Зимівля бджіл
Якщо ви вирішили зайнятися розведенням бджіл, то ви повинні вміти правильно організувати їхню зимівлю. Період її здійснення залежить від клімату регіону, а тривалість зимівлі може тривати від двох до шести місяців.
Добре проведена підготовка до зимівлі робить життєдіяльність бджіл спокійною, вони менш рухливі і споживають меншу кількість їжі. Протягом такого відпочинку бджоли набираються сил і готові до весни.
На зиму вулики поміщають в підвал або залишають у зимівнику. Однак нерідко зимівля бджіл проводять на вулиці. Вулики складають на своїх місцях, а з настанням холодів засипають снігом, попередньо накривши їх дошками так, щоб сніг не потрапив всередину, але залишався доступ повітря. Якщо вулики зберігаються в підвалі, то необхідно підтримувати температуру і вологість.

Правила підготовки бджіл до зимівлі


Для того щоб забезпечити успішний результат зимівлі, важливо дотримувати наступні правила.
Бджолині сім'ї, що готуються до зими, повинні бути досить сильними, щоб вони змогли пережити зимівлю. Бджолами має бути зайнято як мінімум десять рамок, при цьому велика частина - це молоді особини. Дотримання цієї умови дозволить до весни вам отримати сильних, працездатних бджіл, готових до швидкого зростання.
При підготовці бджіл до зимівлі ви повинні залишити у вулику тільки молодих маток. Вони легше перенесуть холод. В процесі головного хабар влітку, коли сім'ї роблять запаси на зиму, збільшується кількість знесених яєць. Таким чином, до зими ми отримуємо молоде потомство, здатне пережити зиму, а з настанням весни разом з матками готове розмножуватися.
Ще одна умова, яку необхідно дотримуватися перед тим, як підготувати бджіл до зимівлі, це наявність достатньої кількості перги і меду. Потрібно простежити, щоб у вулику їх було як мінімум 14 кг. У разі дефіциту корми, перед підготовкою до зими бджолині сім'ї підгодовують.
Перед тим як поставити вулик зимувати, важливо утеплити гнізда бджолиних сімей і правильно скласти. Потрібно простежити за тим, щоб на кожній рамці був хоча б один кілограм меду. Гнізда утеплюють для того щоб забезпечити рух сімей від однієї межі до іншої. Адже температура нижче нуля призводить до загибелі бджіл.
На зиму у вулику не можна залишати падевий мед, оскільки падь взимку призводить до виникнення у бджіл спраги і проносу. Нерідкі випадки, коли з цієї причини гинули цілі пасіки.
Процес підготовки бджіл до зими включає підготовку приміщення. Воно повинно бути темним, чистим, призначеним тільки для утримання бджіл. Це означає, що зберігати продукти не можна.
Слід підтримувати постійну температуру на рівні від нуля до двох градусів тепла. Така температура є сприятливою для відпочинку бджіл і сприяє скороченню витрати кормів.
Важливо не допускати перепадів температур. Занадто різке потепління може розбудити активність бджолиної сім'ї, і матка почне раніше часу відкладати яйця. А зниження температури призводить до замерзання меду і виникненню зайвої вологи у вуликах.
Велику роль відіграє підтримання вологості в приміщенні на рівні 85%. Для її вимірювання слід застосовувати психрометр. Внаслідок сухості мед кристалізується, а бджоли починають відчувати спрагу і вилазити з вулика. При надлишковій вологості мед починає наповнюватися вологою і виходити з сот, наповнюючи вогкістю вулика.
Успіх майбутнього сезону багато в чому залежить від зимівлі. При виявленні будь-яких недоліків або відхилень клімату, слід якомога швидше усунути їх.