Добування березового соку. Зберігання березового сокуНастала весна і почала прокидатися природа. При настанні теплих днів в деревах починає рух рідина. Саме час збирати березовий сік. Натуральний природний продукт, багатий вітамінами і цукрами - він є джерелом здоров'я.
Добування березового соку починається в середній смузі ближче до травня. Він починає текти при настанні середніх добових температур ближче до +5ºС. В цей час нирки готові ось-ось лопнути. Як добути березовий сік, не завдавши дереву серйозної шкоди?
Для цього знайдіть підходящу березу. На висоті близько 35-40 см від грунту очистіть невелику ділянку стовбура від кори. Буравчиком або шилом зробіть невеликий отвір у стовбурі. Діаметр його повинен бути приблизно 1 см, а глибина - 2-3 див. У вас з собою повинен бути заздалегідь зроблений з жерстяної банки (від консервів) жолобок. З нього сік потече в чистий посуд. Якщо жолобка немає, візьміть березову гілочку, обмотайте її ниткою, кінчик якої опустіть у пляшку. З нього сік безперешкодно потече в посуд.
Якщо зробити отвір у березі на північній стороні, то соку буде більше. За день дорослий береза може віддавати до 10 л сік, а за всю весну - до 170 л. Припинення виділення соку настає після розпускання листя.
Після того, як добування березового соку закінчена, не забувайте закладати отвір пластиліном або пробкою. Якщо потрібно буде ще соку - просто відкрийте отвір і та візьміть ще. Інакше береза, що дала вам такий смачний і корисний напій, просто загине.
Мало знати як добути березовий сік. Як зберегти цей природний напій? Кращий варіант - консервування. Для цього в ємність з соком кладуть лимонну кислоту і цукор. Доводять сироп до кипіння і проціджують через марлю. У гарячому вигляді розливають в пляшки і закупорюють щільними пробками. Після цього пляшки слід додатково простерилізувати при температурі близько 90 с протягом 15 хвилин.
Консервування березового соку - не єдиний спосіб зберегти його для вживання влітку. Можна рекомендувати зброджування, як більш простий метод. Для цього потрібно процідити сік через марлю і розлити в стерилізовані пляшки. Їх необхідно виставити в неопалюване приміщення з температурою в 10-15ºС. Ємності повинні бути закриті, щоб в них не потрапили сторонні предмети і комахи. Після 2-3 тижнів бродіння отримуємо напій, приємний на смак і має чудовий аромат. Він чимось схожий на квас. Березовий квас можна зберегти до середини літа, якщо прибрати ємності з ним в погреби або інші прохолодні місця.
Бажаю успіхів!