Основні характеристики еклампсії
Слід зазначити, що така проблема частіше спостерігається у дрібних порід, великі собаки значно рідше схильні до цього стану. Розвивається еклампсія, як правило, протягом трьох тижнів після початку лактації, хоча зустрічаються випадки, коли симптоми захворювання з'являються в останні два тижні перед пологами або навіть через 45 днів після них. Як і у людей, еклампсія у собак все ще недостатньо досліджена. У ветеринарів немає єдиної думки щодо її фізіологічних механізмів. Загально вважається, що еклампсія виникає з-за гіпокальціємії, тобто нестачі кальцію, і це призводить до зміни електричних потенциацов у клітинних мембран. З-за цього і відбувається спонтанне скорочення мускулатури, тобто судоми. Час прояви та тяжкість симптомів захворювання залежать від того, як швидко і якою мірою знижується рівень кальцію в крові.
Ознаки еклампсії
Симптоми захворювання:
судоми (основний і самий небезпечний ознака);
почастішання пульсу;
важке дихання;
порушення координації рухів;
неспокійна поведінка;
відмова від їжі або води;
безпричинний писк;
спроби сховатися від людей у будь-яких затемнене місце.
Власників тваринного повинно насторожувати будь невластиве їх вихованцеві поведінку. Слід зазначити, що не завжди при еклампсії проявляються всі перераховані ознаки, іноді спостерігаються лише деякі з них. Дуже важливо їх не пропустити, тому що ранні симптоми еклампсії через кілька годин (а в деяких випадках і хвилин) можуть перерости в важку стадію.
Чинники, сприяючі розвитку захворювання
На появу гіпокальціємії впливає цілий ряд показників. До факторів ризику належить, наприклад, атрофія паращитовидних залоз, яка іноді викликана нестачею кальцію в кормі. Профілактика еклампсії - це своєчасне виявлення дефіциту цього елемента, а також, у разі необхідності, зміна раціону харчування тваринного. Потрібно бути обережними і не давати тварині корми, що містять багато бобових, оскільки вони уповільнюють засвоєння кальцію.
На розвиток захворювання впливають і недолік магнію. Тому покращити стан тварини, що страждає еклампсією, можна шляхом додаткового введення магнію.
Це захворювання може давати певні ускладнення. Наприклад, воно призводить до падіння рівня цукру в крові.
Лікування еклампсії у собак
Якщо спостерігається гострий напад, то ветеринар запропонує екстрене внутрішньовенне введення глюконату кальцію на основі 5-10%-ного розчину глюкози. Також необхідно внутрішньом'язово ввести сульфат магнію. Розрахунок кількості препаратів залежить від ваги тварини. В середньому доза становить 05-15 мл на 1 кг маси тіла. Вводити слід саме глюконат кальцію, а не хлористий кальцій, оскільки цей препарат має менш виражений блювотним ефектом. Це особливо важливо у випадках, коли у собаки вже почалися судоми. Введення ліків дає дуже швидкий ефект. Судоми можуть припинитися вже через кілька хвилин. Але от інші клінічні симптоми не зникають так швидко. Утруднене дихання і неспокійна поведінка залишаються ще протягом певного періоду часу.
Під час введення глюконату кальцію потрібно контролювати серцеву діяльність тварини, і якщо робота серця порушена, введення препарату зменшують або зовсім припиняють.
Якщо ж ліки не дає потрібного ефекту, то використовують альтернативні методи: вводять глюкозу, протисудомні препарати, дають фенобарбітал.