Для чого потрібні рослинам і овочам мінеральні речовини?

Для росту і розвитку рослини і овочів йому необхідні елементи живлення. Співвідношення елементів живлення по-різному для видів, сортів, періоду вирощування та віку рослини.
? Азот - основний біогенний елемент для овочевих рослин, який входить до складу білка і нуклеїнових кислот. Надійшли в рослину мінеральні форми азоту проходять складний цикл перетворень, включаючись до складу органічних кислот. Процес відновлення нітратів каталізується ферментами і має декілька проміжних стадій. Активність відновлюючих ферментів залежить від магнію та мікроелементів: молібдену, міді, заліза та марганцю.
Нітратний азот здатний накопичуватися в значних кількостях, що безпечно для рослин, але вміст нітратів в овочах вище певного рівня шкідливо для людини.
Вільний аміак в рослинах знаходиться в незначних кількостях. Це пов'язано з тим, що він швидко взаємодіє з вуглеводами, що містяться в рослинах. Результатом взаємодії є утворення первинних амінокислот. Надмірне накопичення аміаку, особливо при дефіциті вуглеводів, веде до отруєння рослин.
Якість продукції залежить від того, які з сполук азоту засвоюються у великих кількостях. При посиленому аміачному харчуванні підвищується відновлювальна здатність рослинної клітини і йде переважне накопичення відновних сполук. При нітратному харчуванні посилюється окислювальна здатність клітинного соку, утворюється більше органічних кислот.
Засвоєння рослинами аміачного і нітратного азоту залежить від концентрації поживного розчину, його реакції, вмісту супутніх елементів, забезпеченості рослин вуглеводами і біологічних особливостей культури.
? Фосфор міститься в рослинах в значно менших кількостях, ніж азот. Він виступає в ролі супутника азоту, при його недоліку у рослин посилюється нагромадження нітратних форм азоту. Найбільшу кількість фосфору концентрується в репродуктивних органах: в 3-6 разів більше, ніж у вегетативних.
Фосфор міститься в нуклеїнових кислотах ДНК і РНК, які є носіями спадкової інформації. Сполуки фосфору з білками (фосфоропротеиды) є найважливішими рослинними ферментами. Фосфор, що надходить у рослину, сприяє накопиченню крохмалю, Цукрів, барвників і ароматичних речовин, підвищує лежкість плодів.
? Калій регулює водний обмін рослин, фізичний стан колоїдів цитоплазми, її набухаемость і в'язкість. Під впливом калію зростає водоутримуюча здатність протоплазми, що зменшує небезпеку короткочасного в'янення рослин при нестачі вологи. Наявність калію в рослинній клітині забезпечує нормальний хід окислювальних процесів, вуглеводний і азотний обмін. Накопичення калію сприяє активізації обмінних процесів рослин. Калій сприяє підвищенню імунітету, посилює використання аміачного азоту при синтезі амінокислот і білка. Для калію характерна висока рухливість - відтік з більш старих листків у більш молоді. Фактично рослина отримує можливість використовувати калій повторно.
? Кальцій відіграє важливу роль у фотосинтезі, пересування вуглеводів у рослині. Він бере участь у формуванні клітинних оболонок, обумовлює обводненість і підтримання структури клітинних органел. Недолік кальцію впливає на розвиток кореневої системи, сповільнюється ріст листя, вони відмирають. Недолік кальцію проявляється на молодих рослинах.
? Магній входить до складу молекули хлорофілу і бере участь у фотосинтезі, а також входить до складу пектинових речовин і фітину. При нестачі магнію вміст хлорофілу в листках зменшується, проявляється «мраморовидность». Магній і фосфор знаходяться в зростаючих частинах рослини. Магній накопичується в насінні. Магній бере участь в пересуванні фосфору в рослинах. Активізує ферменти. Цей елемент сприяє накопиченню ефірних масел і жирів. При нестачі магнію посилюються окислювальні процеси, зростає активність ферменту пероксидази, знижується вміст інвертного цукру і аскорбінової кислоти