Як зробити план дачної ділянки

Планування присадибної ділянки. План дачного, садового ділянки.

Як правильно розмістити овочеві культури на дачі


Будь-яка рослина для нормального розвитку потребує світлі, теплі, волозі і поживних речовинах. Ці головні фактори навколишнього середовища є для рослини життєво необхідними, але не є взаємозамінними. Зі зміною одного з цих чинників істотно змінюється вплив на рослину і інших факторів. Ці подробиці обов'язково потрібно враховувати при вирощуванні овочів.
Серед садівників і городників частіше практикується геометрична форма розбивки площ, найзручнішими вважаються ділянки прямокутної форми. При такому плануванні розміщення дерев, чагарників, грядок під овочі і суницю проводиться з дотриманням жорстких ліній і меж. Здебільшого таке розміщення залежить від форми ділянки, місця розташування різноманітних будівель, рельєфу місцевості і вирішення питання з водопостачанням. Бажано, щоб ділянка розташовувався на пологому схилі з глибокими суглинними або супіщаними ґрунтами, з невеликим нахилом на південь.
Однак садові ділянки часто далекі від ідеального ландшафту. Як правило, городник-любитель позбавлений можливості вибирати окрему земельну площу під город, він змушений розміщувати його на присадибній ділянці.
Тому при освоєнні нового садової ділянки слід враховувати особливості його розташування і грунтових умов. Бажано скористатися усіма його перевагами і по можливості знизити недоліки придбаного ділянки. Для початку, перш ніж розбивати грядки, переважно зробити його загальний план. Якщо судити по практиці досвідчених садівників, ця нехитра процедура дає дуже хороший ефект. При складанні плану потрібно на зображені в масштабі обриси ділянки нанести контури будинку та інших будівель, відзначити місця, де вже посаджені дерева і чагарники. Зазвичай, плануючи розміщення всіх об'єктів на ділянці, під будови відводять приблизно 10-12% площі, а доріжки і декоративні посадки займають близько 14-16% території. При такому розкладі під плодові, ягідні та городні культури залишиться до 72-76 % всієї площі ділянки. Складаючи план ділянки, слід враховувати його розташування об'єктів по сторонах світу і напрямок пануючих вітрів.
Як зробити план дачної ділянки

В стороні від житлового будинку на дачній ділянці зазвичай влаштовують господарський двір, на якому розташовують підсобні приміщення або надвірні споруди у вигляді сараю і гаража. Від воріт сюди потрібно прокласти дорогу для в'їзду автотранспорту. Поруч із житловим будинком, але в протилежній від господарського двору стороні зазвичай розташовують місце, де сім'я може відпочивати на відкритому повітрі. Хвіртка і житловий будинок, а також будинок і господарчий двір, місце для відпочинку, сад і город зв'язуються пішохідними доріжками, можливо більш прямими і короткими. Сад і город розташовують за господарським двором та місцем для відпочинку. Плодові дерева групують в одному місці, ягідні чагарники - в іншому, а овочеві культури і суницю - у 3-м. Все робиться виходячи з місцевої рози вітрів. Різні споруди, дерева і чагарники покликані захищати ділянку від панівних вітрів, але не затінювати його.
В ідеальному варіанті ділянка повинна бути розпланований наступним чином: вздовж північної межі посаджені плодові дерева, по південній границі - ягідні кущі, а між ними - овочеві культури, захищені деревами. По можливості ряди дерев в такому саду бажано орієнтувати з півночі на південь, тоді вони краще стануть висвітлюватися сонцем.
Якщо передбачається будівництво на ділянці власного житлового будинку, то неодмінно слід врахувати, що в сільській місцевості, містах і робочих селищах будинку зазвичай розташовують фасадом на вулицю. Перед фасадом розміщується палісадник розмірами від 4 до 8 м, який за традицією відділений від вулиці парканом чи живоплотом.
Дачні будиночки в садівничих товариствах, як правило, розміщують за єдиним планом. Житлові будинки в дачних кооперативах власники розташовують по-різному: хтось ставить будинок поблизу проїзної дороги; інші ховають його подалі, в глибині ділянки, що краще при інтенсивному русі транспорту по дорозі. Видалення будинку від дороги дозволяє істотно знизити в ньому рівень шуму.
Ідеальний варіант, коли будинок розташований вздовж північної межі ділянки, тоді він послужить прекрасною захистом городу. Якщо будинок вже побудований, то його слід використовувати в якості відправної точки на плані розбивки ділянки.
Навіть якщо планування ділянки далека від ідеалу, то і в цьому випадку для вирощування овочевих культур належить виділити місце, яке добре освітлене сонцем та захищене від холодних вітрів північного напрямку. Ділянка під овочеві культури зобов'язаний мати добре окультурений ґрунт, яку по весні не затопляють талі води.
Це місце повинно розташовуватися на південь від будівель, дерев і чагарників, огорож та інших подібних перешкод. При відсутності природного захисту у вигляді лісу або споруд вздовж північної і східної меж ділянки навколо нього потрібно хоча б посадити кущі.
? Кожній культурі при розбивці ділянки слід відвести окреме місце. У перші роки освоєння саду землю між деревами можна використовувати під садову суницю, овочі та різні ягідні чагарники.
Плодові дерева і ягідні чагарники висаджують так, щоб вони не відкидали тінь на овочеві культури та насадження суниці. Уздовж північної, північно-східної і північно-західної сторін ділянки слід розмістити високорослі дерева, такі, як яблуні та груші, з урахуванням того, що вони не повинні сильно затінювати ділянку сусіда (рис.).

Загальна планування присадибної ділянки
Як зробити план дачної ділянки

1 - будинок
2 - полісадник
3 - гараж
4 - теплиця
5 - яблуня
6 - город
7 - ягідні насадження
8 - ягідні кущі
9 - плодово-ягідні дерева
Сторінки: 1 2 3