Які бувають шпалериОдин з найбільш складних питань під час ремонту квартири - вибір стінового покриття. Сучасний ринок пропонує безліч модних і новітніх матеріалів для фарбування та оздоблення стін в приміщенні. Самим універсальним і перевіреним варіантом є шпалери. При виборі шпалер варто спиратися не тільки на їх зовнішній вигляд, малюнок і палітру. Набагато більше значення мають їх властивості, а це в свою чергу залежить від різновиду шпалер. Про те, які бувають шпалери, а також їх докладних характеристиках ми сьогодні поговоримо.

Флізелінові шпалери

Даний вид стінового покриття складається з двох шарів. Нижній шар являє собою міцний папір, а верхній - тканинний або нитковий матеріал. Тканинні шпалери мають тендітну структуру і вимагають обережного ставлення. Їх можна використовувати для спальних кімнат, тобто там, де необхідно створити м'який і красивий дизайн, а також, де відсутній ризик частого забруднення. Такі шпалери переносять рідкісну сухе прибирання за допомогою м'якої ганчірки або пилососа. З плюсів тканинних шпалер можна виділити шумопоглощаемость і теплоізоляцію.
Верхнє покриття флізелінових шпалер обробляється спеціальними антистатичними і світлостійких складами. Крім того, шпалери, що містять льняні волокна, володіють антисептичними властивостями. Стінне покриття такого плану буває декількох видів, в основі яких можуть лежати лляні, віскозні або бавовняні нитки. Деякі зразки бувають з штучних волокон, такі шпалери мають більш низьку ціну, однак вигоряють на сонці швидше.
Тканинні шпалери бувають різних кольорів і малюнків на будь-який смак і для будь-якого дизайну. Завдяки своїй структурі вони мають значну перевагу під час поклейки - з ними немає необхідності підбирати малюнок кожної окремої смуги. Що стосується самого процесу поклейки текстильних шпалер, тут існує кілька важливих нюансів. Їх необхідно просочувати клеєм для щільних шпалер не менше 10 хвилин. Стіну також попередньо намазують клеєм.
Паперові шпалери
Це найпопулярніший на сьогоднішній день вид стінового покриття. Він вже давно втратив свою актуальність через відсутність переваг перед новими сучасними зразками. Проте одне незаперечне достоїнство у них все ж є, мова йде про екологічності матеріалів, що використовуються для їх виготовлення. Паперові шпалери типу «симплекс» мають одношарову структуру, завдяки чому дозволяють стінам «дихати», пропускаючи повітря. Такі шпалери відрізняються найнижчою собівартістю, і, відповідно, невисокою ринковою ціною. Симплекс можна використовувати для обробки практично будь-яких приміщень.
Що стосується мінусів використання даного виду покриття стін, тут можна відзначити кілька важливих недоліків. По-перше, паперові шпалери мають дуже низьку міцність. Їх легко пошкодити твердими предметами, вони рвуться під час наклеювання, а також не витримують вологості. Мала зносостійкість симплексу дозволяє використовувати їх лише на нетривалий термін. Паперові шпалери можна клеїти у вологих приміщеннях, а також там, де потрібно часта обробка стін. Наприклад, для кухні це самий практичний варіант. Крім того, паперові шпалери сильно вбирають запахи і швидко втрачають зовнішній вигляд, вигорить на сонці.
Зараз існує більш сучасний тип паперових шпалер, званий «дуплекс». Вони мають двошарову структуру, завдяки чому відрізняються більш високою міцністю, порівняно з симплексом. Дуплексні шпалери при виготовленні покриваються додатковими вологозахисними і світлозахисним матеріалами і можуть витримувати до декількох прийомів вологої обробки. Часто в структуру дуплексу додають дерев'яну стружку, що робить їх більш щільними. За допомогою таких шпалер можна приховати деякі недоліки і нерівності стін, а також створити інтер'єр у японському стилі.
Вінілові шпалери
Вінілові шпалери вважаються досить міцними, порівняно з розглянутими вище різновидами стінових покриттів. В якості основи для таких шпалер служить паперове полотно, яке зверху покрито тонким шаром полівінілхлориду (ПВХ). Вінілові шпалери легко піддаються вологій обробці, що робить їх застосування практичним і відповідним для приміщень, що вимагають частого прибирання.
У зв'язку з синтетичної складовою другого шару таких шпалер вони не пропускають повітря, що створює сприятливі умови для розмноження грибка. Щоб уникнути таких неприємностей, необхідно при наклейці вінілових шпалер використовувати спеціальний клей. Багато виробників в даний час відразу при виготовленні просочують вінілові шпалери спеціальним складом, що запобігає розмноженню грибка і цвілі. Такі шпалери, звичайно, мають перевагу перед звичайними вініловими шпалерами старого зразка.
Вінілові шпалери мають кілька різновидів, від яких залежить щільність покриття і об'ємність зображення. Один з видів - спінений вініл. Він являє собою товсті шпалери з досить об'ємним рельєфним покриттям на поверхні. Завдяки такому покриттю при ремонті можна створювати абсолютно різні візерунки на стінах. Такі шпалери можуть мати різну забарвлення, а також легке напилення з блискіток. З допомогою спіненого вінілу можна приховати нерівності і похибки на поверхні стін, а також створити ефект рельєфної штукатурки. Що стосується недоліків шпалер такого типу - їх малюнок не довговічний і від частого зіткнення з меблями та іншими предметами швидко стирається.
Існують також рельєфні вінілові шпалери - важкі і щільні, які також є дуже стійкими до частої обробці миючими засобами. З їх допомогою можна створити на стінах імітацію керамічної плитки або натурального каменю. Зараз виробники випускають ще один різновид вінілових шпалер - акрилові, які вважаються найбільш екологічними з усіх представників даного виду стінових покриттів, проте поступаються в міцності і довговічності іншим зразкам.
Будь-які вінілові шпалери набагато важче паперових або текстильних, тому для їх наклеювання необхідно використовувати спеціальний клей. Крім того, при покупці потрібно уточнювати у продавця, шпалери мають у своєму складі антигрибкові речовини, яких необхідно буде придбати клей з подібним ефектом. Також варто пам'ятати, що всі вінілові шпалери, крім спінених, вимагають укладання на ідеально рівну стіну.
Сучасні шпалери
В даний час крім давно перевірених різновидів шпалер все частіше з'являються нові способи покриття стін. Це коркові, скляні, велюрові та інші види шпалер. Розглянемо кожен з них детальніше.
Склошпалери з'явилися на нашому ринку не так давно і поступово набирають популярність. В якості сировини для виробництва даного виду стінового покриття використовуються натуральні матеріали - сода, кварцовий пісок, доломіт і вапно. Шпалери на основі скляного волокна є пожежобезпечними і гиппоаллергенными і можуть бути гладкими або рельєфними, з допомогою яких дизайнери зображують різні малюнки. Вони добре пропускають повітря, чудово піддаються вологого прибирання та чищення із застосуванням миючих засобів. Перед покриттям стін поверхню необхідно загрунтувати. Фарбують склошпалери з допомогою акрилових, латексних та інших фарб і лаків. Фарбування можна виробляти не менше 10 разів.
Коркові шпалери виготовляються шляхом пресування кори коркового дуба, що при термообробці виділяє речовини, що клеяться. Такі шпалери не містять сторонніх матеріалів та домішок, тому екологічно чисті і натуральні. Коркове покриття стін має вологостійке покриття з воску. Шпалери з кори коркового дуба зносостійкі і не вимагають особливих умов наклейки. Для їх нанесення використовується спеціальний клей, призначений для важких шпалер. На сьогоднішній день більше поширення отримали пробкові шпалери, базовим шаром яких є паперове полотно.
Металеві шпалери виготовляються на основі флізеліновій полотна, покритого тонким шаром фольги. На фольгу наноситься малюнок, що імітує полотно срібла, бронзи або золота. За якістю такі шпалери перевершують багато зразки і є зносостійкими і довговічними. Виглядають металеві шпалери стильно і використовуються частіше всього в ресторанах і подібних приміщеннях. При наклеюванні вони вимагають обережності - перед початком ремонту необхідно відключити електрику, стіна при цьому повинна бути сухою і рівною, клей використовується спеціально для металлообоев.
Велюрові шпалери являють собою паперову основу, на яку зверху наноситься клей, а на нього велюрове покриття. Наносять його з допомогою щітки з м'яким довгим шовковим ворсом. Після цього стіни рівномірно проглаживаются, а зайвий ворс видаляється з допомогою гострого ножа. Велюрові шпалери мають один суттєвий недолік - вони збирають пил в ворсинках і швидко стираються при зіткненні з меблями. Що стосується плюсів такого покриття, воно відмінно поглинають шум і має красиву текстуру.
Сучасні, однак, вже не перший рік використовувані у нас рідкі шпалери - це декоративна штукатурка, має паперову або текстильну основу. Продаються такі шпалери у вигляді сухої суміші або вже розведеною рідкої маси. У випадку з сухим порошком він розлучається водоемульсійною фарбою, і наноситься на стіну за допомогою спеціального розпилювача. Рідкі шпалери водостійкі, підходять для будь-яких поверхонь, не вбирають запахи. Для підвищення міцності стінового покриття після висихання (через 1-3 доби) стіни покривають спеціальним лаком.