Цвіль у квіткових горщиках: причини появи та методи боротьби
Цвіль - проблема серйозна. Вчені довели, що вона може розвинутися в будь-якому середовищі, виживаючи в самих екстремальних умовах. Цвіль у квітковому горщику небезпечна не тільки для рослин, але і для здоров'я людини, адже ці всюдисущі грибки легко можуть проникнути в організм, і, паразитуючи в ньому, викликати різні захворювання дихальних шляхів і ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

Як діагностувати цвіль?

Про її присутність говорить посиніння або позеленіння поверхні грунту в квіткових горщиках. На твердих стволах можуть утворюватися ватообразные нарости на листках рослин з'являються плями різного відтінку або сірий «пушок». Іноді ж вона виглядає як чорні точки на листках або «іржа». На поверхні субстрату в квітковому горщику можуть утворюватися сірі перехрещуються «нитки». На хворих плодах виникає сіра маса, що нагадує мереживо. Взагалі якщо на тканинах рослин є якийсь наліт, плями або нетипові прожилки, це говорить про появу грибкової інфекції. Під її впливом уражені частини рослини можуть деформуватися, всихати або, навпаки, розкладатися.

Цвіль у квіткових горщиках: причини появи та методи боротьби
Причини появи


Чим може бути спровокована грибкова інфекція? Іноді це результат неправильних умов утримання, комбінації декількох факторів - низької температури повітря, вологості, засмічення дренажного отвору. У деяких випадках цвіль є наслідком помилок у догляді - наприклад, надмірного поливу, використання занадто важкого і кислого субстрату. З появою грибкової інфекції часто стикаються восени, коли повітря в кімнаті, до включення опалення, стає холодним. У таких випадках рекомендується обмежити полив, щоб поверхня грунту швидше підсихала.

Як боротися з цвіллю?

Шар цвілі, виник на субстраті, потрібно видалити з квіткового горщика разом з верхнім шаром грунту, а потім замінити його на новий субстрат. Щоб це дало потрібний ефект, рекомендується в свіжий грунт додати подрібнений сфагнум і активоване вугілля (або шматочки деревного вугілля). Така суміш має бактерицидні властивості. Після того, як верхній шар буде замінений, грунт обробляють розчином фундазолу (2 г діючої речовини на літр води). Якщо на листках рослини є ознаки в'янення, то і самі кімнатні квіти треба обприскувати фундазолом.

Профілактика виникнення цвілі

Щоб не допустити повторної грибкової інфекції, дуже серйозно підійдіть до профілактики. Одним з обов'язкових умов її є дотримання правил догляду за різними видами рослин. Наприклад, неодмінно потрібно купувати для них ґрунт того типу, який підходить саме для цього виду, оскільки різні ґрунти характеризуються різним хімічним складом.

Але і це ще не все. Так, рекомендується регулярно поливати рослини слабким розчином марганцівки (блідо-рожевого кольору), а також перед поливом у верхній шар ґрунту закопувати попередньо очищені зубчики часнику. Коли грунт підсохне, перед наступним поливом, ці зубчики треба буде видалити.
У профілактичних цілях стежте за якістю дренажу. Його рекомендують зробити з дрібного гравію. Дренажний отвір завжди повинно бути прочищенным.

Фахівці радять проводити періодичну дезінфекцію житлових кімнат з домашніми рослинами і тим більше зимових садів. Це допоможе запобігти не тільки появу плісняви, але і атаки шкідників. Рідина для дезинфекції квіткових горщиків і садового інвентаря готують на основі 05%-ного розчину мідного купоросу, в який додається такий препарат, як Актеллік (2 г на літр води). З допомогою розчину обробляють також підвіконня і стелажі з рослинами.