Календар робіт в саду і на городі на вересень
Що необхідно робити в саду, в квітниках і на городі у вересні.
Перелік робіт на дачі у вересні
Вересень - місяць, коли на садових ділянках закінчується сезон, перекопують рабатки і кидають в компостну купу непотрібні відводки багаторічних рослин. Замість цього відводки можна пересадити в контейнери і виростити для зимового сезону відмінні горщикові екземпляри, у тому числі для підвіконь і балконів. Наприклад, такі рослини, як астильба, дзвіночок, хризантема чагарникова, гортензія та ін., добре ростуть у горщиках. Важливо обирати такі відводки, у яких є кілька міцних корінців і здорових надземних пагонів. Для того щоб посадити рослини в горщики, потрібно приготувати суміш з 1/3 компосту, піску і садової землі. Готову суміш слід продезінфікувати в духовці близько 15 год при температурі 150 °С.
У першій половині вересня зазвичай висаджують мелколуковічние рослини, такі, як мускарі, кандик, крокуси, проліски та ін., а в другій половині місяця - тюльпани. Їх можна висаджувати на ті місця, де росли однорічні квіти і овочі з коротким періодом розвитку (цибулю - виняток). Запорука вдалого зростання цибулі навесні - це правильна і своєчасна посадка і здорові цибулини. Цибулини необхідно садити на глибину в 2 рази більше їх висоти, і на відстані не менше двох діаметрів. Дрібні цибулини, навпаки, краще висаджувати щільніше один до одного. Слід звернути увагу на землю - якщо вона суха, то після посадки її треба полити.
До середини місяця потрібно викопати, розділити і пересадити багаторічники, які цвітуть навесні, розпушити землю навколо рослин, прополоти бур'яни.
Вже в кінці вересня закінчують своє цвітіння такі багаторічники, як флокс, гладіолус, кореопсис, рудбекія. Їх зрізають до підстави, прибирають висохлі відмерле листя. Поливи припиняють, продовжують лише підживлення, прополювання та розпушування.
У першій декаді вересня можна висаджувати клематиси на заздалегідь підготовлене для них місце.
Прикмети на вересень
У стародавніх римлян вересень був сьомим місяцем до календарної реформи Юлія Цезаря, що сталася в 46 р. до н. е, після чого він став дев'ятим, але назви свого не змінив.
А на Русі вересень називався листопадом, на Україні - вересенем, в Хорватії - рюян, що в перекладі означало холодний вітер. У середині вересня починається «бабине літо», час, коли вранці вже по-осінньому холодно, а ось вдень температура повітря піднімається до літніх значень. У цьому місяці прийнято припиняти польові роботи, так як в давнину вважали, що вересень - це початок нового врожаю.
Почали збір шипшини - осінь прийшла.
Про початок грибної пори кажуть густі ранкові теплі тумани.
Якщо вночі в дощ чується часте ухання сови, то на ранок хорошої погоди.
Якщо жаби вистрибують на берег і квакають протягом дня, а риби вистрибують з води-буде дощ.
Буде добра і ясна погода, якщо п'явки лежать на дні.
Якщо на небі перисті хмари, то наближаються перельоти пташиних зграй.
Осінь буде теплою, якщо гримить грім у вересні.
Якщо журавлі летять високо, не поспішаючи, і «розмовляють» - буде хороша тепла осінь.
Павутиння стелиться по рослинах-до тепла. Осінній тенетник - на ясну погоду, на відро.
Багато жолудів у вересні на дубі - до лютої зими, а перед Різдвом випаде багато снігу.
Чим сухіший і тепліший вересень, тим пізніше прихід зими.
Поки лист з вишні не опал, скільки б снігу не випало, відлига його зжене.
Поява комаров пізньої осені - до м'якої зими.
Якщо ворони сідають головами у різні сторони - день буде безвітряним, а якщо в одну, так якнайближче до стовбура дерева - потрібно чекати вітру. Якщо в зайцях багато жиру, то зима буде сувора. Зайці довго не біліють - осінь буде тривала і ведренная.
Білки роблять великий запас горіхів - чекати холодної зими.
Кроти й миші роблять великі запаси - до суворою і сніжної зими.
Якщо миша під льону гніздо сов; єт, то в зиму великі сніги будуть.
Якщо миші відривають нори на теплу сторону (південь) - зима буде сувора.
Якщо гуси гуляють стадами, шпаки не відлітають, то осінь буде тривала і ведренная.
Птах хохлится - перед холодною зимою. Холодної зими, коли птах дружно в відліт пішла.
Високо перелітні птахи летять восени, так снігу багато, а низько - так малі снігу будуть.
Бджоли восени щільніше стільники воском заліплюють - на холодну зиму, а залишають їх відкритими - до теплої зими.
Сире літо і тепла осінь - до довгої зими.
Якщо восени листя беріз почнуть жовтіти з верхівки - весна буде рання, знизу - пізня.
Вересень звуть ще желтнем, жовтнем, так як колір рослин у цьому місяці жовто-оранжевий.
Якщо 1 вересня атмосферний тиск високий і постійне при зміні вітер з південно-західного на східний - до ясної погоди і до однаковій температурі повітря протягом 1-2-х днів.
Якщо 3 вересня ранок сірий і похмурий - чекати червоного денька. Якщо у цей день при заході сонця небо затягується хмарами з півночі - до вітрів.
У разі, якщо у цей день високий атмосферний Тиск падає повільно, а вітер змінює напрямок з південно-західного до північно-західне - до відра, температура підвищиться протягом 2-х днів.
Якщо 5 вересня низький атмосферний тиск повільно знижується, а вітер змінюється з південного на північний - кілька днів поспіль протримається хороша погода. Якщо в цей день розцвів горох на грядці - до теплої і довгої осені. У разі, якщо рано вранці з'явився туман, погода покращиться.
Якщо 6 вересня дощ - це до сухої осені та хорошого врожаю на майбутній рік. Якщо вночі ясно - до хорошої погоди. Якщо протягом дня температура повітря 4 піднімається від сходу сонця до 15 год, а потім знижується до наступного ранку - до хорошої погоди.
Якщо 8 вересня іній на деревах - до морозу, а якщо туман - до тепла. Якщо в цей день чути стукіт дятла - це до дощу, а якщо кінь б'є задньою ногою - до негоди.
Якщо багато жолудів на дубі - до лютої зими. Верба рано інеєм покрилася - до довгої зими.
Якщо 10 вересня ще немає грибів - це до того, що зима буде сувора і сніжна. Якщо в лісі багато горобини - осінь буде дощова, а якщо мало - суха.
Якщо 11 вересня журавлі полетіли на південь - зима прийде скоро. Равлики рано закривають кришки своїх раковин - скоро зима дасть про себе знати.
Жаби починають глибоко ховатися в воду - скоро стане холодно. Але якщо в цей час цвіте кульбаба - до теплої і довгої осені.
Зазвичай 14 вересня називають бабиним літом, і якщо цей день буде ясний, то осінь буде ведренная.
Якщо багато павутиння, то чекати ясної і холодної осені.
Якщо кріт натаскує в нору багато соломи - до холодної зими. Омелюхи рано відлітають у теплі краї - до швидкого похолодання.
Якщо 16 вересня вранці туман - до ясної і сухої погоди. На ялинах багато шишок - до теплої зими. При переході від повного місяця до молодика близько місяця утворюється коло - до швидкої негоди.
Якщо 17 вересня після дощу швидко підсохло - до затяжної негоди. Риба голець метається по акваріуму вгору-вниз, вправо-вліво - до швидкого негоди.
Цибулини овочів і квітів мають тонку шкірку - до м'якої зими. Кози в ясний день раптом стали ховатися під навіс або заспешили з пасовища додому - до різкого погіршення погоди.
Якщо 19 вересня молодий місяць народилася затьмареній і «заваленим» - до негоди. Листя на верхніх гілках берези довго зберігаються зеленими, в той час як з нижніх гілок вже давно облетіло - до ранньої зими і благодатної весни.
Пізній падолист у вишні - до теплої і вологої зими. Ялинові шишки виросли низько - до раннім морозам, високо - до пізніх. Плиски з'явилися зграями під час тривалого сухого періоду - чекай настання затяжної негоди.
Якщо 21 вересня побіліє шерсть у зайців - скоро настане зима. Безліч ялинових шишок - до врожаю ярих, гороху і огірків в наступному році.
Якщо заєць довго не линяє до зими, значить, холоди ще не скоро настануть. Ранній листопад у верби - до скорої зими.
Слабкий хутро у диких тварин - ознака м'якої зими. Багато зайців - до суворої зими. Заєць вылинял нечисто - до брудної зими.
Якщо 24 вересня кроти роблять великі запаси - до суворої і сніжної зими. Грибів багато - багато снігу буде, і навпаки.
Якщо 25 вересня польові миші на село рушили, чекай холодну зиму. При дощі хмари плоскі - до затяжної негоди.
Якщо 28 вересня синиця пищить - до скорої зими. Якщо борсуки і зайці накопичили багато жиру, то зима буде тривалою і холодною, і навпаки. Якщо цього дня журавлі відлетіли - через 3 тижні чекай перших справжніх морозів.
Білки роблять великі запаси горіхів - до холодної зими. Білка линяє зверху вниз - на гнилозимье. Стіни в будинку або квартирі стали вологіше звичайного - до негоди. Якщо польові миші складують запас трави зовні своїх нор - до теплої зими. Якщо кроти не утеплюють свої нори восени, то очікується тепла зима.
Якщо 30 вересня їжак має своє лігвище в середині лісу - зима буде холодна. Білка линяє знизу вгору - на міцну зиму.
Роботи за місячним календарем на вересень
Молодик. Не рекомендуються будь-які пересадки і посіви. Можна проводити обприскування і обкурювання
Зростаюча Місяць . Можна зайнятися посадкою більшості культур, підрізкою дерев і ягідних кущів, щепленням, внесенням добрив, знищенням шкідників, розпушуванням грунту, консервуванням овочів та фруктів. Не слід розмножувати рослини корінням, садити дерева і збирати трави.
Повний місяць. Рекомендується знищення шкідників і прополка. Не слід займатися пересадками.
Щербатий Місяць . Не слід займатися пересадкою. Пора зайнятися викопуванням цибулин нарцисів та тюльпанів, а також розпушуванням, культивацією, підгортанням, мульчуванням дерев.
Перелік робіт в саду і на городі на вересень
Полив дерев припиняють, проводять полив тільки молодих чи неплодоносящих дерев, але і їх потрібно поливати виключно при посухи. Можна провести обрізку дерев, з яких знято урожай. Вирізують На кільце гілки, опущені до землі, засохлі або хворі. Зрізи обов'язково обробляють спеціальним садовим варом, а розвилки - мідним купоросом.
Вересень - місяць збору пізніх сортів картоплі (збирання врожаю проводять відразу, як у рослини пожовкнуть нижні листки), моркви, петрушки і селери, цибулі-порею і томатів. Пізні сорти огірків, кабачків, зелень кропу, листові петрушки при похолоданні вкривають плівкою, а коренеплоди прибирають в тінь, інакше вони зів'януть.
Картопля і овочі краще прибирати в суху погоду при температурі близько +8 °С, особливо це відноситься до картоплі, так як прибираючи його при низькій температурі, є ризик появи механічних пошкоджень бульб. Якщо пошкодження 0 все ж з'явилися, то картоплю необхідно залишити в сухому провітрюваному приміщенні на 15 тижні при відносній вологості повітря 90 % і температурі 10 °С, в таких умовах бульби швидше дозріють і пошкодження зарубцюються. Викопуючи картопля, слід задуматися про посадковому матеріалі на наступний рік. Спочатку необхідно відібрати насіннєві бульби масою близько 80 р і з здорових і врожайних кущів. Потім відібраним бульб потрібно дати обсохнути, потім ще раз обібрати і скласти в ящики. Залишився картоплю укласти в мішки або просто накрити мішковиною, щоб бульби не позеленіли. Позеленілий картоплю не можна вживати в їжу, так як в ньому міститься соланін - отруйна речовина. Насіннєві бульби, навпаки, слід потримати на світлі до позеленіння, так вони краще збережуться. В ящик з насінними бульбами необхідно покласти бирки, щоб не переплутати ці бульби з іншими.
Збір урожаю томатів виробляють в момент, коли нічна температура не опустилася нижче 5 градусів. Плоди перебирають, недостиглі помідори укладають на підвіконня або полиці в ящиках, при цьому звертаючи увагу на те, щоб томати в ящиках лежали не більше ніж у 2 ряди. Температура в приміщенні повинна бути 20-25 °С. Почервонілі дозрілі плоди регулярно вибирають. Якщо покласти в ящик з зеленими томатами червоні, зелені плоди дозріють швидше.
Томати залишаються свіжими протягом місяця, а для того щоб зберегти свіжість томатів протягом 2-х місяців, необхідно на дно ящика між плодами насипати дрібну деревну стружку шаром близько 1-15 см і зберігати їх при температурі 12 °С. Зберегти свіжість томатів до Нового року можна, якщо викопати здорові кущі з завязавшимися плодами і підвісити корінням вгору в підвалі.
З прибиранням моркви можна не поспішати, якщо стоїть суха погода і морква не тріскається. У цьому випадку урожай збільшиться, а морква буде краще лежати. У погребі морква бажано зберігати в сфагновому моху.
Іноді на білокачанної і червонокачанної капусти з'являються тріщинки, це відбувається із-за різких перепадів вологи і температури. Щоб цього не допустити, у великих і щільних качанів слід надірвати коріння наступним чином: розетку качана взяти знизу біля кореня обома руками і кілька разів повернути в один бік. До такого качану волога з ґрунту перестане надходити і качан не буде тріскатися.
Догляд за кущами в сетнябре
Живці смородини заготовляють зі здорових, сильних 2-3-річних гілок, потім їх пов'язують і прикріплюють етикетки з назвами. Посадку живців проводять у пухкий, вологий та багатий органікою грунт під кутом 45°, залишивши на поверхні 1-2 бруньки. Відразу після посадки живці поливають. Необхідно взяти до уваги той факт, що смородину і агрус слід висаджувати в один ряд, при цьому на кожен саджанець відводять площу 15 х 08 м. Гілки кущів направляють у різні боки, смородину садять під нахилом, а аґрус у вертикальному положенні.
Ягідні рослини світлолюбні, тому їх садять на спеціально відведених ділянках з гарною освітленістю. Ягідні рослини не рекомендують садити між дерев, так як вони будуть погано плодоносити, крім того, ягідні і деревні рослини стануть пригнічувати один одного. Існують ягідні рослини, сильно страждають в посушливу погоду, наприклад ожина та малина. Це відбувається з-за того, що у них неглибока коренева система, тому їх слід висаджувати поблизу від джерела води або рясно поливати.
У вересні у суниці формуються генеративні бруньки, даний процес протікає успішно лише в тому випадку, якщо в ґрунті достатньо вологи і поживних речовин. Тому, здійснюючи полив суниці, необхідно спочатку внести добрива в грунт. Мінеральні добрива змішують з компостом і перегноєм. У разі несприятливих погодних умов роботу з внесенням добрив краще відкласти до весни. Грядки під суницю готують наступним чином: грунт перекопують на глибину 50 см, видаляють залишки бур'янів, розрівнюють поверхню. Коріння суниці поміщають в лунки, не загортаючи догори і не засипаючи сердечко. Якщо потрібно заготовити розсаду до весни, то суниця добре збережеться в плівці в холодильнику, а також в ящиках, засипаних пухким снігом і поміщених в траншеї. Кожен примірник розсади повинен мати коріння завдовжки 7-8 см і близько 2-х листів, що знаходяться близько сердечка.
Роботи у квітнику на вересень
У вересні слід припинити полив троянд, вони повинні встигнути підготуватися до заморозків і скоротити ріст пагонів. Слід прищепити верхівки молодих пагонів, зрізати всі квітки та пуп'янки, обірвати нижні листя.
У разі дощової осені, над трояндами встановлюють навіс з поліетиленової плівки, залишивши відкритими торці. В кінці місяця необхідно обгорнути троянди сухим торфом або компостом шаром товщиною близько 5 див.
Восени слід задуматися про прочісуванні газону, це робиться для того, щоб видалити відмерлу траву і поліпшити якість газону. У місцях, де з'явилися залисини, можна досадити траву заново. Перед посівом необхідно розпушити землю. Після посадки трави її слід добре полити.
Бегонії цвітуть до самих заморозків, їх квітки чудово виглядають навіть у дощову погоду. В кінці місяця їх викопують, відрізаючи стебла, потім просушують протягом 10 днів при температурі 20 °С і обтрушують від землі. Бульби необхідно укласти в ящики і пересипати торфом, ящики помістити в прохолодне приміщення до квітня.
У вересні закладають квіткові бруньки півоній, кожні 3 дня їх поливають в обсязі 20 л на кожен кущ. Під час поливу вносять деревну золу під кущ, розкидаючи її навколо рослини.
Айстри можна пересаджувати в період цвітіння. З настанням заморозків айстри пересаджують з шматком землі з грунту в широкі горщики, які володіють високими дренажними шарами. Їх ставлять на підвіконня, рясно поливають, стежать за проветриваемостью приміщення та температурою. При помірній температурі в приміщенні цвітіння айстр продовжиться.
Укорінення цибулин тюльпанів відбувається швидше при температурі грунту 5-7 °С і постійному поливі. Ранні сорти тюльпанів слід висаджувати під плодові дерева, так як під час цвітіння тюльпанів вони не створюють сильного затінення. Тюльпани вважають за краще нейтральну або слаболужну грунт, а якщо грунт важкий і в ній багато глини, то в неї вносять торф, компост, тирса і пісок.
При посадці варто звернути увагу на те, що дрібні цибулини потрібно садити окремо від великих. Не слід вдавлювати цибулини при посадці, це призводить до того, що під ними утворюється ущільнений земля, а вона, в свою чергу, заважає появі квітки. Вкривати на зиму цибулини тюльпанів не потрібно. Ще під снігом у цибулин з'являються паростки.
Як відомо, календула, або нігтики, є цінною лікарською рослиною. Нігтики безперервно цвітуть до самих заморозків, головне, вчасно зрізати відцвілі суцвіття.
Відмерлу надземну частину цих трав'янистих багаторічників обрізають у вересні. Раніше їх обрізати небажано, тому що в осінній період більша частина поживних речовин з листя переходить в корені. В кінці місяця всі квітконоси зрізують, але листя біля самої землі не чіпають. Кореневище дзвоника знаходиться на одному і тому ж місці протягом 5 років і не вимагає укриття на зиму. Розмноження відбувається навесні шляхом поділу кореневища.
У вересні, при вигляді квіток крокусу, можна згадати про весну, так як крокус має яскраве забарвлення, наприклад, шафран крокус, гоулима зі світло - ліловими, шафран посівний з фіолетовими і шафран прекрасний з фіолетово-синіми квітками.
Крокуси варто висаджувати щільними групами, так вони утворюють красиву кольорову пляму » на ділянці.