Аспленіум (Костенец) цибуленосний. Asplenium bulbiferum

Аспленіум цибуленосний називають материнським папороттю із-за своєрідного способу розмноження: молоді рослини з'являються з виводкових бруньок, які виростають на материнській рослині по краях дорослих вай (великих перистих листків). Добре розвинені бруньки можна акуратно відокремити і потім виростити з них нову рослину.
Аспленіум потребує дуже вологій атмосфері, тому він найкраще росте в закритих теплицях. Папороть любить помірне тепло і виживає навіть при дуже низьких (але, звичайно, не негативних) температурах. Аспленіум можна купувати тільки у продавців з надійною репутацією, так як рослина, з того, що міститься при низькій вологості, незабаром може почорніти.

Умови утримання аспленіума


Освітленість: м'яке розсіяне світло. Бажано розмістити рослину в напівзатіненому місці, але, якщо буде занадто темно, аспленіум припинить розвиватися. Пряме сонячне світло небезпечний.
Температура: взимку допустима температура близько 1 °С, хоча в таких умовах рослина перестає розвиватися. Найкраще цілий рік підтримувати температуру в межах 10-18 °С. При температурі вище 18 °С аспленіум швидко засихає.
Полив : літом - 2-3 рази в тиждень, взимку - раз на тиждень. Регулярно контролюйте стан дренажних отворів і виливайте зайву воду з піддона після поливу, інакше коріння почнуть гнити. При температурі нижче 10 °С поливайте менш рясно, щоб грунт між поливами майже повністю просихала
Вологість повітря : якщо папороть росте в горщику, а не в закритому теплиці, поставте горщик на піддон з мокрою галькою і щодня обприскуйте рослина.
Підгодівля: влітку щотижня підгодовуйте папороть добривами для кімнатних рослин, розчиненими у воді. Добрива розводите в 2 рази слабкіше, ніж рекомендує виробник. В період розвитку молодих рослин замість щотижневої підживлення використовуйте харчування для листя, знизивши рекомендовану концентрацію в 2 рази.
Грунт : торф'яна суміш. Для рослин старше 2 років можна використовувати суміш, що складається з 1 частини глинистої грунту і 2 частин чистого торфу. Молоді рослини вирощують у суміші з рівних частин субстрату для насіння і дрібного піску.
Пересадка : навесні, в глиняний горщик, який на один розмір більше попереднього. Пересаджуйте тільки в тому випадку, якщо рослина має здоровий вигляд. Слідкуйте за тим, щоб нова грунтова суміш була досить пухкої - в дуже щільному грунті коріння рослини будуть гнити.
Догляд за зовнішнім виглядом: обприскуйте м'якою або кип'яченою водою. Не використовуйте поліроль для листя.

Особливості догляду за асплениумом


Розмноження . Коли молоді рослини тільки починають з'являтися щотижня обприскуйте аспленіум добривами для листя, знижуючи рекомендовану концентрацію в 2 рази. Не поспішайте з пересадкою - готові до відділення «дітки» повинні мати стебельце і 2 пари листочків. Приготуйте маленький горщик з дренажним шаром і вологою поживною сумішшю з рівних частин дрібного піску і торфу. Зробіть невелике поглиблення в грунті. Акуратно від'єднайте пальцями молоде рослина від материнського листа і посадіть його на горщик. Грунт навколо нього злегка ущільніть.