Кактуси і догляд за нимиЗвичайно ж, всім нам добре відомі такі рослини, як кактуси. Напевно, ви погодитеся, що ці елегантні вічнозелені «колючки» нікого не можуть залишити байдужим: крім того, що вони бувають найрізноманітніших форм, кактуси ще захоплюють нас своїми чудовими квітами. Крім цього кактуси мають потужне біополе (тому їх рекомендують ставити біля моніторів) і навіть володіють цілющими властивостями.
Кактуси є невибагливими рослинами. В домашніх умовах їх зможе вирощувати навіть школяр. Однак щоб кактус радував вас своїм незвичайним цвітінням, а також здоровим зовнішнім виглядом, догляд за ним має бути правильним і своєчасним. У природі існує безліч видів кактусів і кожен з них потребує індивідуального підходу, але можна виділити основні правила по догляду за кактусами в домашніх умовах.
Температурний режим для кактусів
Кактуси - це теплолюбні рослини, але в той же час вони не бояться різкого зниження температури. Зимувати найкраще кактусу при температурі від +6 до +15°С. Рослина слід оберігати від протягів і спрямованого повітря електроопалювальних приладів.
Слід знати, що недостатнє освітлення приводить до недорозвинення і деформації кактуса, а також до різних захворювань, які можуть зіпсувати його декоративний вигляд. Тому горщик з кактусом краще всього розташувати на самому сонячному і світлому місці, приміром, йому дуже добре буде на південному вікні.
Щоб домогтися цвітіння кактусів, слід здійснювати своєчасний догляд, дотримуватися певного температурного режиму і створити атмосферу, максимально нагадує його рідну середовище проживання. Кактуси дуже люблять свіже повітря, тому влітку їх краще всього утримувати в саду або на відкритому балконі, а також потрібно постійно провітрювати приміщення, в якому вони знаходяться.
Полив кактусів
Що стосується поливу, то тут багато залежить від певних факторів. Так, наприклад, в період зимового спокою кактус практично не потрібно поливати: молоді кактуси поливаються кілька разів в місяць, а дорослі 1-2 рази за всю зиму. Воду для поливу слід використовувати м'яку (талу, дощову), відстояну і теплу (кімнатної температури). Якщо полив буде здійснюватися жорсткою водою, сіль кальцію буде відкладатися на стеблі кактуса, що позначиться на його декоративності. Навесні, коли настане вегетативний період, полив кактуса слід поступово збільшувати. Дуже важливо знати, що не можна допускати застою води в піддоні або грунті, оскільки будь кактус може спокійно перенести посуху, але надлишок вологи буде для нього згубним. Тому при поливі розрахуйте необхідну норму води.
Грунт і добрива для кактусів
Що стосується грунту для посадки кактусів, то його можна приготувати самостійно або ж купити в спеціалізованому квітковому магазині грунт для сукулентних рослин. Слід знати, що грунт обов'язково повинна бути рихлою, легко пропускати воду і повітря. Добре ростуть кактуси в слабокислою ґрунті.
Єдиної думки щодо того, чи потрібно удобрювати кактуси, не існує. Для кактусів не підходять звичайні органічні добрива, їм потрібні особливі комплекси, інакше підгодівля може тільки завдати шкоди рослині. У період спокою кактуса підгодівлі не можна робити. Навіть якщо ваш кактус зацвів взимку, то удобрювати його все ж таки не рекомендується. Починати підгодовувати рослину можна тільки з настанням весняного періоду зростання. Закінчувати підгодівлю слід у вересні, до настання періоду спокою.
Загальні рекомендації по догляду за кактусами

Дуже важливо вибрати правильну ємкість для кактуса, так як саме це відіб'ється на його розвиток. Горщик не повинен бути занадто великим, підбирати його слід, орієнтуючись на кореневу систему і розміри кактуса. Наприклад, рослини з не дуже довгими, розвиненими у верхній частині корінням потрібен неглибокий, але широкий горщик. А ось кактусам з довгим кореневищем буде комфортно в глибокому вузькому горщику. Також слід знати, що в горщик перед посадкою рослини треба засипати ¼ частину від ємності дренажними матеріалами.
Кактуси дуже не люблять, коли їх розташування змінюють, тому рослина навіть не варто повертати навколо своєї осі для більш рівного росту, так як це відіб'ється на цвітінні. Ні в якому разі не крутіть або просто навіть не чіпайте горщик з кактусом, який почав набирати бутони або цвісти. Рух навколо рослини може викликати опадання квіток і бутонів.
В період утворення квіток опунції та епіфітні кактуси потрібно поливати, а цереусовые види обприскувати водою кімнатної температури. Однак слід знати, що полив і обприскування повинні бути помірними, так як при надлишкової вологи бутони і квіти кактуса можуть впасти. Якщо кактус почав цвісти зимою, то його краще не поливати, але це стосується вже дорослої рослини. Молодим і не дуже сильним кактусам рекомендується робити додатковий помірний полив. Ні в якому разі не підгодовуйте зимово-квітучі кактуси, оскільки сама рослина в цей час знаходиться практично в стані спокою, а підгодівлею ви виведете з цього стану, що вкрай небажано до настання весни.
Щоб полегшити догляд за кактусами в домашніх умовах, можна переставити всі горщики на один великий підвіконня, так ви будете бачити всі зміни, що відбуваються з вашими рослинами, так і самі кактуси разом краще ростуть. Ми бажаємо вам приємних вражень від вирощування кактусів. Нехай ці голчасті дива приносять вам тільки позитивні емоції, а око радіє незабутньо красивими квітами кактусів.