Роботи на дачі в жовтні

Календар робіт в саду і на городі на жовтень


Що необхідно робити в саду, в квітниках і на городі в жовтні.

Перелік робіт на дачі в жовтні


Жовтень - другий місяць осені, і клопоту не стає менше. (Треба встигнути прибрати пізній урожай - починаються перші заморозки, на воді з'являється льодок. Пора готуватися до зими.

Прикмети жовтня


Листя з берези і дуба починає облітати одночасно - до суворої зими.
На Покрову вітер дме зі сходу - зима буде холодною.
У жовтні гримить грім - зима буде коротка, м'яка, білосніжна.
У жовтні випав перший сніг - через 40 днів чекай зими.
Якщо 1 жовтня відлітають журавлі, на Покров буде мороз.
Якщо 3 жовтня дме північний вітер, буде холоднеча, якщо південний - на тепло, західний - мокрота, якщо східний - відро.
Яка погода стоїть 4 жовтня, така буде і весь місяць.
Якщо до 8 жовтня випаде перший сніг, зима встановиться до 21 листопада.
14 жовтня - Покров, починається сезон весіль. Якщо вітер у цей день мінливий, зима буде непостійною.
Якщо 17 жовтня у білки колір шерсті змінився, зима буде морозною.

Роботи за місячним календарем на жовтень


Молодик . У молодика не можна садити і пересаджувати рослини, зате цей час чудово підійде для позакореневого підживлення кімнатних рослин.
Зростаюча Місяць . Сприятливий час для посадки та пересадки чагарників і дерев, хороша пора для підзимового посіву. Займіться дезінфекцію теплиць, пересадкою рослин і обрізанням кущів.
В середині фази зростаючої Місяця пару днів відпочити - не можна ні садити, ні сіяти. А на завершення фази можна зайнятися висадкою цибулин і зелені на вигонку і зимовим посівом. Також цей час підходить для боротьби з шкідниками.
Повня . Не можна займатися посадкою і розсаджуванням рослин.
Щербатий Місяць. Перші кілька днів спадною Місяця сприятливі для підживлення саджанців і посадки озимих - часнику, цибулі, гіацинтів.
Наступні кілька днів слід приділити зимового посіву овочів та квітів, а також проведення санітарних робіт в саду з прибирання і обрізанні непотрібних рослинних залишків. Використовуйте цей час для поливу і підгодівлі рослин - вони перезимують краще, головне - не чіпати надземну частину.
В кінці фази прибирають залишився урожай, обрізають непотрібні гілки, вирубують зайві кущі і дерева, наводять лад на ділянці.

Перелік робіт в саду та городі


Збирають яблука та груші, які ще не встигли зняти, перебирають і укладають плоди на зберігання. Погані плоди збирають і спалюють разом з листям. Також в цей час прибирають коренеплоди моркви, буряка, редьки для зимового зберігання.
Після опадання листя дерева обробляють 3 %-ним розчином бордоської суміші. Також добре провести полив на всю глибину кореневища, що послужить хорошою влагозарядкой для дерева. Необхідно утеплити кореневу систему дерев гноєм, сухим листям і перегноєм.
На початку жовтня наступає сприятливий час для посадки плодових дерев за кілька тижнів до початку заморозків. Саджанці садять в приготовані заздалегідь посадочні ями, там, де навесні ґрунт не буде затоплюватися. Коріння засипають землею, ущільнюють землю, роблять полив, захищають від проникнення гризунів.
Для відлякування зайців змішують 300 г нафталіну, 100 г мідного купоросу, 2 л рослинного масла, 35 кг мила і 400 г скипидару, цю суміш розводять в 10 л води. Розчин наносять на кору.
Якщо на стовбурах є кладки калинового листоїда і бояришніци, настав час від них позбутися. Заражені частини очищають або зрізають і спалюють.

Підзимовий посів овочів


Для отримання на наступний рік хорошого Врожаю цибулі потрібно садити посевочный цибулю діаметром 1 див.
У жовтні збирають залишився урожай капусти білоголової, червоноголової, брюссельської.
Жовтень - хороший місяць для викопування кореневищ хрону. В цей же час прибирають цибулю-порей. Цибуля викопують, відрізають пір'я, залишивши кінчик до 20 см, підрізують кореневу мочку, пов'язують цибулю в пучки. Найкраще цибулю зберігати в прохолодному провітрюваному сухому і темному приміщенні.
Перед заморозками залишилися пряні трави і багаторічний цибулю можна пересадити в горщики і перенести додому, завдяки чому взимку завжди буде свіжа зелень.
У жовтні настає час для підготовки грядок до зимового посіву кропу, редиски, моркви, петрушки в мерзлу землю. Запасають землю для засипання насіння, роблять борозенки глибиною 1 див.
Хоча більша частина врожаю вже прибрано, все ще залишається на грядках пізня капуста, яка продовжує свій ріст. Тому її потрібно підгодовувати фосфорно-калійними добривами і не забувати поливати.

Догляд за чагарниками в жовтні


Цей час підходить для посадки чагарників. Чорну смородину садять з нахилом, коріння закопують на 8 см в землю. Агрус садять без нахилу і тільки на 6 см поглиблюють. У жовтні закінчують обрізку малини. Пагони цього року обережно пригинають до землі, закріплюють і вкривають, щоб вони краще перезимували.
Смородину й аґрус у жовтні підгортають на 12 см і прикривають матеріалом.
Суниця потребує захисту, якщо грядки з нею розташовані на височини. Її накривають стружкою, тирсою, лапником або іншим укривним матеріалом шаром до 15 див.

Працівники в квітнику в жовтні


У квітів з прикореневими листками (астра голубувата, гейхера, гвоздики, гравілат, лілейник, люпин, многолепестник, первоцвіт, піретрум) низько відрізають листя, відцвілі стебла.
Для того щоб розрослася енотери, необхідно обрізати стебла, залишивши маленькі розетки з зеленим листям.
Листя ірису необхідно відрізати, залишивши у висоту 15 див. У східного маку не чіпають прикореневі зелене листя, тільки обрізають стебла, розпушують землю навколо і удобрюють компостом на висоту до 5 див.
Після перших заморозків збирають бульби гонии для зимового зберігання. Бегонію добре оглядають, зрізають пошкоджену наземну частину, бульби з коренями вміщують у ящики і прибирають у прохолодне сухе провітрюване приміщення.
Починають готувати до зимівлі троянди. Їх підгортають, зрізають бутони і верхівки пагонів. Після перших заморозків можна зайнятися пізніми гладіолусами. Рослини обрізають від листя і стебла, залишивши тільки 15 см, розкладають отримані цибулини по шухлядах з вентиляцією, ставлять сушитися при температурі +20-25 °С. Через пару днів ставлять на тиждень в місце, де температура близько +35 °С. Коли цибулини висохнуть, їх очищають і сушать при температурі близько +20 °С ще 1 місяць.
Цей час підходить для робіт з гальтонией. Необхідно обрізати стебло біля основи, потім просушити отримані цибулини 1-2 тижні в сухому темному, добре провітрюваному приміщенні Просушені цибулини складають у картонну коробку і зберігають при температурі до 12 °С.
Також можна зайнятися ацидантерой. Стебла зрізують до підстави, самі цибулини сушать при температурі +20 градусів, потім зберігають у добре провітрюваному приміщенні.
Жовтень підходить для заняття багаторічними квітами, які залишаються на зиму в грунті. У астильби, айстри, волошки, водозбору, гайлардії, гіпсофіли, дельфініума, золотушника, дзвіночка, кореопсису, конвалії, лиатриса, лілії, лихниса, молочаю, монарди, півонії, рудбекії, скабіози, деревію, флокса та ехінацеї обрізають листя і стебла, залишивши лише близько 3 див.
Потрібно зайнятися жоржинами. Після перших морозів, коли квіти пошкоджені, можна вже викопувати бульби для зимового зберігання. Жоржини разокучивают, обрізають стебла, залишаючи 10 см, прокладають канавку навколо жоржина, викопують бульби вилами. З бульб обережно струшують і змивають землю, трохи просушують. Коли бульби обсохнуть, їх оглядають, обрізають дрібні корінці, видаляють пошкодження і хворі ділянки, зрізи присипають подрібненим деревним вугіллям. Потім бульби кладуть у прохолодне місце з температурою до +10 °С на 2-3 тижні. Висушені бульби кладуть в ящик, вистелений папером, пересипають тирсою, сухим річковим піском, зверху прикривають папером. Ящики ставлять в прохолодне й сухе Місце з температурою +5 °С і вологістю до 60 %.
Клематиси знімають і обрізають, залишивши тільки вузла від землі. Також підгодовують добривом і підсипають компост під квіти.
Багаторічні цибулинні рослини (нарциси, лілії і гіацинти ), підготовлені до зими, вкривають сухим листям, опіатами та гіллям, які взимку будуть захищати цибулини від морозів. А лапник ще захистить цибулини від гризунів.

Догляд за виноградником у жовтні


Після збору врожаю настає час для боротьби з шкідниками та захворюваннями, тому виноград обробляють препаратами. Потім садять сильні саджанці із шкілки, так як в цей час вони краще приймаються і розвивають кореневу систему. Молоді відростки вкривають торфом і ялиновим гіллям, старі кущі обрізують, укладають в заздалегідь приготовлені канавки. Обрізані непридатні рослинні частини виноградника висушують і спалюють.