Як спланувати дачну, садову ділянку?

Як зробити план дачної ділянки?
Спочатку потрібно визначити місця посадки плодових дерев, ягідних кущів та будівництва теплиць. Для теплиць, а їх бажано мати дві розміром по 12-15 м 2 , слід вибрати найбільш освітлене місце зі східної чи південної сторони майбутнього будинку. Тінь від будинку не повинна закривати теплиці ні в ранкові години, ні в вечірні, але особливо важливо мати хорошу освітленість в ранкові години.
У теплиці роблять велику кількість гною, тому бажано розташувати їх ближче до в'їзду на ділянку. Тут же мають і компостну купу.

Що потрібно додатково передбачити при плануванні ділянки?


Для раціонального використання невеликих площ слід попередньо відвести ділянки для плодових дерев і чагарників, багаторічних овочевих культур, доріжок, місць відпочинку (з малими архітектурними формами), квітника, резервуару для води, дитячих майданчиків.

Існують певні типи планування ділянки?


Частіше застосовують регулярний і ландшафтний типи. При регулярному типі планування переважають прямі лінії. Доріжки розташовують перпендикулярно і паралельно один одному. Плодові дерева висаджують по одній лінії. Практично вся площа ділянки зайнята під грядки, садові та господарські споруди. На ділянці залишають тільки невеликі зони, щоб поставити лавки для відпочинку. Таке планування роблять, як правило, люди практичні і мають мало часу для роботи на ділянці. Частина ділянки, зайнята бетонними доріжками і проходами між грядами, засипаними піском або тирсою, не вимагає часу для догляду.
Ландшафтний тип передбачає звивисті доріжки, розкидана, як би випадкове, розташування дерев, груп кущів, нагадує природне в лісі або парку. Ландшафтний тип передбачає городництво в невеликих обсягах - так звані кухонні городи з набором зеленних і пряних трав. Нерівності ділянки (при регулярному плануванні - негативне явище) для ландшафтного типу ділянки представляють найбільший інтерес. У пониженому місці влаштовується водойма, на височині - альпійська гірка. Цікаві рішення на ділянках зі схилами, особливо - південними, влаштування терас, драбинок, підпірних стінок.
Як спланувати дачну, садову ділянку?


Можна поєднувати різні типи організації ділянки?


У дев'яності роки стали відводити під дачні ділянки полігони і поля сільськогосподарських підприємств. Ділянки були від 800 до 1200 м 2 . Ділянки вирівняні, з родючим шаром товщиною від 5-6 до 10 см, важкі суглинки і глинисті за складом ґрунту. На таких ділянках основним завданням в дев'яності роки було вирощування продукції, в першу чергу овочів, картоплі, ягід.
Великі розміри ділянки дозволяють виділяти зони під плодові дерева, чагарники, великий город, зону з квітами, декоративними рослинами, можна висаджувати сосни, кедри, каштани. Садівництва, що розташовані поблизу міст, з-за високої вартості житла стали перетворюватися в житлові селища.
На ділянці розташовуються лазня, гараж, підсобні приміщення, теплиці з електрообігрівом. У деяких будинках будуються зі східної чи південної сторони оранжереї. Стали викопувати досить великі ставки - до 30-40 м 2 .
Варіанти планування ділянки
Як спланувати дачну, садову ділянку?

Як спланувати дачну, садову ділянку?