Якими цілющими і лікувальними властивостями володіють кімнатні рослини. Корисні властивості кімнатних рослин.
Сучасна цивілізація подарувала нам затишні будинки і комфортні умови для проживання. Але за подібні блага доводиться платити, і в першу чергу своїм здоров'ям. Справа в тому, що побутова хімія, сучасні будівельні та оздоблювальні матеріали, побутова техніка виділяють в атмосферу різноманітні шкідливі речовини (ацетон, формальдегід, фенол, солі важких металів, окису вуглецю і азоту, аміак), тим самим постійно забруднюючи наше житло та інші приміщення, в яких нам доводиться бувати.
Всього існує приблизно сотня отруйних сполук, і близько 80% з них виділяють в першу чергу будівельні та оздоблювальні матеріали.
Можна заперечити, що на вулиці повітря забруднене набагато більше, ніж в наших квартирах, але насправді це не так. Вчені встановили, що концентрація небезпечних сполук усередині приміщень в 15-4 рази перевищує концентрацію шкідливих викидів у вуличному повітрі.
Сучасні інтер'єри в переважній більшості мають прямокутний дизайн, що також справляє негативний вплив на фізичне і психічне здоров'я людини.
Вихід можна знайти, і достатньо простий. Щоб впоратися з негативними наслідками благ цивілізації, потрібно просто завести в квартирі корисні для здоров'я рослини. Кімнатні рослини своїм зовнішнім виглядом здатні заспокоїти, зняти стрес і роздратування. Крім того, вони володіють рядом корисних властивостей, які допомагають нейтралізувати шкідливий вплив оточуючих нас речей.
? Корисно у воду для поливу рослин класти срібло або дорогоцінні камені, щоб вона засвоїла їх позитивною енергетикою.
Кімнатні рослини поглинають отруйні речовини
Сучасні будівельні та оздоблювальні матеріали є однією з основних причин забруднення повітря в приміщенні, так як вони виділяють в атмосферу ксилолон, формальдегід, хлороформ, ацетон, бензол, аміак, толуол, трихлоретилен. В першу чергу така отруйна суміш небезпечна для дітей і літніх людей, так як під впливом шкідливих елементів слабшає здоров'я і погіршується самопочуття. Інші люди також піддаються негативному впливу хімічних речовин, які викликають алергічні реакції, запаморочення і головні болі, негативно позначаються на роботі внутрішніх органів.
Більшість кімнатних рослин служать своєрідними природними фільтрами, вони переробляють шкідливі сполуки, сприяючи поліпшенню повітря в будинку. Справа в тому, що рослини володіють специфічними біологічними властивостями. Небезпечні для нашого здоров'я хімічні елементи лягають на листя і корені рослин, більшу частину яких вони використовують для своєї життєдіяльності. У коренях рослин мешкають бактерії-симбионты, які поглинають частину осіли шкідливих речовин. Таким чином, можна сказати, що кімнатні рослини є для них своєрідним біологічним бар'єром.
Перше місце по очищенню повітря від шкідливих домішок займає хлорофітум чубатий. Це рослина немов спеціально створене саме для забрудненого повітряного середовища, в якій відчуває себе просто чудово. Для кімнати площею 10 м2 достатньо 4 хлорофітумів, що дозволить очистити повітря на 70-80 %. Також хлорофітум чудово зволожує повітря при правильному догляді за ним. Крім того, це красиве рослина, яка не потребує особливих умовах. При належному догляді воно буде розмножуватися, даючи вусики-відростки. Також корисними очисними властивостями володіють алое, спатифиллум, плющ.
Від токсинів чудово очищає повітря ряболиста диффенбахія. Якщо вікна квартири або офісу виходять на завод, котельню або дорогу з жвавим автомобільним рухом, то це рослина краще поставити на підвіконня, щоб воно служило природним бар'єром.
З формальдегідом допоможуть впоратися хлорофорум, алое, плющ, диффенбахія, філодендрон (монстера), драцена, спатифиллум, шеффлера, фікус, хамедорея.
Толуол і ксилол добре поглинають диффенбахія, хлорофітум, антуріум, нефролепіс, фікус.
Аміак нейтралізують маранта, драцена, фікус, азалія, антуріум.
Від бензолу повітря очищають драцена і плющ.
Оксиди вуглецю поглинають хлорофітум і эпипремнум.
Від трихлоретилену позбавляють повітря драцена, плющ, спатифиллум.
Кімнатні рослини здійснюють дезінфекцію повітря
В ході серії експериментів, які в 1960-х рр. проводили вчені Центрального республіканського ботанічного саду Академії наук України, вдалося встановити, що велика частина кімнатних рослин виробляє особливі речовини, що допомагають усувати шкідливі хвороботворні мікроорганізми. Дані речовини називаються фітонцидами, також існує інший термін: летючі фітоорганічні речовини, або ЛФОВ.
Домашні рослини виробляють і викидають у повітря такі корисні речовини, як феноли, спирти, терпени і складні ефіри, які борються з хвороботворними мікробами, грибками, вірусами (зупиняють їх розвиток і розмноження). Можна просто помістити в приміщення кілька горщиків з кімнатними квітами, і вони допоможуть знизити кількість мікроорганізмів, що мешкають в його повітряної середовищі.
Таке корисне властивість кімнатних рослин, як ефективне очищення повітря, пояснюється тим, що вони володіють специфічною особливістю вловлювати зміни у складі навколишньої атмосфери. Хімічні речовини, що забруднюють повітря, шкодять не тільки людині, але і рослинам. В результаті у них включається своєрідний захисний механізм і вони успішно справляються з очищенням повітря. Частина шкідливих елементів використовується рослинами для підтримки своєї життєдіяльності.
Чудово бореться з пліснявими грибками, що знаходяться в повітрі, опунція. Цей вид кактуса зі стеблами у формі коржів. Опунція в 6-7 разів знижує кількість шкідливих грибків. Протигрибковими рослинами також вважаються лимон, плющ, лавр, кавове дерево. Грибки частіше заводяться в темних і сирих приміщеннях, тому саме в таких кімнатах і слід розміщувати дані рослини.
До складу мирта входять ефірні масла, які допомагають очистити повітря від мікробів, що викликають бронхіт, простудні та легеневі захворювання. Від мирта стає легше дихати.
Значно зменшити кількість мікробів у повітрі квартири допомагають такі рослини: розмарин, бегонія, диффенбахія, антуріум, пеларгонія, санхезия, пілея, мирт, пеллиония, товстянка (грошове дерево), туя, молочай блискучий, аукуба, евкаліпт, эпипремнум, кипарис, традесканція, аглаонема, фікус, інжир, офиопогон, циссус, сансевієрія, олеандр, колеус, плющ, самшит, дуранте, бересклет, агава, тетрастигма (кімнатний виноград), алое, лавровишня, лавр.
Розміщуючи в квартирі або офісі багато кімнатних рослин, можна істотно знизити чисельність хвороботворних мікроорганізмів. Так, в кімнаті розмірами 15-25 м2 досить завести 5-7 рослин, щоб повітря залишався чистим і свіжим.
Кімнатні рослини здійснюють іонізацію повітря
Іонізацією повітря, або аэроионизацией, називається метод, спрямований на поліпшення атмосфери в житлових, виробничих і громадських приміщеннях. Відбувається це завдяки насиченню повітряного середовища негативними іонами (аероіонами), які являють собою електрично заряджені молекули газів. Вчені довели, що завдяки зміні складу повітря і збагачення його негативними іонами виявляється позитивний вплив на людину. Іонізація атмосфери добре впливає на органи дихання, серцево-судинну і нервову системи, сприяє зменшенню больових відчуттів, швидше загоює рани, позбавляє від алергічних реакцій. Якщо регулярно проводити оздоровчі процедури іонізованим повітрям, то від цього покращиться загальне самопочуття, значно підвищиться працездатність, підніметься настрій. Іонізоване повітря також здатний полегшити перебіг багатьох захворювань, зняти головні болі. Позитивний вплив іонізованого повітря спостерігається при бронхіальній астмі, безсонні, артеріальній гіпертонії, перевантаженні, стресі.
Існують спеціальні прилади - аероіонізатори, які штучним чином насичують повітря негативними іонами. Для цього досить включити такий прилад на ніч і залишити відкритою кватирку.
? Можна підбирати рослини, що підходять під конкретний знак зодіаку . У цьому випадку енергетика рослини і людини зіллються в одне ціле і будуть підтримувати один одного.
Процедури оздоровлення організму іонізованим повітрям проводять в санаторіях і будинках відпочинку. Але не завжди і не у всіх є можливість відправитися туди. Існує безліч природних комплексів з великою концентрацією іонізованого повітря. Негативні іони у великій кількості містяться в повітрі гірських районів, поряд з водоспадами, в лісах і парках, а також на морському узбережжі. У великих містах концентрація іонізованого повітря зустрічається в зелених насадженнях паркових зон.
Лікувальні і оздоровчі установи, а також дитячі табори по більшій частині розташовані в сільській місцевості або на околицях міст поруч з лісовими масивами. Це пояснюється тим, що в сосновому, ялиновому, дубовому лісах та місцях, де ростуть верба, ялівець і горобина, спостерігається підвищений вміст негативних іонів у повітрі. Так як більшість рослин добре іонізують повітря, ними засаджують міські вулиці, заводять в житлових і громадських приміщеннях.
Кімнатні рослини допомагають іонізувати повітря всередині приміщень. Результатом життєдіяльності кімнатних рослин є кисень, за рахунок якого відбувається іонізація повітря, благотворно що впливає на здоров'я людини. Рослини сприяють підвищенню вмісту в повітрі легких іонів, а кількість важких іонів знижують. У забрудненому повітрі міститься дуже мало легких негативних іонів, а адже саме вони підвищують життєвий тонус, регулюють кислотно-лужний баланс крові, зміцнюють імунну систему, активізують дихальні ферменти, що знижують артеріальний тиск.
У приміщеннях, де стоять телевізори і комп'ютери, спостерігається дуже низька кількість легких негативних іонів. Збагатити повітря ними допомагають кактуси і хвойні рослини (кипарис, туя). Вони нейтралізують негативний радіаційний вплив монітора комп'ютера і кінескопа телевізора.
Які кімнатні рослини підвищують вологість повітря?
Всі кімнатні рослини підвищують вологість повітря. Вода виділяється через листя рослин, таким чином і відбувається зволоження повітря. Практично всі рослини повертають в атмосферу 90 % поглиненої ними вологи, для підтримання своєї життєдіяльності вони використовують лише 10 %.
В процесі випаровування вологи рослинами в літній час відбувається зниження температури повітря на кілька градусів, а вологість збільшується на 10-20%.
Віддають багато вологи наступні рослини: спарманія, фікус карликовий, гібіскус, фатсія, драцена.
Циперус чудово зволожує повітря, крім того, має фітонцидні властивості.
Диффенбахія має велику площу листя, в результаті чого збільшує водно-газовий обмін у помешканні.
Нефролепіс здатний значно збільшити вологість повітря. Також ця рослина дуже красиво і може бути використане для одиночного розміщення в інтер'єрі.
Спарманія сприяє зволоженню і іонізації повітря.
Фатсія добре зволожує повітря, дуже витривала, її висота досягає 14 м, в інтер'єрі вона може бути використана для одиночного розміщення.
Монстера, кипарис, туя не тільки чудово зволожують повітря, але і поглинають формальдегіди. Аспарагус, антуріум, аралія, адіантум, троянда поглинають важкі метали, допомагають боротися з дратівливістю, втомою, стресами і підвищують вологість повітря в квартирі.
Які кімнатні рослини збирають пил?
Джерелами домашнього пилу є ороговілі клітини людської шкіри, пилок кімнатних рослин, книги, волосся, подушки і ковдри, шерсть домашніх тварин, м'які меблі. Від домашнього пилу неможливо позбутися повністю, так як її джерело завжди присутня в квартирі. Ось чому, варто тільки витерти пил з поверхні, як вона тут же з'являється знову.
Створити особливу атмосферу і мікроклімат в квартирі допомагають кімнатні рослини, які також прекрасно справляються з пилом, поглинаючи частину її. Щоб рослини добре боролися з пилом, їх необхідно регулярно поливати, протирати листя вологим ватним тампоном або серветкою, обприскувати надземну частину.
Боротися з пилом допомагають такі рослини, як алое, хлорофітум, плющ, драцена, герань .
Які кімнатні рослини відлякують комах?
Багато рослин мають властивість відлякувати комах. Наприклад, комарі дуже чутливі до запаху м'яти. Тому в квартирі можна вирощувати плектрантус, який володіє приємним м'ятним ароматом. Його в народі так і називають: «кімнатна м'ята». Можна також використовувати свіже листя і стебла цієї рослини, розклавши їх по квартирі. Щоб запобігти укуси комарів, рекомендується натерти шкіру листям плектрантуса. У деяких кімнатних рослинах, наприклад в лаврі, міститься камфора, яка вкрай неприємна комарам.
Серед кімнатних рослин, які відлякують комарів, можна назвати мирт, пеларгонію і розмарин. У вечірній час рекомендується злегка струсити горщики з рослинами, тоді їх запах наповнить кімнату і відлякує комах.
Також для боротьби з комарами використовують ефірні масла герані, камфорного лавра, евкаліпта, чайного і кавового дерев, розмарину. Ефективно відлякує комарів ефірна олія, які містяться в цитрусових. Можна капнути в аромалампу трохи олії лимона і лягти спати з відкритим вікном. Це не тільки позбавить кімнату від комарів, але і наповнить приміщення приємним запахом, який допомагає розслабитися і заспокоїтися. Однак при застосуванні ефірних масел необхідно дотримуватися норму, так як передозування може призвести до нудоти і головного болю.
Багато комахи не переносять запаху евкаліпта, герані. Ефірними маслами цих рослин потрібно змащувати шкіру, щоб не допустити укусів комах. Також можна нанести кілька крапель на ватний тампон і покласти на підвіконня, тоді комахи не стануть залітати в квартиру через вікно. У герані містяться речовини, яких комарі дуже бояться, тому їх кількість різко знижується в приміщеннях, де стоїть ця рослина.
Ефірне масло герані також використовується для аромалампи. По кімнаті пошириться приємний сильний аромат, якого комарі точно не витримають.
Проти мух і тарганів чудово підійдуть ефірні олії кімнатних хвойних рослин (туї, кипариси).
Відлякують їх засобами також вважаються листя лимона, квітки олеандра (який, крім усього іншого, відноситься до отруйних рослин). Комах не подобається запах пеларгонії (герані), яка носить народна назва «мухогон». Відлякувати комах можна за допомогою диму від підсушеної хвої кипариса і його шишок.
Впоратися з навалою комах допомагають також герань рожева, хвоя і листя туї, плоди лимона, плющ звичайний. Відварами з них можна протирати обличчя і руки, щоб захиститися від укусів комах.
Петунія і розмарин теж використовують як засіб проти комах. Досить розставити по квартирі горщики з цими квітами, як чисельність комах різко скоротиться. Моль ненавидить запах перцю і герані. Поруч із шафою, де зберігається зимовий одяг, поставити кімнатний перець. Плектрантус (кімнатна м'ята) також називають «мольна деревом»: у його листі міститься ефірна олія, неприємне для молі. Розтерте листя цієї рослини виділяють пряний аромат, що відлякує міль.
Стимулювати ріст рослини можна за допомогою розміру горщика. Чим більше горщик, тим більше коренів розвивається у рослини і відповідно воно сильно зростає.
Кімнатні рослини допомагають у ароматизації приміщення
Не всі замислюються про це, але всілякі запахи є невід'ємною частиною нашого життя. Людський ніс здатний розрізнити близько 10000 різних ароматів. Багато запахи роблять великий вплив на наше фізичне і моральне здоров'я, покращуючи його і підтримуючи організм в тонусі. Тому так важливо, щоб у повсякденному житті нас оточували приємні аромати. Домогтися цього можна, вирощуючи будинку кімнатні рослини, тоді наше життя стане більш радісним і здоровою.
Рослини, що володіють стійким запахом, не тільки наповнять квартиру приємним ароматом, а також відлякують комах і позбавлять будинок від хвороботворних мікробів. Герань і плектрантус володіють особливим ароматом, здатним очистити квартиру від комах, а господарів вилікувати від безсоння. В якості ароматизатора приміщення можна використовувати багато цибулинні рослини, наприклад зефірантес, який володіє незвичайним ароматом. Крім того, запах цієї рослини сприяє швидкому одужанню від багатьох хвороб.
Цитрусові рослини (лимон, мандарин, апельсин, грейпфрут) поліпшують мозкову активність, підвищують амплітуду біострумів мозку. Лимон виділяє в повітря ефірне масло, запах якого допомагає знизити артеріальний тиск крові. Листя лимона володіють специфічним приємним запахом, який наповнює людину бадьорістю, підвищує загальний тонус. В якості кімнатної рослини лимон рекомендується вирощувати людям, чия діяльність пов'язана з розумовою роботою. З цієї ж причини можна вирощувати лимони в навчальних закладах.
У листі герані запашної (інша назва - пеларгонія) міститься ефірне масло, яке надає заспокійливу дію. Така рослина радять завести тим, хто страждає від безсоння, головних болів і захворювань нервової системи.
Плектрантус володіє сильним і свіжим запахом, допомагає зняти втому, дратівливість, агресивність, привести в норму нервову систему. Аромат плектрантуса дає можливість знайти концентрацію, особливо він рекомендується працівникам розумової праці. Американські психологи радять людям, які працюють за комп'ютером, завести на робочому місці це рослина.
Мирт вважався священним квіткою ще в Стародавньому Єгипті. В якості кімнатної рослини він цінується за незвичайний аромат листя, також він розквітає вишуканими ніжно-білими квітами, роблять його прикрасою будь-якого інтер'єру. Ефірне масло мирта міститься в його шкірястого листя темно-зеленого кольору.
У квартирах рекомендують вирощувати квіти, що володіють чудовими ароматами. Ефірні олії таких рослин містяться в стеблах, насінні, листках або коріння. Ефірні олії пряних рослин дарують людям свою лікувальну силу, благотворно впливаючи на організм людини.