Сезонні зміни довжини світлового дня дають рослинам інформацію про початок цвітіння. Для одних рослин сигналом до зацвітання служить скорочення довжини світлового дня. Інші, навпаки, цвітуть тільки до тих пір, поки довжина дня не почне збільшуватися.
Залежно від цього розрізняють рослини довгого дня (длиннодневные), рослини короткого дня (короткодневные) і нейтральні рослини. Рослини довгого дня не будуть цвісти, якщо довжина світлового дня менше 12 годин на добу. В основному, це садові рослини помірного пояса і північних широт (братки, айстри, волошки, гладіолус, дельфініум) і невелика кількість кімнатних рослин (кальцеолярія, примула, гортензія, гібіскус та деякі інші).
Рослин короткого дня, навпаки, перед цвітінням необхідний період «довгої ночі» - більше 12 годин. Якщо ця умова не виконана, бурхливо рости зелені частини рослини, але цвітіння ви не дочекаєтеся.
До рослин короткого дня як правило , відносяться мешканці тропічного і субтропічного поясу. Цикл розвитку вони проходять при скороченому дні. В екваторіальній частині земної кулі тривалість дня і ночі протягом року приблизно однакова. У помірному поясі нашої країни співвідношення інше: в літній період тривалість дня близько 16-17 годин. Така невідповідність біологічним особливостям екваторіальних тропічних рослин часто призводить до слабкого цвітіння і навіть до зміни характеру їх зростання.
Рослини третьої групи - нейтральні. Вони байдужі до довжини світлового дня. До цієї групи відноситься подавляюшее більшість кімнатних рослин. Вони прекрасно ростуть і цвітуть як при довгому, так і при короткому світловому дні, але більш рясно - при світловому дні не менше 12 годин.
Більшість поширених кімнатних рослин, реагуючих на довготу дня, є саме рослинами короткого дня. До рослинам, яким для цвітіння обов'язковий короткий день, відносяться Шлюмбергера (Shlumbergera), Пуансеттія (Euphorbia pulcherrima), Каланхое (Kalanchoe), багато орхідеї і деякі бегонії.
Як поводитися з рослинами короткого дня?
Найбільше клопоту квітникарям доставляють рослини короткого дня: для цвітіння їм необхідно створити «ніч» довжиною 14-16 годин. Це не дуже складно практично, але вимагає великої уваги. Рослини короткого дня зазвичай цвітуть восени або взимку, коли темний час доби довше і люди використовують в будинках штучне освітлення. Проте навіть цього може виявитися достатньо, щоб такі рослини відмовилися від цвітіння. Щоб домогтися цвітіння, необхідно вжити заходів. Вони досить прості в реалізації, але тільки справжні ентузіасти здатні виконувати всі необхідні дії протягом трьох місяців (включаючи вихідні!), щоб у рослин з'явилися бруньки. Після цього горщики з рослинами можна поставити на постійне місце. Заходи ці наступні:
• можна просто виносити горщик з рослиною рано ввечері у темну комору, а рано вранці вносити його в освітлене приміщення;
• можна рано ввечері надягати на горщик з рослиною непрозорий пакет або коробку, а рано вранці знімати їх - тримайте рослина в кімнаті, позбавленої природних джерел світла при штучному освітленні люмінесцентними лампами; використовуйте таймер, щоб світловий день тривав 9-10 годин;
• якщо ви живете в районі, де немає небезпеки заморозків, тримайте рослини на відкритому повітрі до тих пір, поки не з'являться бруньки, і тільки після цього внесіть рослини в приміщення. У цей період недостатньо захистити рослину тільки від сонячного світла. Навіть порівняно слабке світло електричної лампочки або вуличного ліхтаря може перешкодити подальшому цвітінню. Тому слід залишати рослина накритим навіть на ніч.