Як пересаджувати квітиЧас від часу квіти, що ростуть у нас на підвіконні, потрібно пересаджувати. Багато любителі рослин знають про це правило, але не знають, коли, а головне - як це правильно зробити, щоб не нашкодити рослині.
Коли потрібно пересаджувати квіти
Пересадка потрібно в тому випадку, якщо початковий розмір горщика став малий для рослини, і необхідно змінити його на більший. Але перед здійсненням пересадки необхідно упевнитися в тому, що вона дійсно необхідна. Зробити це досить просто.
Добре полийте рослину в горщику, так, щоб земляний кому можна було без зусиль дістати з горщика разом з рослиною. Тепер огляньте земляний ком. Якщо горщик для вашого рослини малуватий, тоді земляний кому буде густо обплетений корінням, а самої землі при цьому буде практично не видно. Якщо ж щільність коренів невисока, тоді можете спокійно помістити рослину з землею назад в горщик.
Якщо пересадка вашим квітам все ж потрібна, найкращий час для її проведення - весна. Коренева система до цього часу вже буде достатньо розвиненою.
При пересадці квітів потрібно врахувати деякі нюанси.
Підготовка землі для пересадки
Якість і склад ґрунту впливає на ріст і здоров'я кімнатних рослин, тому до її вибору потрібно підійти серйозно. Щоб пересадити рослини кімнатні, краще не використовувати садову землю - через внесених добрив вона може містити надмірну концентрацію солей. З цієї причини землю краще придбати в спеціалізованому магазині, а якщо такої можливості немає, тоді зріжте верхній шар дерну в лісі або візьміть грунт з кротовин, яка відрізняється поживністю і рихлістю, а також відсутністю комах.
Якщо ви використовуєте для пересадки власноруч зібрану землю, перед пересадкою в неї рослин її потрібно простерилізувати, щоб усунути шкідників і хвороботворні мікроорганізми. Провести стерилізацію можна двома способами. Перший - викладіть невелику кількість землі в каструлю (товщина шару - не більше п'ятнадцяти сантиметрів) і пропарте на водяній бані при температурі близько 85 градусів протягом десяти хвилин. Другий - землю викладіть на деко і прогрійте в духовці протягом десяти хвилин при температурі вісімдесят п'ять градусів, попередньо накривши фольгою.
Щоб позбавити себе від турбот, ви можете придбати готовий субстрат в магазині для садівників, при цьому під кожну рослину ви зможете підібрати найбільш відповідний тип ґрунту.
Вибір горщика для пересадки квітів
Головний критерій вибору горщика - розмір. Рослини невеликі потрібно пересаджувати в горщики, невеликі по висоті, а рослини високі, з добре розвиненою кореневою системою - навпаки, досить глибокі горщики. Що стосується ширини, то новий горщик повинен бути всього на пару сантиметрів ширше попереднього, в іншому разі квіти не зможуть освоїти всю грунт відразу, що може призвести до уповільнення росту рослини, а також до припинення його цвітіння.
Що стосується матеріалів, то в даному випадку, звичайно ж, краще віддавати перевагу натуральній глині (тобто керамічних горщиках). Кераміка має пори, завдяки яким відбувається випаровування зайвої вологи, забезпечується повітрообмін і виведення шкідливих солей. Однак прихильників пластмаси також багато. Яким матеріалом у результаті віддати перевагу - вирішувати тільки вам.
Пересадка квітів
Як правило, пересаджувати рослини краще навесні, однак для молодих і активно зростаючих рослин можна зробити виняток і пересаджувати їх частіше. Також необхідно враховувати вид рослини. Рослини з рясним листям і відрізняються швидким зростанням пересаджують раз у рік (іноді й частіше), а ось деревоподібним рослинам буде достатньо і пересадки раз у два роки.

Процес пересадки не повинен викликати у вас труднощів. Він складається з наступних етапів:

- попередній полив рослини (бажано за добу, але можна й за пару годин);
- підготовка всього необхідного для пересадки - робоче місце потрібно застелити газетами або целофаном, а також підготувати землю, горщик, деревне вугілля та дренаж, і необхідний інвентар - лопатку або ножа;
- перед пересадкою необхідно вимити горщик. Новий глиняний горщик потрібно на кілька годин залити водою, щоб наситити його вологою, в іншому випадку глина забиратиме вологу з ґрунту, а це, в свою чергу, може призвести до пересихання коренів рослини;
- присипте отвір для дренажу двухсантиметровым шаром керамзиту, битими шматочками старих горщиків або річковою галькою. Також дренаж можна придбати в спеціалізованих магазинах. Для дуже чутливих до вологи рослин шар дренажу потрібно збільшити;
- після цього дренаж присипте свіжою землею таким чином, щоб земля була розсипана по краях, а в центрі утворилося піднесення;
- після цього вийміть рослину з корінням зі старого горщика. Краще всього це зробити так: перевернути горщик догори дном, притримуючи ком землі і одночасно обхопивши пальцями стебло рослини. Якщо ви не забули заздалегідь полити рослину, грудка землі легко вийде з горщика. Якщо виникли труднощі, просто проведіть ножем по внутрішніх стінках;
- акуратно очистіть коріння рослини від старої землі, потім уважно їх огляньте. Гнилі коріння потрібно зрізати, а зрізи присипати подрібненим деревним або активованим вугіллям. Після цього обережно опустіть квітка в горщик і рівномірно розподілити коріння по поверхні землі;
- всипте землю, злегка утрамбовувавши її, а потім полийте квітка.