Крокуси. Вирощування і догляд в саду

Як виростити крокуси на дачі, в саду


Крокуси. Посадка і догляд


Догляд : рослина потребує догляду.
Терміни посадки і цвітіння : весняні крокуси - первоцвіти. Садять їх восени, а квіти у них з'являються на другий-третій рік.
Морозостійкість : на зиму викопують цибулини крокусів.
Крокуси популярні в садах і одними з перших прикрашають весняні квітники. Тривалість їх цвітіння - 8-15 днів.
Загальний опис
В природі крокуси ростуть в Північній Африці, Європі, Азії. Їх батьківщина - Близький Схід. Крокуси є цибулинними рослинами. Одна цибулина дає 1-4 коротких стебла, на яких розташовуються квітки. Висота крокусів - не більше 10-15 см. Листя у них довгі, вузькі, з паралельним жилкуванням і жорсткі. Посередині листя проходить срібляста смуга. Велика частина листів розвивається після періоду цвітіння. Квітки у крокусів келихоподібні або чашевидні, яскравого забарвлення (білі, жовті, сині, лілові, бузкові), діаметром до 5 см. З-за короткого стебла вони не придатні для зрізання.

Крокуси. Вирощування і догляд в саду


Крокуси. Сорти


Різні сорти весняних крокусів різняться розмірами, формою і забарвленням квіток (табл.).
Таблиця. Сорти крокусів


Назва сорту


Короткий опис



Albiilorus


Келихоподібні квітки діаметром до 4 см, пелюстки овальні, білі з бузковими прожилками біля основи



Albion


Келихоподібні квітки діаметром до 4 см, пелюстки округлі, білі з бузковим



Baron von Brunov


Чашоподібні квіти діаметром до 5 см, округлі пелюстки темно-бузкового забарвлення з білими штрихами на внутрішній поверхні


Закінчення табл.


Назва сорту


Короткий опис



Vanguard


Чашоподібні квіти діаметром до 4 см, з довгастими пелюстками блідою блакитно-бузкового забарвлення



Violet Vanguard


Чашоподібні квіти діаметром до 5 см, загострені довгасті бузково - блакитні пелюстки



Wivex


Чашоподібні квіти діаметром 5 см, пелюстки овальні, загострені, бузкового забарвлення



Jubilee


Келихоподібні квітки діаметром 35 см, з овальними пелюстками пурпурно - фіолетового забарвлення



Jeanna d Arc


Келихоподібні квітки діаметром 35 см, з овальними білими пелюстками, у підстави яких бузково-блакитні штрихи



Queen of the Blues


Келихоподібні квітки діаметром 4 см, з овальними підкрученими пелюстками бузкового кольору і світлою облямівкою


Крокуси. Умови вирощування і догляд


Для вирощування крокусів підходять багато типів грунту, особливо легкі, з великим вмістом органічних речовин і хорошими дренажними властивостями. Не ростуть вони на кислих ґрунтах і заболочених ділянках. Також не варто садити їх в місцях значного скупчення снігу. Навесні він буде довго танути, а грунт стане дуже вологою. Для крокусів краще вибрати добре освітлене і захищене від вітру місце.
Грунт для вирощування крокусів не удобрюють свіжим гноєм, так як це завдає їм шкоди.
Для поліпшення дренажних властивостей в грунт додають пісок або дрібний гравій.
Позитивно впливає на цвітіння крокусів підживлення мінеральними добривами. Перший раз їх вносять ще коли сніг не розтанув. Другий раз - у період цвітіння. Використовують на 1 м2 грунту 1 ст. л. нітрофоски або рідких органо-мінеральних добрив, призначених для цибулинних рослин.
Крокуси стійкі до посухи, і поливають їх нечасто. Навіть без поливу в середній смузі Росії вони не пропадуть.
Грунт з крокусами на зиму мульчують торфом або вкривають опалим листям. Інакше при дуже суворих холодів рослини вимерзнуть. Якщо крокуси не зійшли навесні, то перекопувати їх не варто. Вони цілком можуть почати зростання в наступному році.
Для того щоб надійно зберегти крокуси взимку, цибулини краще викопувати. Цю роботу проводять у період спокою рослини, коли у нього жовкне листя, - з липня по вересень.
Розмноження та особливості зростання
Для розмноження крокусів використовують їх цибулини, дітки і насіння. Посадку проводять у вересні, для того щоб цибулини встигли дати в грунті коріння, але не встигли прорости. Їх загортають у ґрунт на різну глибину, залежно від розмірів. Між цибулинами залишають відстань 6-10 см. Для отримання садивного матеріалу цибулини саджають глибше, тоді вони виростуть більш великими. При неглибокій посадці швидше з'являться паростки.
Крокуси добре ростуть поруч не з усіма рослинами. Створити комфортні умови для них у квітнику можна, якщо місце посадки закопати квітковий глиняний горщик діаметром 7-8 см без дна. Коріння крокусів почнуть рости в глибину і не будуть контактувати з сусідніми рослинами. При такій посадці вони будуть добре рости навіть поруч зі злаками.
На одному місці крокуси ростуть до 5-6 років. Однак для того щоб вони цвіли великими квітками, їх рекомендується розсаджувати кожні 3-4 роки.
При посадці насінням дочекатися цвітіння крокусів можна тільки на 3-4-й рік.
Проблеми при вирощуванні
Найбільш часто крокуси страждають від грибкової та вірусної інфекції, хлорозу. З шкідників для них небезпечні гусениці, слимаки, миші, кроти.
Використання в оформленні Крокуси добре ростуть і виглядають поряд з іншими цибулинними рослинами і первоцвітами. Зазвичай їх садять по краях клумб, міксбордерів і бордюрів. Красиві вони при посадці групами (по 15-20 цибулин) і в рокарії. Навколо них рекомендується саджати літні рослини, тоді ділянка буде весь час прикрашати сад. Дуже ефектно виглядають крокуси поряд з хвойними деревами і чагарниками. На газонах шафран саджають там, де трава не надто розрослася. Скошують її тоді не раніше кінця червня (після відмирання наземної частини крокусів).
Хорошими партнерами для крокусів є сцилли, мускарі, примули.