Грошове дерево доглядКрасула або товстянка, відома як грошове дерево - дуже популярне домашнє рослина. Це декоративно-листяна рослина відноситься до роду Сукулентів. Хоча в домашніх умовах це відбувається рідко, грошове дерево здатне цвісти.
Батьківщиною цієї рослини є захід і південь Африки, південна Аравія, а також Мадагаскар. Це досить посушливі землі, тому грошове дерево здатне накопичувати в листі багато вологи.
Розмноження та посадка
Як правило, це дерево розмножують листовими живцями або відростками. Їх необхідно підсушити протягом декількох днів, після чого укоренити в грунт. Більш надійним, хоча і тривалим способом є приміщення живців у воду до появи коренів, після чого їх садять в попередньо підготовлений грунт.
Для грошового дерева оптимальною є грунт для кактусів. Її можна приготувати самостійно, змішавши пісок, дернову і листову землю в пропорції 1:1:3. Бажано додати в неї трохи перегною, золи, цегляної крихти і глини. Втім, рослина здатна рости і в самій звичайній універсальної ґрунті. Для толстянки дуже важливий хороший дренаж.
Пересаджувати грошове дерево необхідно в міру його зростання. Зазвичай доводиться робити пересадку не частіше, ніж раз на кілька років. Звичайно, якщо рослині стає тісно, це можна робити і частіше. Оскільки коренева система дерева не завжди може утримувати його в горщику, необхідно висаджувати його в глибокий і важкий горщик, який забезпечить рослині стійкість і вбереже його від падінь і пошкоджень.
Краще всього розмножувати і пересаджувати рослину влітку або навесні, так як в цей час ризик загибелі квітки мінімальний.
Особливості догляду
Догляд за грошовим деревом не представляє ніякої складності, що і зумовило популярність цієї рослини.
Влітку необхідно рясно поливати грошове дерево. Між поливами грунт повинна просихати, так як перезволоження може бути небезпечним для рослини. Особливо це важливо в період росту рослини. Коли рослина переходить в період спокою, частоту поливів необхідно скоротити. Грунт повинна залишатися сухою, а поливати квітку рекомендується раз на кілька місяців.
Для грошового дерева не дуже важлива вологість, так як воно звикло до сухого повітря. Необхідності в обприскуванні також немає. Єдине, що корисно для рослини - протирання листя від пилу, а також часте провітрювання.
Оптимальною річною температурою для дерева є 20-22 градуси. Взимку бажано тримати рослину в прохолоді. Оптимальна температура - 10-12 градусів, можливе зниження до 6.
Цілий рік грошового дереву необхідний хороший світло, тому бажано тримати його виключно на підвіконні. При цьому важливо не тримати його під прямими сонячними променями, так як рослина може отримати опіки. Бажано притіняти його, щоб створити необхідний розсіяне світло.
Підгодовувати грошове дерево необхідно 1-2 рази за місяць. Для цієї мети прекрасно підходять добрива для кактусів і сукулентів. У період спокою рослина не потребує підживлення, а от у період зростання вона дуже важлива, тому не варто нехтувати нею.
Для толстянки важливо влаштовувати період спокою, починаючи з вересня і закінчуючи лютим-березнем. На цей час рослина необхідно прибрати в прохолодне місце і дуже рідко поливати, раз на кілька місяців.
Влітку необхідно забезпечити для рослини свіже повітря і тепло. В ідеалі умови повинні бути максимально наближені до природних для рослини.
Завдяки правильному режиму спокою і хорошого догляду влітку толстянка буде чудово рости, а старі рослини можуть навіть зацвісти, хоча в домашніх умовах це трапляється рідко.
Труднощі при вирощуванні грошового дерева
Якщо влітку ваше дерево раптом скинуло листя - це перший сигнал нестачі вологи. Подібним чином рослина реагує і на полив дуже холодною водою. Намагайтеся поливати його водою кімнатної температури.
Взимку від надлишку вологи листя починають в'янути і бліднути. Втім, так само воно реагує і в інші пори року. Якщо рослини починають кривитися і темніти, поступово втрачати блиск, це говорить про недостатньому поливі. Видаліть з рослини зіпсовані листя і полийте його. Важливо своєчасно відреагувати на сигнали про рослини поливі, щоб зберегти його.
Ще однією ознакою нестачі вологи є сухі коричневі плями на листі. Якщо ж плями мають коричневий колір, але при цьому вони досить м'які, це говорить про ураження грибком. У такому випадку рослину необхідно обробити протигрибковим засобом, а також забезпечити для нього часті провітрювання.
Якщо основа стебла дерева почало гнити, це в більшості випадків говорить про кореневої гнилі, боротися з якою досить складно. Спробувати виправити цю ситуацію можна тільки в тому випадку, якщо коріння ще не темні і не м'які, тобто живі. У такому випадку потрібно відрізати всі підгнилі частини коренів і пересадити квітка в нову землю і новий чистий горщик. Якщо це неможливо, відріжте верхівку рослини і постарайтеся наново виростити дерево.
У разі якщо рослина довгий час перебувало в умовах нестачі світла, а також було переувлажнено взимку, його стебло виростає потворним і довгим.

Як отримати дерево

У більшості випадків толстянка є кущем. Якщо ви хочете отримати з неї повноцінне деревце, необхідно з самого початку росту приділяти їй належну увагу. Щоб сформувати красиву крону, необхідно постійно видаляти бічні відростки, поки рослина не витягнеться до потрібної вам висоти, наприклад, голий стовбур може мати 15 см, а загальна висота рослини буде 25-30 див. Після цього необхідно відщипнути верхівку, щоб спровокувати збільшення кількості бічних пагонів. Щоб ваше дерево не хилилося в певну сторону, періодично потрібно повертати горщик іншою стороною до світла.
Деякі види грошового дерева самостійно ростуть у формі дерева, і необхідність у додаткових діях немає.