Як садити картоплю правильноСадити картоплю треба правильно - тоді і буде результат
Картопля - дуже смачний корнеплодний овоч, який вирощується на городах. Але перед тим, як отримати великий урожай, треба картоплю посадити. Саме про те, як посадити картоплю, ви зможете прочитати нижче.
Здається, те, як правильно садити картоплю, знають вже всі дачники та городники. Стільки матеріалу про посадку цього корисного овоча є в інтернеті, безліч книг і журналів присвятили цій темі безліч своїх друкованих сторінок, однак, починаючи садити картоплю, кожен раз відкриваєш для себе щось нове і несподіване. Досвід по посадці картоплі набирається у дачників після кожного вдало зібраного (або навпаки, не зовсім вдало) врожаю.
Хороше насіння картоплі - запорука майбутнього врожаю.

Звичайно ж, основним фактором відмінного врожаю картоплі восени, є насіння. Насіння необхідно починати заготовлювати в той момент, коли відбувається збирання врожаю восени. Осінь-найбільш вдалий період для відбору посадкового матеріалу. Посадковий матеріал береться з тих кущів, які дали найбільший урожай. Для посадкового матеріалу вибираються бульби розміром 4-5 сантиметрів, проте картопля на посадку можна брати і більшого розміру, помічено, що якщо садити картоплю з більш великих бульб, то він дозріває раніше і врожайність з куща збільшується. Росте такий кущ картоплі швидше і забезпечується більший урожай. Багато дачники садять різаний картоплю або пророщені оченята насіння. Дійсно, різаний картоплю після недовгої підсушування на сонце і опудрювання зрізу золою може дати хороший врожай. Але для цього повинна бути ідеально тепла і волога погода. Якщо ж після посадки встановиться холодна або дощова погода, то існує велика ймовірність, що різані картоплини просто згниють, не давши ніяких сходів, або давши дуже слабенькі паростки.
Підготовка до садіння картоплі.
Як садити картоплю правильно

Для посадки бульби картоплі необхідно дістати з сховища в середині березня і закласти їх для пророщування. Про те, як правильно прибрати і зберегти картоплю расматривалось раніше, тут повторюватися не будемо. Перед пророщуванням необхідно промити бульби в рожевому розчині марганцівки. Для пророщування посадковий матеріал розкладається по шухлядах в один шар. Ящики потрібно тримати при температурі 20-22 градуси, уникаючи попадання на бульби прямих сонячних променів. Після 2-3 тижнів ящики з картоплею можна перенести в прохолодне місце, температура пророщування знижується до 10-14 градусів, можна винести ящики на засклений балкон. Бульби картоплі при пророщуванні необхідно зволожувати, перевертаючи їх і періодично обприскуючи. Обприскувати картоплю необхідно через день, для обприскування береться звичайна вода, розчин мінеральних добрив та розчин золи. Обприскування цими розчинами потрібно чергувати.

Таке чергування обприскувань знижує ризик захворювання картоплі і стимулює зростання. Важливо готувати розчин безпосередньо перед обприскуванням.
Що робити якщо картопля готова до посадки, а земля ще не прогрілася?
Досить часто зустрічається така ситуація: посадковий матеріал вже готовий, а пізня весна не дає можливості підготувати грунт для посадки. Є спосіб зберегти добре посадковий матеріал. На дачі картоплю можна укласти в підготовлені канавки і засипати його шаром тирси, перегноєм або простий землею. Зверху канавку можна для страховки накрити плівкою. У такий канавці бульби зможуть сміливо пролежати одну-два тижні, після чого їх можна садити на постійне місце, до речі, після такого зберігання в канавці через 7-8 днів з'являються дружні сходи картоплі.
Коли і як садити картоплю.
Садіння картоплі мотоблоком була присвячена окрема тема, тому тут розглянемо загальні принципи.
Приділіть увагу грядці, на якій буде рости картопля. Часта поширена помилка дачників - це висадка картоплі на одному і тому ж місці багато років поспіль. Періодично місце потрібно міняти. Землю потрібно удобрювати спеціальними добривами, тоді врожай буде набагато краще. Якщо грунт містить малу кількість піску, то картопля буде погано рости. Землю слід розпушувати піском, щоб кисень безперервно надходив до бульб.
Найкращий час для посадки картоплі при прогріванні грунту до 9 градусів на глибині 10 см Цей час приблизно відповідає часу розпускання листя на березі. Між іншим, є народна прикмета, яка радить починати висадку картоплі тоді, коли березовий лист розпуститься розміром з копійку.
Глибина посадки картоплі 8-10 см, грядки розташовуються з півночі на південь, схема посадки 80 х 35. Можна садити картоплю і за схемою 60 х 60, при цьому заощаджується місце на ділянці, але при такій посадці стебла ростуть занадто густо, заважаючи зростання один одного. При такій економічній схемі рослини недостатньо продуваються, через ймовірність розвитку фітофторозу дуже велика, так само неможливо зробити якісне підгортання, велика кількість бульб виходять зеленими, а таку картоплю не придатний для їжі.
Найоптимальнішим варіантом посадки є той, який залишає відстань між рядками 90 см, легше проводити підгортання і бадилля краще працює на врожай. Важливо пам'ятати, чим більше посадковий матеріал, тим посадка повинна бути рідше. Проте при будь-якій схемі посадки бульби картоплі необхідно саджати на однакову глибину, посадки розміщувати рівними рядками, під бульбами залишати шар пухкої грунту, все це створить оптимальний режим для росту рослин.
Якщо ви маєте в запасі достатню кількість часу для посадки, то під кожен бульба можна виривати окрему лунку, яку заповнити золою, добривом і перегноєм, а вже після цього опускати посадковий матеріал. Після укладання бульби лунку засинають і розрівнюють землю граблями. Часу йде багато, але така посадка виправдовується, так як бульба садиться у розпушування грунту, не затоптували при посадці.
Щоб ніж не став вбивцею
Після неврожайного року багатьом садівникам доведеться розрізати картоплю перед посадкою, щоб зменшити витрата насіннєвого матеріалу.
- Процедура небажана й небезпечна. Розрізавши один хворий бульба, ви за допомогою того ж ножа заразіть ще двадцять картоплин. А потім будете дивуватися, чому немає врожаю. Якщо насіннєву картоплю все ж доводиться різати, не забувайте періодично дезінфікувати ніж, опускаючи його в міцний розчин марганцю або в 5%-й розчин мідного купоросу. Ще одна тонкість: розріжте бульба вздовж, а не впоперек. Це складніше, але того варте. Справа в тому, що більш якісні паростки з'являються на так званій вершині бульби. Розрізаючи картоплину уздовж, ви робите обидві половинки рівноцінними. В іншому випадку одна половинка дасть хороші паростки, а друга, на якій відсутні вершинні «вічка», може прорости набагато пізніше.
- Яким параметрам повинні відповідати бульби насіннєвої картоплі?
- Ефективніше всього висаджувати бульби розміром з куряче яйце. Якщо посадковий матеріал дрібніше, з нього виросте слабкий кущ, який дасть менше врожаю. Можна, звичайно, посадити великі бульби (вони містять більший запас поживних речовин), але це не призведе до значного підвищення врожайності, а ось витрата садивного матеріалу сильно збільшиться. Так що зупиніться на золотій середині.
Відбирати посадковий матеріал потрібно з осені - причому з найбільш розвинених рослин, заздалегідь позначених кілочками. Якщо ви відбираєте не просто кращі бульби, а бульби кращих рослин, то можете довгі роки не купувати насіннєвий матеріал, і врожай при цьому буде залишатися стабільним. Але якщо врожайність почала знижуватися, пора купувати свіжий посадковий матеріал. Раз у п'ять років рекомендується запускати свіжу кров» - хоча б частково оновлювати насіннєву картоплю.
Не опускайтеся нижче еліти
- Як вибрати якісну насіннєву картоплю в торгових точках?
- Ви повинні чітко уявляти, що купуєте. Градація насіннєвого матеріалу така: супі-сунерэлита, супереліта, еліта, перша репродукція, друга... Картопля третьої репродукції годиться тільки для вживання в їжу. В якості насіннєвого матеріалу краще використовувати еліту.
Обов'язково вимагайте у продавця сортовий та карантинний сертифікати. І якщо такого документа не виявиться, ні в якому разі не купуйте товар. В іншому випадку з новим посадковим матеріалом ви ризикуєте занести на свою ділянку небезпечні інфекції і серйозних шкідників: нематоду, наприклад. Близько підступає до Пермському краю такий карантинний об'єкт, як картопляна міль. Це вам не дротянка, який знижує врожайність не настільки значно. Картопляна міль виїдає весь бульба, відбувається повна втрата врожаю. Так що будьте насторожі.
Отрута зовні і всередині
- Як потрібно готувати насіннєву картоплю до посадки?
- Насамперед його слід протравити (захистити від агресивної грунтової середовища). Практично ніхто з садівників це не робить, а потім усі дружно скаржаться на різні інфекційні неприємності. Необхідна обробка спеціальними протравливающими препаратами, що утворюють на насіннєвому матеріалі довготривалу захисну плівку. Боятися таких «хімікатів» не варто: вони не всмоктуються всередину рослин.
Насіннєву картоплю обов'язково потрібно озеленювати на світлі, щоб всередині бульби виробився солонін - отрута, що дозволяє надовго зберегтися картопляного бульбі.
Пророщування картоплі слід починати за 20-30 днів до посадки. Викладіть бульби в один шар (максимум два) на світле місце. Якщо ви почнете пророщувати картоплю в темряві (як це зазвичай і буває), то паростки з'являться довгі, слабкі - вони можуть обламати при посадці. В ідеалі паростки повинні бути міцні, зелені, довжиною не більше одного-півтора сантиметрів.

Пророщувати картоплю можна при кімнатній температурі. Гарне місце для пророщування - теплиця. Покладіть картоплю на солом'яну підстилку, зверху закрийте поліетиленовою плівкою. Тут буде тепло, світло і волого - ідеальні умови для появи паростків. Пророщені бульби забезпечать появу більш ранніх сходів, раніше розвинуться листя, і коли з'явиться колорадський жук, він вже буде не такий страшний зміцнілим рослинам.