Як впливає вологість повітря на здоров я кімнатних рослин

Що таке вологість повітря?
Крім газів і пилу, важливим компонентом повітря є вода. Для всіх наземних організмів вологість повітря - важливий показник середовища. Практично всі вони пред'являють свої вимоги до неї, і відхилення від цих вимог тягнуть за собою серйозні наслідки.
Для людини і тварин надмірна вологість часто стає причиною захворювань дихальних шляхів. Нестача вологи у повітрі викликає подразнення слизових оболонок, погіршує зір і може бути причиною швидкої стомлюваності.
В житті кімнатних рослин вологість повітря відіграє особливу роль. Якщо звернути увагу на те, в яких умовах вони ростуть у себе на батьківщині, стане очевидним, що тропічні види найбільше потребують тепла і відносно високій вологості повітря.
Розрізняють абсолютну і відносну вологість повітря. Під абсолютною вологістю розуміють кількість водяної пари, що міститься в одному кубічному метрі повітря. Із-за малої величини цей показник зазвичай вимірюють в г/м3. Однак вологість повітря залежить від температури.
При певній температурі повітря може містити певну кількість вологи. З ростом температури кількість зростає, а зменшується з пониженням. У зв'язку з цим фізики ввели поняття відносної вологості повітря.
Відносна вологість - це відношення реальної кількості водяної пари в повітрі, до максимально можливого (вимірюється у відсотках). У наших широтах В залежності від часу року вологість може коливатися від 60 % (взимку) до 85 % (влітку). З настанням холодів температура на вулиці знижується, а разом з нею зменшується і кількість вологи в повітрі. Потрапляючи в теплу квартиру під час провітрювання, повітря нагрівається, але при цьому стає ще сухішою - падає відносна вологість.
Так, навіть якщо в холодну погоду вологість на вулиці становить 60-70 %, то після попадання в квартиру буде вже 30-40 % - це звичайний рівень вологості в опалювальних приміщеннях.
Яка вологість повітря необхідна кімнатним рослинам?
Абсолютна більшість рослин наших широт проводить зиму в стані спокою. Під глибоким снігом їм байдуже, яка вологість на вулиці. Кімнатні рослини «дивляться» на це по-іншому.
Наприклад, азалії цвітуть взимку або ранньою весною. Якщо в цей період не забезпечити їм необхідну вологість (не менше 70-80 %), то цвітіння буде коротким і не рясним або рослина взагалі не зацвіте. Вже говорилося про те, що кімнатні рослини найкраще розвиваються в умовах, що нагадують їх батьківщину.
Рослини вологих тропічних лісів на протязі всієї своєї історії росли і розмножувалися при підвищеній вологості. Поступово це призвело до того, що вони втратили здатність ефективно утримувати вологу в тканинах і стали залежними від вологості навколишнього середовища.
При зниженій вологості, менше 80 %, вони першими подають сигнали про допомогу. Кактуси і сукуленти в природі поширені в пустелях і напівпустелях; в умовах зниженої вологості вони анітрохи не страждають. Ясно, що такі рослини не потребують високої вологості, ні в рясному поливі. Навпаки, їм необхідний сухе повітря з відносною вологістю 20-30 %. Більшість рослин худо-бідно розвиваються і при вологості 30-40 %.
Однак кращою для них є вологість 40-50%, особливо це актуально в опалювальний сезон. Ще раз варто нагадати - не буває універсальних рекомендацій щодо змісту будь-яких домашніх рослин. Кожне вимагає індивідуального підходу і знання його біології.
Як визначити вологість повітря?
Як впливає вологість повітря на здоров я кімнатних рослин

Для самостійного вимірювання вологості можна придбати спеціальний прилад - гігрометр. Існує кілька типів гігрометрів: ваговий, волосний, плівковий. Їх дія грунтується на різних принципах. Більшості квітникарів немає необхідності точно вимірювати вологість повітря.
Гігрометр може згодитися лише тим, хто утримує особливо вологолюбні рослини. Побутовий гігрометр можна придбати в спеціалізованому магазині.
Які ознаки недостатньої вологості?
Звичайним проявом недостатньої вологості буває підсихання кінчиків листя. Якщо ви помітили подібні симптоми, не варто відразу кидатися поливати рослину або обприскувати.
Спочатку потрібно розібратися, наскільки це явище характерне для вашого вихованця. В природі не буває ідеальних зелених рослин. У них завжди є старі і більш молоді пагони, засохле листя. Наприклад, для чагарників характерно отсыхание нижніх листків і навіть гілок. Більш молоде листя формують крону і поступово закривають нижні гілки від світла. З часом нижні листя отсыхают за непотрібністю.
До підсихання листків можуть приводити і інші фактори. Причиною можуть бути сонячний опік, переохолодження, інфекція або паразити. Щоб зрозуміти, в чому справа, ретельно огляньте рослина. Постарайтеся зрозуміти, які саме пошкоджені листя, як вони підсихають
Від низької вологості в першу чергу будуть страждати молоді листки рослини: верхня частина крони і ті гілки, які звисають із горщика. Листя зазвичай підсихають з кінчика. Якщо це не так, причина не в низькій вологості. Якщо пошкодження торкнулися тільки частину листя, наприклад, тільки один пагін, швидше за все причиною була інфекція або паразити.
Якщо пошкодження великі, але при цьому зосереджені тільки з одного боку рослини, шукайте причину в температурі. Це може бути сонячний опік або переохолодження від контакту з віконним склом. Ще раз варто підкреслити: низька вологість повітря може бути лише однією з причин підсихання.
Перш ніж що-небудь робити, подумайте, в яких умовах рослина живе в природі, чого йому може не вистачати, і тільки після цього починайте діяти. Коли ви визначитеся з діагнозом, уважно слідкуйте за тим, як рослина реагує на зміну умов. Стане гірше - значить, ви помилилися і потрібно терміново змінювати терапію.
Як підвищити вологість повітря в кімнаті?
Найбільш традиційним і найпростішим способом є обприскування. Для цього беруть пульверизатор з теплою м'якою водою і акуратно обприскують зелені частини рослини. Квіти і бутони при цьому обприскувати не треба!
Процедуру бажано проводити рано вранці, коли немає прямих сонячних променів. Крапельки води можуть зіграти роль лупи і обпалити ніжні листя рослини. Щоб на листках не утворився вапняний наліт, бажано використовувати м'яку воду.
Обприскування - спосіб хороший, але не універсальний. Він категорично не підходить для рослин з опушеними листами: узамбарських фіалок, смітіанти, глоксинія, та й взагалі всіх геснерієвих. У зв'язку з конструкцією аркуша ці рослини довго залишаються мокрими і в результаті легко уражуються грибами. З тих же причин не дуже добре до обприскуванню відносяться бегонії і кальцеолярии.
Інший, досить ефективний і не менш популярний спосіб - волога підставка під рослини. Для цього горщик з рослиною завадять на піднос, наповнений вологим торфом. Торф буде поступово випаровувати вологу і тим самим локально підвищувати вологість. Тим, хто не хоче влаштовувати у себе в кімнаті болото (вологий торф видає характерний запах), можна порадити замінити торф керамзитом або дрібною галькою. Схема та ж: піддон заповнюється керамзитом і доливається водою так, щоб камінчики або гранули були занурені в неї тільки наполовину. Мокрий керамзит дозволить істотно збільшити поверхню випаровування. Стежте, щоб горщик не контактував з водою. Мокра земля може викликати загнивання коренів рослини.
Ще один прийом підвищення вологості - широкі ємності з водою на радіаторах батарей. Підігрівається знизу вода буде ефективно випаровуватися, створюючи високу вологість в кімнаті. Істотний мінус способу полягає в тому, що вологість підвищиться не тільки для тих рослин, які цього потребують, але і для всіх інших рослин в кімнаті. Для деяких з них це може виявитися шкідливим. Крім того, надмірна вологість у кімнаті може негативно позначитися на шпалерах і меблів.
Самим «ледачим», але далеко не поганим рішенням проблеми може бути правильна угруповання рослин. Для цього рослини, яким необхідна підвищена вологість, ставлять як можна більш скупчено. Волога земля в горщиках буде поступово випаровувати воду, випаровують і самі рослини. Тим самим групі створюється комфортний мікроклімат.
Найчутливіші і вологолюбні рослини можна помістити в тераріум - велику скляну ємність. Її дно покривають вологим керамзитом і накривають склом. Тераріум буде корисний і для термінової реанімації засушеного рослини. Для цього його необхідно попередньо обприскати. Поливати краще помірно: при таких умовах звичайний режим поливу потрібно не скоро
Як працюють зволожувачі повітря?
Є кілька типів автоматичних зволожувачів повітря . Ці прилади не вимагають особливого догляду і самостійно підтримують вологість на потрібному рівні. Паровий зволожувач працює за принципом киплячого чайника. При повному выкипании води прилад відключається. Єдиний мінус - досить висока температура пари на виході, і тому його не можна ставити впритул до рослин.
Інший варіант - ультразвуковий зволожувач. Він має суттєву перевагу перед своїм побратимом - не нагріває воду, а змушує її розпадатися на молекули за допомогою ультразвуку. Такий прилад можна ставити впритул до групи рослин і навіть створювати індивідуальний мікроклімат для кожного з них. Істотним мінусом такого зволожувача є досить висока ціна.
Які ознаки надлишкової вологості
Недостатнє зволоження для рослин може бути небезпечним. Звідси можна зробити висновок, що всім рослинам краще живеться в парнику. Однак це не так. Існує безліч видів, яким надмірна вологість не потрібна і не корисна.
Як впливає вологість повітря на здоров я кімнатних рослин

У першу чергу це відноситься до рослин, які в природі живуть в умовах зниженої вологості повітря: кактусам і багатьом сукулентів.
Наприклад, «живі камені» Літопс (,Lithops) та ін. трапляються лише у посушливих районах Південної Африки, де річна норма опадів не перевищує 200 мм в рік. У таких рослин висока вологість повітря призводить до пригнічення росту і розвитку не знайомих їм захворювань.
Не тільки сукуленти можуть постраждати від надмірної вологості. Справа в тому, що надлишок вологи на листках і стеблах рослини створює чудову середовище для грунтових і наземних грибів - історично сформованих «фахівців» руйнування і поїдання рослин. Наприклад, у бегоній, глоксиній, цикламен і багатьох сукулентів підвищена вологість викликає сіру гниль і ржавчинные поразки.
У кактусів, пальм, диффенбахии і багатьох інших рослин у таких умовах деякі види грибів викликають гниль коренів.