Роботи на дачі в травні

Календар робіт в саду і на городі на травень


Перелік робіт на дачі в травні


Травень - самий квітучий місяць в році. Є навіть приказка: «Весняний день рік годує і прикрашає.
В останній місяць весни починають цвісти плодові дерева і багато квіти: тюльпани, нарциси, мускарі, незабудки, маргаритки, примули, аліссум,купена та ін.
Робота в саду і на городі в самому розпалі - треба багато чого встигнути.

Прикмети на травень


Якщо у травні дощ - чекай врожаю.
Якщо травень початку теплий, то з другої половини чекай холодів.
Якщо рано зацвіла черемха, літо буде спекотним.
Якщо на Марка (8 травня) ясний день - чекай доброго врожаю ярових.
День з дощами (21 травня) - гриб піде полицями.
Якщо багряний схід сонця, а вдень дощ (24 травня) - літо прийде мокре і грозове.
Прийшов Пахом (28 травня) - запахло теплом. Якщо на Пахома тепло - все літо буде теплим.

Роботи за місячним календарем на травень


Молодик . У цей час не варто сіяти, саджати, пересаджувати або обрізати що-небудь.
Зростаюча Місяць . Сприятливий час для посадки та пересадки ягідних чагарників (малина, агрус, жимолость) і плодових дерев. ^
Можна вносити мінеральні добрива, садити троянди.
Рекомендуються підв'язка однорічних приростів яблуні, розпушування і мульчування грунту.
Повний місяць. Не рекомендується проводити роботи з рослинами.
Можна займатися розпушуванням і мульчуванням, прибиранням сміття на ділянці.
Щербатий Місяць . В цей час рекомендуються оранка, розпушування і мульчування грунту. Можна проводити обприскування плодових дерев Ф від шкідників, хвороб, вносити компост. Не слід садити дерева і проводити обрізку.
Кращий період для боротьби з бур'янами, підживлення полуниці комплексним добривом. Рекомендуються пересадка нових кущів полуниці на місце загиблих, посадка винограду.

Роботи в саду на травень


У травні під дерева сіють рослини-сидерати, які допоможуть позбутися від деяких шкідників і хвороб. Наприклад, від попелиці можна посадити настурцію, від грибних хвороб - часник.
Щоб квітучі дерева не обсипалися раніше часу, їм забезпечують правильний режим поливу.
Під час набрякання бруньок з дерев струшують яблуневої довгоносика-квіткоїда, вишневого довгоносика, плодового пильщика.
Найкраще боротися з шкідниками вранці, коли температура не вище +10 °С. Повторюють процедуру через 5 днів ще 3 рази. Якщо шкідників багато, то 4 рази.
До квітучих дерев рекомендується залучати бджіл для запилення. Для цього вздовж паркану можна посадити кріп, гірчицю, конюшина, пряні рослини.

Посадка овочів у травні


До кінця травня висаджують у відкритий грунт біло - і червонокачанну капусту пізньостиглих сортів, потім середньостиглих. В останніх числах місяця висаджують (краще під тимчасове укриття) розсаду помідорів, кукурудзи, базиліка, а також огірків.
У цей час добре приживається огіркова розсада, яка була вирощена до двох сім'ядольних листочків. Навколо молодих рослин насипають перегній, щоб вони вкоренилися.
У травні на рослинах сімейства хрестоцвітних з'являються блішки. Проти них допомагає запилення сходів піретрум, тютюновим пилом або золою.
Прищипують огірки. Коли з'являється другий справжній лист, видаляють ростову нирку. Другий раз огірки прищипують над 5-7-м листом, на бічних пагонах - 8-9-м листком.
У травні садять буряк. Вибирають світлий ділянку, багатий гумусом. Перед посівом вносять компост. Не можна садити буряки після шпинату або мангольда.
У парниках вирощують томати. Їм потрібно забезпечити вологий грунт і сухе повітря. Вологість повітря повинна бути не понад 70 %, інакше рослини захворіють бурою плямистістю. Томати можна провітрювати, так як вони не бояться протягів.
У травні рясного поливу вимагає капуста. Поливи можна поєднувати з внесенням органічних і мінеральних добрив.
Після дощу або поливу розпушують землю між рядками з посівами овочевих культур на глибину 1-2 див Зазеленевшие рядки мульчують просіяним компостом. Занадто густі сходи проріджують.
З другої половини місяця у парниках вирощують також низькорослі сорти огірків, перців, томатів і баклажанів.
Огірки в теплиці поливають теплою водою в сонячні дні вранці або ввечері. У спеку поливають через день. Через 7-8 днів підсипають мульчу з свіжої землі, компосту або перегною (1 : 1). Провітрюють теплиці з огірками обережно, не допускаючи протягів.
Томати і баклажани поливають через кожні 5-7 днів, поки не зав'яжуться плоди. При цьому полив повинен бути рясним, земля повинна зволожити на глибину 30-35 див. На наступний день після поливу грунт розпушують, а кущі підгортають. Потім проводять мульчування полуперепревшим компостом.
Перці поливають через 3-4 дні, розпушують землю, але рослини підгортають. Мульчують культуру тільки 1 раз, через кілька днів після посадки.
Регулярні поливи потрібні тільки деяким овочевим рослинам в кінці травня і в суху погоду. Наприклад, редис слід поливати через день, так коренеплоди у нього будуть дрібними. Капусті у жаркі дні слід влаштовувати душ холодною водою. Любить вологу озимий часник. Його коріння розташовуються неглибоко, тому якщо почне сохнути шар грунту до 15 см, листя рослини почнуть жовтіти.
? При загрозі заморозків дерева під час цвітіння захищають дымлением або закривають на ніч поліетиленовою плівкою.
При наявності на ділянці зимової теплиці, в травні опалення в ній можна відключити. Перці, помідори, баклажани і інші теплолюбні культури цілком можуть розвиватися без додаткового обігріву.

Догляд за чагарниками в травні


У травні, як тільки зникне загроза заморозків, кущі смородини та агрусу можна замульчувати. А такі культури, як малина і ожина, воліють постійний шар мульчі. Однак з мульчуванням полуниці поспішати не варто, так як вона може постраждати від поворотних заморозків. Мульчувати краще всього після появи зав'язі.
У травні з малини збирають малинного жука. Збір проводять перед тим, як він почне відкладати яйця, тому що личинки можуть пошкодити ягоди. Збирають жуков рано вранці, струшують їх на фанеру, змащену вазеліном, або в старий парасолька.
Якщо погода у травні стоїть суха, то ягідники перед цвітінням поливають, особливо якщо вони знаходяться на ділянці з легкої грунтом. Рекомендується поєднувати полив з підживлення органічними добривами, які розводять водою у 10-20 разів. Коли на аґрусі і смородині з'являться перші листя, їх потрібно накрити темної поліетиленовою плівкою або іншим матеріалом, щоб на кущах не з'явилися шкідники. Після цвітіння культур ягоди, уражені огнівкою, збирають і знищують.

Роботи у квітнику в травні


У травні садять в грунт теплолюбні однорічні квіти і бульби бегонії. Після першої декади у відкритий грунт висаджують розсаду петунії, цинії та салвія, чорнобривців, запашного тютюну. Приблизно за 14 днів до висадки розсаду гартують.
У ці ж строки висаджують підрощену бульбову бегонію і жоржини. Відстань між бульбами бегонії має бути 20-25 см. Це рослина найкраще садити на легких ґрунтах з нейтральною рН. Ділянка, де росте бегонія, повинен бути частково затінений.
Поливати бегонію потрібно регулярно і рясно. Через 2 тижні після посадки рослину підгодовують. Вносять настій коров'яку (1:10) або курячого посліду (1 : 20) з додаванням аміачної селітри, Наступні підживлення проводять кожні 10 - 12 днів, додаючи до розчинів 20 г суперфосфату, 12 г сірчанокислого калію на відро настою.
У травні висаджують жоржини. Відстань між рослинами - 60-100 см в залежності від їх висоти. Черенкованные жоржини садять на глибину 13 - 16 див. Найкраще садити ці квіти увечері або в похмурі дні, попередньо рясно полив. Посаджені жоржини відразу прив'язують до кілків, щоб вони не зламалися від вітру.
Ростуть квіти швидко і потребують постійних та рясних поливах, особливо в жарку погоду. Після поливів грунт обов'язково розпушують. Формують кущі жоржин відразу після посадки.
На початку місяця у фазу бутонізації вступають півонії, В цей час вони потребують підгодівлі настоєм коров'яку (1 : 20) з додаванням 20 г суперфосфату, 15 г сірчанокислого калію, 10 г аміачної селітри на відро розчину. Виливають добриво під кожне 5 - 6-літній рослина в попередньо виконану навколо куща борозенку.
Флокси, лілейник, дельфініум, піретрум, королицю, мак, лихнис, рудбекія, гайлардию підгодовують настоєм коров'яку (1: 15) або пташиного посліду (1: 25) з додаванням 20 г аміачної селітри, 20 г суперфосфату, 15 г калійної солі і 25 г деревної золи на відро.
У першій половині місяця підгодовують лілії, поєднуючи внесення підгодівлі з поливом.
Гладіолуси підживлюють у фазі 5-6-го листка. В кінці першої декади травня вносять підживлення під клематиси (настій коров'яку (1 : 10) або пташиного посліду (1 : 15) з додаванням 10 г аміачної селітри, 10 г сірчанокислого калію, 20 г суперфосфату на відро розчину). У щеплених троянд у травні вирізають пагони шипшини. Роблять це секатором ближче до кореня. Буває так, що пагони шипшини з'являються далеко від куща троянди. Тоді їх треба витягнути з землі і вирізати.
Всі квіткові культури вимагають поливів, щоб добре розвиватися і рясно цвісти і при сухій погоді. Відцвілі тюльпани, нарциси та гіацинти також вимагають поливу.
Вимогливі до поливу такі однорічні рослини, як запашний горошок, календула, лобелія і настурція. З дворічних: маргаритка, незабудка, фіалка Вітрокка, з багаторічних - дельфініум, гладіолус, аквілегія, бульбиста, бегонія, конвалія, лілейник, жоржина, клематис і функія.
У першу декаду травня багато сортів півоній утворюють бутони. Для того щоб отримати великі повноцінні квітки, залишають по одному бутону на стеблі, інші прищипують.
На початку місяця проріджують посадки настурції.
В кінці травня висівають маргаритку, незабудку, фіалку Вітрокка і гесперис.

Догляд за виноградником у травні


В перших числах місяця на винограднику приступають до зеленим операціями. Обламують зайві пагони до того, як розпустяться бруньки. На багаторічних частинах куща видаляють непотрібні набряклі нирки. Крім того, на плодових стрілках слід видалити двійники та трійники. Залишити можна тільки найбільш розвинені. Наступну обламування паростків виконують, коли пагони досягнуть у довжину 10-15 див. Третю уламку проводять, коли довжина пагонів досягає 35-40 див Проведення уламок дозволяє остаточно встановити навантаження кущів. На рукавах видаляють зелені пагони, а на підземній частині куща - зайві порослеві. Після того як на кущах з'являться 4-5 листків, їх обробляють фунгіцидами від хвороб і шкідників.
В кінці місяця, приблизно за 10-12 днів до початку цвітіння, проводять другу рідку підгодівлю. На зростаючих пагонах видаляють пасинки. Щоб відрегулювати навантаження на кущ, зайві верхні суцвіття видаляють, а нижні залишають.
В кінці місяця завершують посадку однорічних здерев'янілих саджанців. Після того, як мине загроза заморозків, в заздалегідь підготовлені ями можна висадити зелені вегегирующие рослини.