Догляд за рослинами: полив, підживлення, пересадка

? Якщо рослина відноситься до групи вологолюбних (переважно тропічні та болотні рослини з широким листям, а також папороті), йому потрібно рясний полив. Потрібно також стежити і за тим, щоб грунт постійно була вологою, підсихання допустимо лише на поверхні.
? Рослини з товстими м'ясистими шкірястими листям (алое, каланхое, «слонове дерево» та ін) вимагають помірного поливу. Це означає, що поливати їх необхідно при підсиханні грунту на глибину 3-4 див
? Посухостійкі рослини (всі сукуленти) вимагають слабкого поливу. Поливати їх треба лише тоді, коли грунт просохне в глибину на дві третини від загального обсягу.
? Щоб перевірити, наскільки висохла грунт, потрібно акуратно увіткнути в неї дерев'яну паличку, а вийнявши, подивитися, на якому рівні вона зволожена.
Бульбові, цибулинні і бульбоцибульні рослини в період спокою поливати не слід. Перед періодом спокою полив треба поступово скорочувати, а під час виходу з нього - збільшувати.
? Більшості кімнатних рослин взимку потрібно менше вологи, ніж влітку. Виняток становлять тільки рослини, у яких на зиму припадає цвітіння, наприклад зигокактус («декабрист»).
? Краще всього поливати рослини дощових, снігових чи джерельною водою. Якщо ви поливаєте водою з-під крана, потрібно дати їй відстоятися протягом доби, щоб всі шкідливі речовини випали в осад. Не слід використовувати дистильовану і мінеральну воду.
? У зимовий час не можна поливати рослини холодною водою. Температура води для поливу будь-яких рослин повинна бути кімнатної (близько +20°С).
? Поливати рослини потрібно під корінь, а не поверх листя, інакше на них залишаться краплі води, які на сонці спрацюють як лінзи, що призведе до опіків.
? Можна використовувати полив знизу - наливати воду в піддон. Цей спосіб добре підходить для вологолюбних рослин.
? Більшості рослин для росту і розвитку потрібна вологість повітря 70-80 %, тоді як середня вологість повітря в міських квартирах становить лише 50 %, а взимку ще менше. Рослинам потрібне додаткове зволоження. Найпростіший спосіб зробити це - помістити на підвіконні поруч з рослинами широку неглибоку ємність з водою, яка, випаровуючись, підвищить цей показник. Головне - не забувати вчасно її підливати.
? Коріння рослин необхідний повітря, тому треба час від часу акуратно розпушувати грунт тупий дерев'яною паличкою.
? Якщо ви їдете у відпустку, а доручити полив квітів абсолютно нікому, скористайтеся наступним способом. Наповніть водою пластикову пляшку, закрийте пляшку кришкою, зробіть у ній отвір і застроміть в грунт шийкою вниз.
? Рослини потребують регулярної підгодівлі. Вимоги у різних рослин різні, тому потрібно використовувати спеціальні підгодівлі для кожного виду, які можна знайти в спеціалізованому магазині.
? Підгодовувати рослини краще часто, але потроху, ніж рідко і багато. Крім того, пам'ятайте, що нестача добрив не такий шкідливий, як і їх надлишок.
? Для того щоб в зимовий час в умовах короткого світлового дня рослини залишалися здоровими, потрібно двічі на місяць поливати їх цукровою водою (2 ч. л. цукру на 1 склянку води).
? По мірі розростання рослини необхідно пересаджувати в контейнер великого обсягу, що слід проводити 1 раз в 2-3 року. Пересаджувати рослини можна тільки на початку періоду їх активності (зазвичай він припадає на ранню весну). В період цвітіння або спокою пересадка неприпустима.
? Рослинам треба періодично робити обрізання, яку можна розділити на санітарну та декоративну. Першу здійснюють кожну весну, видаляючи витягнулися, ослаблені або надміру загущають і спрямовані всередину крони пагони. Декоративну обрізку з метою формування гарного силуету потрібно проводити по мірі спотворення бажаної форми.