Підбір і розміщення кімнатних рослин

Як правильно розмістити кімнатні рослини в квартирі, в будинку


Для того щоб кімнатні рослини сприятливо впливали на мікроклімат та психологічну атмосферу в вашому домі, і їм необхідно створити максимально комфортні умови.
Це можливо лише в тому випадку, якщо ви правильно підберете і додайте рослини з урахуванням їх особливостей.
Отже, рослини відрізняються по відношенню до:
• світла;
• температурі повітря;
• вологості повітря.
По відношенню до світла рослини поділяються на дві великі групи: світлолюбні і тіньовитривалі (другу іноді поділяють на дві підгрупи: тіньовитривалі і тіньолюбні). Це не означає, що рослини однієї групи, однаково сприймають освітлення.
Деякі, наприклад, люблять світло, але не виносять впливу прямих сонячних променів. Тому, вибираючи рослина, потрібно уважно ознайомитися з його характеристиками і співвіднести їх з можливостями розміщення у вашій квартирі.
По відношенню до тепла рослини діляться на три групи: теплолюбні, що люблять прохолоду і невимогливі до температурі.
По відношенню до вологості виділяють вологолюбні та посухостійкі рослини. Втім, цей параметр менше всього впливає на підбір рослин, оскільки є найбільш легко регулюються.

Отже, кілька конкретних порад по підбору і розміщенню рослин в конкретних умовах.


? Якщо ваші вікна виходять на південь, прекрасно почувати себе на вашому підвіконні будуть агава, кактуси, алое, хойя, амариліси, пальми, жасмин, кавове дерево. Ці світлолюбні рослини добре переносять прямі сонячні промені.
? Якщо в характеристиці рослини вказано, що вона світлолюбна, але не переносить прямих сонячних променів, слід поставити трохи в стороні від південного вікна, на окремій стійці або столику. Можна також розташувати його на підвіконні, але створити легке затінення за допомогою тюлю або інший напівпрозорої тканини.
? Для більшості видів світлолюбних рослин (аспарагуса, глоксинії, фіалки, бегонії, традесканції, бруслини тощо) прекрасно підходять східні вікна, де достатньо світла в першій половині дня, коли сонячні промені ще не такі пекучі. Крім того, там немає необхідності створювати затінення.
? Світлові умови у західних вікон мало відрізняються від східних, але там зазвичай буває тепліше. Тому на західні вікна краще поставити рослини, що відносяться до світло - і теплолюбних, наприклад гібіскус, азалію, филлокактусы, пальми, фікуси і т. п. На цих вікнах також не роблять затенений.
? На північних вікнах мають рослини, що відносяться до тіневитривалих і люблять прохолоду, наприклад кали, цикламени, каланхое, араукарію, плющі, різні види узумбарских фіалок.
? Якщо ваші вікна виходять на північ, а вам дуже хочеться завести вподобане світлолюбна рослина, є вихід - штучне досвечивание, для якого краще всього використовувати люмінесцентні лампи (в спектрі їх випромінювання є синьо-фіолетові і червоно-оранжеві промені, необхідні для росту і розвитку рослин).
Лампи потрібно розмістити над рослинами або збоку від них на відстані не більше 40 см. Їх слід включати в ранкові та вечірні години, тим самим штучно збільшуючи світловий день. Крім того, можна використовувати фитолампы, які можна придбати в спеціалізованих магазинах.
? У літній час у всіх рослин вимоги до температури повітря однакові - від +20 до +25°С. На групи за теплолюбні вони поділяються лише в холодну пору року.
? Теплолюбних рослин в холодну пору року необхідна температура повітря, відповідна річною. Якщо вона падає нижче + 15 °С, рослина може загинути. Тому горщики з теплолюбними рослинами краще ставити поруч з джерелами тепла (нагрівачами, батареями центрального опалення), тоді взимку не доведеться їх переміщати. До таких рослин відносяться, наприклад, колеус, акалифа, зигокактус («декабрист»), узумбарские фіалки та ін
? Для рослин, які люблять прохолоду, в зимовий час оптимальною вважається температура +6-12 °С. До них відносяться троянда, азалія, фуксія і всі хвойні. Перегрівання призводить до захворювання, а іноді і до загибелі рослини. Надлишок тепла в приміщенні можна регулювати провітрюванням.
? Є ряд рослин, яким взимку потрібен період спокою (глоксинії, цикламени). В цей час їх необхідно утримувати в темному приміщенні при температурі не вище +10 °С, наприклад у коморі або на заскленій лоджії, якщо температура там не опускається нижче +3 °С.
? Невимогливі до температури рослини, мабуть, найбільш зручні в утриманні. До них відносяться алое, аспідістра, фікус, олеандр, філодендрон, традесканція, драцена, клівія, пеперомія, товстянка («грошове дерево») та ін
? Врахуйте, що в зимовий час підвіконня може значно охолоджуватися, що призводить до переохолодження грунту, тому теплолюбні рослини краще ставити на дерев'яні підставки з ніжками або поміщати у підвісні кашпо.