і є найбільш загальним видом навантаження. В залежності від постановки рук і ніг її можна трохи міняти і коригувати з урахуванням власних потреб і цілей. Наприклад, якщо поставити руки ближче до корпусу, а лікті притиснути до боків, то навантаження перерозподіляється на трицепси, а якщо поставити ширше і розвести лікті на спину. Підготовлені спортсмени віджимаються від підлоги не на долонях, а на кулаках або кінчиках пальців, встигають зробити бавовна в долоні вчасно підняття корпусу, прибирають руку за спину і виштовхують тіло тільки однієї і так далі. Все це специфічні варіанти, що підходять далеко не кожному. Що стосується дівчат, то вони, по досягненні достатнього рівня сили і витривалості, можуть урізноманітнити свої тренування за рахунок таких альтернативних видів віджимань:
- Віджимання від лави. По суті, виконання аналогічно техніці віджимань від підлоги, з тією різницею, що упор руками приймається не від горизонтальної поверхні, а від піднесення: гімнастичної лави або степ-платформи. Дозволяє краще пропрацювати м'язи-стабілізатори спини.
Віджимання від фітболу. Великий м'яч нестійкий, тому навантаження значно посилюється: крім віджимань вам доведеться ще й утримувати рівновагу. Натомість прес, спина, весь м'язовий корсет і, звичайно, плечовий пояс, отримують сильну навантаження.
Віджимання з обтяженням у вигляді спеціальних жилетів або обважнювачів. Додатково опрацьовують передпліччя.
Ускладнені віджимання - цілий спектр вправ, що змушує тіло працювати інтенсивніше. Зокрема, якщо поставити ноги не на підлогу, а на піднесення: лаву або м'яч. Тоді кут нахилу виходить іншим, ніж при класичних віджиманнях від рівної підлоги, і навантаження на м'язи перерозподіляється відповідно йому.
Віджимання на трицепс виконуються за рахунок вузької постановки рук, коли долоні у вихідному положенні розташовуються прямо під грудьми, а лікті під час згинань і розгинання практично «ковзають» по ребрах. Така техніка добре опрацьовує саме задню поверхню рук.
Іншими словами, віджимання - це важлива і корисна форма фізичного навантаження, яка має бути присутня у розкладі жіночих тренувань нарівні з танцями і аеробікою. Досить почати віджиматися по кілька разів хоча б тричі на тиждень, і вже через пару місяців ви помітите, як ваші руки стали сильнішими, витривалість зросла, а контури тіла підтягнулися. А все тому, що правильно виконані віджимання роблять рельєфніше не тільки м'язи рук, але і благотворно впливають на все тіло. Вчіться віджиматися, віджимайтеся і будьте красиві і здорові.
- Віджимання від лави. По суті, виконання аналогічно техніці віджимань від підлоги, з тією різницею, що упор руками приймається не від горизонтальної поверхні, а від піднесення: гімнастичної лави або степ-платформи. Дозволяє краще пропрацювати м'язи-стабілізатори спини.
- Навіть дотримуючись усіх стандартів виконання вправ, прислухайтеся до своїх відчуттів. Негайно припиняйте віджиматися, якщо відчуваєте біль в будь-якій частині тіла.