У холодні сезони в наших будинках буває дуже навіть прохолодно. Відсутність комфортної температури доставляє людині незручність. Багато намагаються вирішити цю проблему шляхом придбання нового приладу опалення.
Сучасні радіатори, яких випускається в даний час безліч видів, виглядають красиво і стильно в порівнянні з громіздкими чавунними батареями радянських часів. Але і вони, в силу деяких недоліків і особливостей можуть не дати очікуваного результату. Щоб правильно вибрати радіатор опалення і запобігти розчарування, потрібно вміти розбиратися в тонкощах цих опалювальних приладів. Для цього слід ознайомитися з корисною інформацією про типи радіаторів і їх технічних характеристиках.
Радіатори нового покоління розрізняються по матеріалах виготовлення і конструкцій. В першу чергу слід звертати увагу на матеріал, від якого безпосередньо залежить тепловіддача батареї, а, отже, і температура повітря в житловому приміщенні.
Чавун
Чавунний радіатор - надійний і цілком доступний за ціною. Втім, плюсів він, на жаль, має менше, ніж мінусів. Радіатори подібного типу небажано використовувати при автономному опаленні, так як вони мають погану тепловіддачею, що спричиняє збільшення площі їх поверхні, тобто розміру. До того ж вони мають велику масу з-за товщини секційних стінок і потребують періодичного фарбування. До достоїнств чавунного радіатора можна віднести його малу вартість і стійкість до підвищеного тиску, яке може виникати в системах опалення.
Сталь
Сталеві сучасні радіатори, недорогі, вони легше чавунних, але теж не позбавлені недоліків. Такі радіатори погано пристосовані до центральної системи опалення - вони іржавіють при зливі води, не витримують підвищення тиску при гідравлічних випробуваннях, їх можна встановлювати в приміщеннях з підвищеною вологістю. Із-за брудної води, яка використовується в якості теплоносія, вони швидко приходять в непридатність, тому термін служби може бути недовгим.
Сталеві радіатори є найкращим з варіантів для опалення приватних або заміських будинків, так як прості в установці, добре тримають температурний режим і завдяки дизайнерським рішенням мають привабливий вигляд.
Алюміній
Алюмінієвий радіатор вважається самим гарячим, так як матеріал, з якого виготовлений цей секційний обігрівач, володіє незаперечною перевагою - високою теплопровідністю. За тепловим показниками він майже в 4 рази перевершує радіатор із сталі. З цієї причини батарея з алюмінію при рівній потужності обігріву може мати розміри в 4 рази менше.
Величезним недоліком алюмінієвих радіаторів є неможливість їх установки в системах опалення, де є елементи з міді. Також до мінусів можна віднести схильність до корозії алюмінію і необхідність регулярного воздухоотведения з радіатора за допомогою спеціального клапана. Але при всьому цьому алюмінієві конструкції користуються великим попитом завдяки своїй легкості, міцності, привабливості дизайну.
Нові поєднання
Біметалічні радіатори компактні, виконані з комбінації алюмінію (секції) і міді (труби). Мідь ідеально піддається обробці, тому внутрішня поверхня труб не має шорсткостей, що дозволяє попередити накопичення бруду переноситься в системі водою.
Достоїнствами біметалічного радіатора є хороша тепловіддача, стійкість до підвищеного тиску і корозії, легкість, компактність, достатня потужність, а також гарний зовнішній вигляд. До єдиного мінуса можна віднести вартість. Такі радіатори значно дорожче, ніж їх аналоги, зате ідеально підходять для централізованої системи опалення.
Як вибрати?
Крім загальних характеристик радіаторів, необхідно також знати такі важливі показники як: теплову потужність і робочий тиск. Теплова потужність кожного з видів своя: для чавунного радіатора потужність секції становить 80-150 Вт, для алюмінієвого - 190 Вт, біметалевого - 200 Вт. Потужність всього сталевого радіатора варіюється від 450 до 5700 Вт. Правильний розрахунок потужності потрібно проводити з урахуванням площі приміщення, типу будинку (цегляний, цегляний), віконних систем (пластикові або дерев'яні).
Всі типи радіаторів мають різні показники робочого тиску, яке повинно бути орієнтоване на систему опалення, до якої вони будуть підключені. Якщо величина тиску радіатора менше, ніж в системі опалення, від такої покупки краще відмовитися. Для цегляних і приватних будинків показник тиску дорівнює 3 атмосферам, для панельних - 8 атмосферам, для багатоповерхових будівель - 16 атмосферам. Щоб не помилитися у виборі радіатора слід зіставити ці параметри з робочим тиском радіатора. Робочий тиск чавунних радіаторів розраховане на 10-15 атмосфер, сталевих - на 6-87 атмосфер, алюмінієвих - 16 біметалічні витримують 35 атмосфер.
Підводячи підсумки, можна констатувати, що радіатор опалення слід вибирати з урахуванням його технічних характеристик, особливостей встановлення та продуктивності його роботи. Хоч зовнішній вигляд батарей від зарубіжних виробників більш привабливий, але не можна не погодитися з тим, що вітчизняні радіатори зазвичай набагато краще адаптовані під наші опалювальні системи, їх продуктивність вище і коштують вони дешевше, ніж імпортні.