Роботи на дачі в листопаді

Календар робіт в саду і на городі на листопад


Що необхідно робити в саду, в квітниках і на городі в листопаді.

Перелік робіт на дачі в листопаді


Триває підготовка до зими.
У листопаді борються осінь і зима, тому відбувається часта зміна холоднечі-тепла-негоди. Якщо стежити за природними явищами, можна робити прогнози не тільки про майбутню зиму, але і про врожай наступного року.

Прикмети листопада


Якщо сніг лягає на землю і не тане, рано навесні зацвітуть проліски.
Зайці біля поселень - до холодного листопада.
Якщо 4 листопада йде дощ, незабаром почнуться холоди і снігопади.
На деревах з'являється іній - будуть морози, по землі лягає туман - на відлигу.
Якщо 5 листопада випав сніг, в кінці місяця настане повноцінна зима.
Якщо 8 листопада є сніг, то й Великдень буде.

Роботи за місячним календарем


Молодик . У молодика не слід садити і пересаджувати рослини, вони не візьмуться.
Зростаюча Місяць . У листопаді на початку росту Місяця краще всього перевірити збереження врожаю, цибулини і живці квітів. Провести додаткову дезінфекцію теплиць і приміщень, де зберігаються продукти.
Настає сприятливий час для заготівлі на наступний рік живців плодових дерев і чагарників. У цей час не рекомендується щось садити, але можна вкрити грядки снігом.
Виділяють кілька днів для боротьби з шкідниками кімнатних рослин, підгодовують зимових птахів. Коли Місяць майже вже виросла, займаються пересадкою кімнатних рослин.
Повня . У повню не слід садити рослини або пересаджувати, але можна зібрати урожай зелені з підвіконня - в цей день її корисні властивості максимальні.
Щербатий Місяць . У листопаді фаза спадної Місяця проявляється 2 рази - на початку місяця і в кінці.
На початку місяця рекомендується вкривати багаторічні рослини в саду на зиму, також цей час підходить для будь-яких робіт з кімнатними рослинами.
Можна сіяти насіння, що залишиться під снігом, поливати і підгодовувати кімнатні рослини, наводити порядок і забиратися в саду, садити квіти в теплицях.
Останні кілька днів Місяця, що убуває на початку місяця використовують для обрізування плодоносних дерев і чагарників, також можна поливати, обприскувати, удобрювати кімнатні рослини.
У кінці листопада при убуваючому Місяці слід утриматися від будь-яких контактів з рослинами.

Перелік робіт в саду і на городі в листопаді


Щоб навесні зробити щеплення плодових культур, треба відібрати підходящі гілочки і нарізати необхідну кількість живців. У листопаді живці досить загартувалися і зміцніли. Нарізати живці рекомендується слабоморозную погоду і відразу спустити у вологому поліетиленовому пакеті в льох з температурою від О °С до + 1 °С на зберігання.
У цей час слід запастися живцями для зимового щеплення яблунь, слив та інших культур. Живці прибирають в льох, засипають вологими тирсою. У разі необхідності отримання сіянців для щеплень на наступний рік, можна посіяти насіння яблуні, груші, сливи, вишні.
Слід накопичити сніг у саду до настання сильних морозів, щоб зберегти посадки від замерзання і вимерзання. Під деревами його необхідно добре втоптати, щоб уберегти посадки від гризунів і затримати сніг до весни.
При перекопуванні грунту грудки не розбивають, а залишають для затримання снігу ямах. Після обрізки малини, полину стебла не спалюють і не викидають, а накривають стебла зимуючих рослин, оберігаючи їх від морозів. Також краще не прибирати до весни гілки спиляних дерев, вони теж затримують сніг.
Необхідно поставити паркан, що захищає сад від зайців та інших гризунів. Миші люблять гніздитися в місцях, де багато сміття, соломи, гною, тому необхідно прибрати все це з саду. Щоб захистити молоді дерева від гризунів, їх обмотують спочатку старою газетою, а потім руберойдом, клейонкою, щільною тканиною, старими капроновими панчохами або колготками, мішковиною або лутрасілом - світлим і повітропроникним нетканим матеріалом. Обв'язувальний матеріал заглиблюють у землю і присипають зверху землею.
Для захисту коренів дерев і чагарників від гризунів отруту кладуть у своєрідні тунелі або трубки з толю або картону, щоб не постраждали птахи і свійські тварини.
Листопад підходить для розведення на ділянці зимових лікарських рослин і чагарників - глоду, горобини, калини. Саджанці можна брати будь-які, як культурні, так і привезені з лісу. У невелику яму глибиною менше 50 см вносять добриво, поміщають саджанець, присипають землею, поливають.

Підзимовий посів овочів


В злегка подмороженную листопадову грунт висаджують різні насіння, які не встигнуть прорости в холодну час, але придбають за зиму, добре закриті снігом, необхідну загартування і стійкість до негоди. Навесні, коли сонце стане пригрівати і сніг почне танути, вони поступово проростуть і на ділянці з'являться ранні овочі і трави.
Можна посіяти артишок, бораго, брукву, валеріану, горох, гірчицю, лофант, цибуля-порей, цибулю-чорнушку, мангольд, морква, пастернак, пекінську капусту, петрушки, пустирник, розторопшу, редис, ріпу, рукколу, салат, буряк, селера, скорцонер, стевію, кріп, фізаліс, шпинат.

Догляд за чагарниками в листопаді


Малину, обрізану і посаженую в землю, необхідно укутати торфом і гноєм, тоді на наступний рік урожай ягід буде багатшим.
Необхідно обмотати декількома шарами матеріалу місця, де знаходиться щеплення, у мигдалю, плакучої верби козячої, пестролистной верби, що допоможе їм чудово перезимувати. В цей час збирають після перших морозів плоди горобини, калини та глоду, які не тільки корисні, але й смачні.

Роботи у квітнику в листопаді


Надлишки зібраних листя спалюють - цій золою удобрюють квітники та грядки.
Щоб підготувати грунт під посів газону, потрібно дочекатися сприятливого стійкої погоди - плюс 2-3 °С. Насіння перезимують при зниженій температурі, укриті і захищені снігом, а навесні зійде з першими погожими днями. Місце під газон необхідно вибрати заздалегідь, очистити від сміття, старих рослин, удобрити, покласти хороший родючий шар 12-20 див.
У листопаді троянди вкривають на зиму. Цим починають займатися, коли земля трохи покриється скоринкою, промерзне. Над трояндами необхідно встановити металевий каркас або поставити ящик, зверху вкрити крафт-папером, а потім плівкою. Плівку фіксують шпилькою або притискають важкими камінням. Зверху відставляють краю, які легко можна відкрити і закрити.
При теплій зимі з відлигами троянди на деякий час розкривають, щоб вони провітрилися і не загнили. Якщо не виходить стежити за трояндами з таким укриттям, то можна використати інший метод укриття на зиму. Троянди рясно підгортають перегноєм, потім зверху вкривають захисним матеріалом або накладають гілочки малини, спиляних дерев, потім ставлять дерев'яний ящик і засипають його листям. Другий метод укриття троянд на зиму можна також використовувати для збереження сортів клематиса.
Для збереження бульб бегонії до наступного року необхідно спочатку очистити їх від землі, добре просушити, потім коріння помістити в поліетиленовий мішечок з перфорацією, обгорнувши їх вологим матеріалом - мохом, тирсою, піском або торфом. Заготовлені мішечки перев'язати, покласти в льох на зберігання при температурі +5-10 °С.
Необхідно контролювати вміст цибулинних рослин, підтримуючи умови температури + 9 °С і вологість 80%. Необхідно також переглядати зберігаються жоржини і стежити за достатньою вологістю, щоб вони не висохли і не загнили. Слід провести ревізію необхідних у наступному році культурних, квіткових рослин і насіння для газону. У листопаді рекомендується до появи снігу після перших заморозків сіяти насіння однорічних квітів: волошки синьої, годецию, дельфініума Аякса, диморфотеки, іберіса, календули, кларкия, коллинсии, космосу, лаватери, лобулярії, маку-самосію, молькольмии, матіоли, нігелли, резеди, скабіози, флокса Друммонда, хризантемьь, эшшольції. Насіння треба засипати сухою землею і замульчувати компостом.
Деякі насіння багаторічних рослин також краще засівати в зиму: айстри альпійської, водозбору, гайлардії, гіпсофіли, дзвіночка, лилейника, люпину, молочаю, рудбекії.

Догляд за виноградником в листопаді


На початку листопада необхідно закінчити всі роботи з виноградом до настання холодів. Останню поливання винограду виробляють за 2 тижні до його укриття на зиму. Цей полив забезпечує накопичення і збільшення вологи в ґрунті, що впливає на влагозарядку винограду.
В першу чергу, незалежно від сорту винограду, вкривають молоді пагони. Для початку готують «постіль» з плівки, гілок і гілочок, потім на неї опускають батоги винограду і укладають їх компактно. Виноград рясно удобрюють мінеральними і органічними добривами. Зверху на виноград укладають солом'яні мати, старий одяг, поліетиленову плівку та накидають сніг.
Заготовляють живці всіх видів винограду для посадки в наступному році. Також обрізають вуса і пасинки. Нарізані живці відбирають за якістю і укладають в підвал на зберігання.

Інші роботи у листопаді


В цей час збирають барбарис, кизильник, шипшина, магонію, каштан, висушують і відокремлюють насіння, щоб використовувати їх для посадки на наступний рік.
Також необхідно подбати про здоров'я рослин. Збирають всі хворі або уражені рослини, закопують подалі і глибше або спалюють, те ж саме роблять з сгнившими плодами. У листопаді підживлюють рослини сумішшю з розрахунку по 1 г суперфосфату і сірчанокислого калію на 1 л води. Осад, що утворюється в цій суміші, використовувати не слід.
Багаторічні невеликі рослини, які не переносять морози, викопують, кладуть у горщики і діжки або переносять в підвал або облаштовану теплицю. У разі неможливості викопування рослин, їх добре утеплюють поліетиленовими пакетами з сухим торфом, а також сухими листям і тирсою, щоб захистити коріння від морозів до випадання снігу.
В цей час необхідно побілити стовбури дерев, розвилки, підстави скелетних гілок дорослих дерев для захисту оброблених дерев від морозу та сонячних опіків. Також можна обернути молоді дерева для більшої захисту білим папером або білим матеріалом.
Живці рослин, щеплені в цьому і минулому роках, необхідно вкрити лапником, листям, тирсою або щільним матеріалом, так як вони ще не зміцніли і можуть не пережити зимових холодів. Щоб рослини не зламалися під вагою снігу, під гілки дерев і чагарників підставляють каркаси і підпірки.