Як рослини реагують на настання зими?
З настанням жовтня для кімнатних рослин починається найскладніший час. Світла все менше і менше, починається опалювальний сезон, повітря в приміщенні стає сухим, підвіконня холодні, в кімнаті жарко, а господарі провітрюють приміщення.
Очевидно, що такі умови не можуть бути сприятливі для більшості рослин. Для деяких вони просто згубні.
Як допомогти рослинам пережити зиму?
Треба постаратися позбавити рослини від протиріччя між високою температурою повітря і недоліком світла; допомогти їм увійти в стан вимушеного спокою, при якому рослина може худо - бідно задовольнити свої потреби.
Для цього з настанням осінньо-зимового сезону рослини перестають підживлювати, скорочують полив і по можливості знижують температуру в приміщенні. Також можна підсилити вентиляцію - це допоможе рослинам природним чином регулювати температуру.
При цьому не відкривайте кватирки прямо над горщиками. Холодне повітря, потрапляючи в помешение, буде падати вниз і може переохолодитися ваші рослини. Це теж ні до чого доброго не призведе.
Наскільки важлива температура ґрунту для кімнатних рослин?
Взимку рослини часто страждають від переохолодження, навіть якщо повітря в кімнаті тепла. Відбувається так тому, що горщик зазвичай стоїть на холодному кам'яному або бетонній підвіконні.
Надземній частині рослини дістається тепле повітря від радіаторів опалення, розташованих, як правило, під підвіконням. У результаті різниця між температурою землі в горщику і температурою повітря може досягати 10 градусів. Добре відомо - чим вище температура повітря, тим більше води і поживних речовин вимагає рослина, але холодні коріння рослини не в змозі забезпечити ці потреби.
Коренева система рослини страждає при тривалому переохолодженні в першу чергу. Справа в тому, що для поглошения вологи і мінеральних речовин рослини використовують тонкі кореневі волоски. Ці органи ростуть швидше всіх інших частин рослини і після виконання своєї функції досить швидко відмирають. Швидкість росту таких коренів сильно залежить від температури.
Якщо температура ґрунту недостатня для рослини, воно почне страждати від нестачі вологи, а потім і мінеральних речовин. У більшості тропічних рослин корені перестають розвиватися, коли температура земляного кома падає нижче +18-20 °С. Не забувайте контролювати стан грунту.
Якщо у рослини поникли листя, але при цьому земля в горщику волога, це може бути першою ознакою переохолодження.
При низькій температурі рослина стає більш вразливим для інфекцій і в першу чергу для ґрунтових грибів. Ці гриби здатні вражати кореневі волоски, а потім і всю кореневу систему ослаблених рослин. Вони викликають так звану «гниль коренів». Щоб уникнути переохолодження кореневої системи, підтримуйте необхідну температуру грунту в горщику. Вона не повинна значно відрізнятися від температури повітря. При цьому не слід орієнтуватися на температуру повітря в приміщенні.
Враховуйте, що у вологому грунті температура завжди буде нижче на 2-3 градуси. Для вимірювання температури ґрунту в магазинах є спеціальні грунтові термометри. Щоб вирівняти температуру грунту в горщику, який стоїть на бетонному підвіконні, підкладіть під горщик дерев'яну дощечку.