Фіалки кімнатні доглядРослини, які в народі прийнято називати «кімнатні фіалки», насправді мають мало спільного зі справжніми фіалками, які ростуть в садах або лісах. Сама ж фіалка починає свою історію з Східної Африки. Ще одна її назва - узамбарская фіалка або ж сенполія. Її поява на території сучасної Європи датується 19 століттям. На батьківщині це багаторічна рослина може виростати до 30 сантиметрів і налічує кілька десятків видів. У питаннях же кімнатного розведення фіалка завоювала прихильність квітникарів своїми компактними габаритами і порівняно тривалим періодом цвітіння (у середньому до 10 місяців в році).
Фіалка має овальні або видовжені листя. Колірна гамма листя знаходиться між темно-зеленими і світло-зеленими відтінками. Квіти мають 2-4 сантиметри в діаметрі. Забарвлення квіток може бути від фіолетового, червоного або синього - до сніжно-білого.
Догляд за фіалками
Для створення умов, необхідних для бурхливого і тривалого зростання фіалки, необхідно, безперечно, мати певний досвід догляду за кімнатними рослинами. Втім, не впадайте у відчай - є кілька простих основних правил, які допоможуть утримувати сенполію в комфортних для неї умовах.
Оптимальний температурний режим для вирощування фіалок - це постійна, без різких коливань температура - не надто спекотна влітку і не дуже холодна в зимовий час. Найбільш придатною є температура в межах 18-24°С. Поряд з непереносимістю перепадів температур, фіалки не люблять і протягів.
Що стосується освітлення - фіалка добре росте на яскравому світлі, але разом з цим не любить прямих сонячних променів. Тобто, якщо рослина стоїть на сонячному підвіконні - настійно рекомендується створювати для нього невелику тінь в літній час або ж посилювати освітлення флуоресцентними лампами в зимовий період. Таким чином, якщо ви хочете, щоб фіалка бурхливо цвіла в зимовий період - забезпечте тривалість світлового дня на рівні 13-14 годин кожен день.
Режим поливу, так само як і освітлення, повинен бути регулярним. Організовувати полив необхідно так, щоб верхній шар грунту був постійно вологим, але при цьому не можна перезволожувати землю. Полив варто проводити обов'язково відстояною водою, обережно під корінь, виливаючи надлишок води з піддона. Варто пам'ятати також, що листя фіалки терпіти не можуть обприскування. В результаті попадання вологи на листя вони можуть хворіти або загнивати.
Грунт, в якій ростуть фіалки, обов'язково повинна відповідати деяким вимогам. Так, вона повинна в обов'язковому порядку бути трохи рихлою, легко пропускати повітря і добре вбирати воду. Грунт потрібного складу можна придбати в спеціалізованих магазинах або ж зробити власноруч. Для цього потрібно змішати листову і дернову землю, перегній, дрібний пісок, деревного вугілля і кісткове борошно з суперфосфатом в наступній пропорції: 2; 0.5; 1; 1, додати пів склянки кісткового борошна, а також одну столову ложку суперфосфату з розрахунку на відро готової суміші.
Щоб забезпечити хороший ріст і колір фіалку, слід регулярно підгодовувати її спеціальними мінеральними добривами половиною дози, вказаної на упаковці. Якщо ж ви хочете додавати добрива у воду для регулярного поливу - то дозу слід ще більш істотно зменшити (у 6-7 разів від рекомендованої).
Як бачите, фіалка досить примхлива рослина, що вимагає уважності і регулярності в догляді за собою. Але якщо ви все-таки зможете дотримуватися всі вищевказані правила, то в нагороду отримаєте бурхливий і красивий колір фіалки протягом практично цілого року!
Пересадка фіалок
Для комфортного зростання фіалку не потрібен великий горщик. Враховуючи той факт, що коренева система фіалки поверхнева, рекомендується вибирати низькі і широкі горщики. Головним сигналом для пересадки фіалки є уповільнення її зростання, зміна кольору листя на більш блідий, опадання вже квітучих квітів і т.д. Пересаджувати фіалку потрібно в горщик, який буде в діаметрі на 2 см більше попереднього. Загалом, ширина горщика для сенполії не повинна бути більше 12 див. Не варто забувати й про обов'язковий дренаж грунту. Якщо маєте справу з невеликим горщиком - цілком досить буде покласти на дно кілька черепків.
При пересадці фіалки дуже важлива глибина посадки. Коренева шийка повинна бути на кілька сантиметрів нижче, ніж верхній край ємності. Бічні зазори між грудкою з корінням і стінками зазвичай заповнюють живильної землею, яку акуратно проштовхують вниз кілочком. Відразу після пересадки фіалку слід рясно полити.
Розмноження фіалок

Фіалки можна розмножувати за допомогою насіння, що висівається по весні. Але найчастіше вони розмножуються листовими живцями.

Для гарного вкорінення слід вибирати вже дорослий лист. Далі гострим ножем потрібно відрізати держак близько 5 см завдовжки, після чого помістити його у вологий пісок, але таким чином, щоб лист не торкався до ґрунті. Землю навколо черешка слід трохи утрамбувати. Після посадки ємність з черенком потрібно накрити скляною банкою або поліетиленом для створення парникового ефекту. Щоб накрити фіалку поліетиленовим пакетом, необхідно застромити в грунт кілька дерев'яних кілочків таким чином, щоб пакет, зав'язаний під горщиком, натягнутий на цих кілочках і не стикався з рослиною. Після всіх описаних процедур фіалку слід помістити в тепле, світле місце, недоступне для влучення прямих сонячних променів. Через деякий час, після того, як відбудеться укорінення, фіалку можна висаджувати в звичайний горщик.