Хвороби кімнатних рослин

Якщо рослина захворіло. Що робити


Швидка допомога рослинам


Листя в'януть, стають тьмяними, на них з'являються темні плями з жовтою окантовкою. Рослина перестає пити воду (тому що коріння вже згнили), і земляний ком не просихає. Все це відбувається набагато пізніше того моменту, коли зібралися внизу горщика грунт починає закисати.
Гниль розвивається в умовах поганої аерації коренів, тобто при відсутності доступу повітря до кореневої системи, і поширюється від периферії до центру. У цей час у надземній частині рослини видимих змін не спостерігається. Така картина свідчить про те, що рослина, швидше за все, страждає від перезволоження, при якому відбувається закисання грунту, загнивання коріння, припинення сокоруху. На це йде 2-4 місяці, іноді набагато більше (чим більше рослина, тим довше).
Коли ж з'являються перші симптоми, як правило, цілком рослина врятувати вже неможливо, основний стовбур вражений необоротно.
Якщо ви діагностували перезволоження, потрібно спочатку з'ясувати причину, щоб відразу її усунути. Найбільш ймовірні:
рослина не було пересаджено з покупного ґрунту, який, як правило, занадто влагоемкий, схильний до гниття;
• занадто важкий глинистий грунт, не відповідний даному рослині;
• не був скорочений полив, коли рослина впала в зимову сплячку або його переставили в більш темне прохолодне місце (перевірте температуру на підвіконні);
• був сильно збільшений полив під час літньої спеки (грунт може бути сухий на поверхні, а внизу занадто вологою);
• відсутні дренаж та/або дренажні отвори;
• горщик занадто великий для даної рослини.
Як наслідок, закисає грунт, гниють корені, листки в'януть, жовтіють, чорніють, опадають, стовбур розм'якшується. Якщо не провести рятувальних робіт, рослина помре. Заходи, описані в пунктах 1-4 потрібно застосовувати у випадку, якщо рослина залили у вашу відсутність і затоку не носить систематичного характеру, рослина пересаджено з покупного грунту і коріння не почали гнити.
В першу чергу потрібно зробити наступне:
1. Вийміть рослину з горщика. Огляньте коріння: якщо вони здорові і міцні на дотик, можна обійтися без пересадки.
2. Загорніть кореневої ком у кілька шарів фільтрувального паперу (це може бути будь-добре всмоктуючий матеріал, навіть газети).
3. Поставте рослину в тепле місце далеко від прямих сонячних променів і батарей опалення. Час від часу міняйте папір, якщо з неї сочиться волога.
4. Після просушування непогано було б занурити земляний кому в перліт і посадити в той же горщик. Необхідно спочатку часто рихлити верхній шар, щоб забезпечити доступ повітря і швидке просихання.
5. У разі загнивання коренів, або якщо рослина не було пересаджено з покупного ґрунту, або ґрунт не підходить даному рослині, обов'язково потрібно розібрати кореневої ком, обтрусити як можна більше грунту, вирізати гнилі коріння до здорового тіла, присипати антисептиком (це може бути товчене вугілля, деревне або активоване, кориця, зеленка або попіл від сигарети), просушити зрізи.
6. Пересадити в свіжу землю.
7. Якщо причина затоки - великий горщик, потрібно акуратно прибрати надлишок ґрунту, розправити коріння (якщо вони довгі, але здорові, їх не слід підрізати), просушити, обернувши кореневої ком поглинаючими матеріалами, і пересадити рослину в менший за розміром горщик.
8. Якщо рослина втратило більшу частину коренів, йому можна допомогти, обгорнувши крону прозорим поліетиленом, щоб підвищити вологість і зменшити випаровування через листя. (Не потрібно наглухо закривати рослина, поліетиленовий мішок знизу повинен бути відкритий. Грунт не вкривати.) Пакет зняти після відновлення росту. Для кращого коренеутворення можна застосовувати фіто - гормони.
Наберіться терпіння: до моменту, коли ваш вихованець знову почне рости, може пройти багато часу. Не квапте його, він зайнятий відновленням кореневої системи. Годувати рослину в такому стані не рекомендується, можна провести листкове підживлення слабким розчином. Іноді, незважаючи на всі наші зусилля, рослині вже складно допомогти (загнил стовбур), спробуйте укоренити здоровий держак, щоб хоч щось залишилося.
Якщо ви діагностували пересушування, потрібно зробити наступне:
1. Поставте горщик в таз або відро з водою і залиште до тих пір, поки не перестануть виходити бульбашки повітря. По можливості використовуйте м'яку воду кімнатної температури або трохи тепліше.
2. Щоб оживити рослина, потрібно кілька годин. Тим часом допоможіть йому, обприскуючи листя і/або накрийте крону прозорим пакетом, щоб забезпечити вологість.
3. Поставте горщик у прохолодне місце далеко від прямих сонячних променів принаймні на день.
4. Для стимуляції рослину можна обприскати фітогормонами.
5. Наступний полив слід проводити обережно, тільки після просихання верхнього шару. Для визначення необхідності поливу зручно використовувати дерев'яну паличку: акуратно увіткнути її в землю і вийняти - якщо на неї є земля, полив не потрібно.