Створюємо кухню для процвітання

Як облаштувати кухню


Крок 1


Кухня - саме те місце у будинку, з якого і починається процвітання . Тут завжди повинен бути запас різноманітних продуктів (навіть якщо немає комори, то приблизно тримісячний запас хоча б основних продуктів).
Це не означає, що на кухні повинен стояти мішок борошна та мішок рису і що її треба перетворити в комору. У спеціальних баночках або скриньках для круп зберігайте кілька кілограмів рису та інші крупи згідно з тим, скільки ви їх їсте. Повинні бути різні макаронні вироби, пшенична, рисова і гречана мука. Різні види бобових - соя, квасоля (світла і темна) - символізують достаток і багатство, потрібні також горох, нут, маш, сочевиця. Не обійтися без рослинного масла, оцту, соєвої та інших соусів. Запасіться сушеними травами, овочами, фруктами і ягодами, сухими грибами, маринованими і солоними овочами, компотами з фруктів.
Краще всього, якщо прянощів і приправ буде не менше 20 найменувань. Для залучення процвітання треба частіше пекти пироги або готувати будь-яку домашню випічку. Запах свіжої випічки об'єднує сім'ю, близьким приємно перебувати вдома.

Крок 2


Кухня - джерело процвітання, тому стежити за її станом треба дуже ретельно.
Пів на кухні має бути кам'яним або з штучного каменю. Це краще в усіх відношеннях: якщо ви упустите щось гаряче, стать не пошкодиться; така підлога легко прибирати; він не виділяє шкідливих речовин при підвищеній температурі повітря, та й виглядає кам'яна підлога грунтовно.
На кухні намагайтеся підтримувати порядок: всі продукти зберігайте в спеціальних природних ємностях на поличках, захищених від денного світла.
Крупи тримайте разом з крупами, прянощі разом з прянощами. Це дозволяє швидко знайти все необхідне. Всі шафи і столи утримуйте в чистоті. Пам'ятайте, що безлад - ворог вашого процвітання в будь-якій області!

Крок 3


Створюємо правильну вентиляцію на кухні
Особливо важлива вентиляція (або часте провітрювання) на кухні в будинках з газовими плитами. Плита не повинна залишатися увімкненою більше двох годин, після цього кухню необхідно провітрити протягом приблизно 20 хвилин, щоб видалити шкідливі речовини. Слід пам'ятати, що правильна вентиляція для кухні - те ж саме, що здорові легені для людини. Якщо вентиляція на кухні несправна або ви рідко провітрюється кухню, на якій немає вентиляції, то вашому здоров'ю може бути нанесена шкода.
Шкідливі речовини можуть потрапити в кров, буде ускладнене дихання, печінку і нирки будуть працювати з підвищеним навантаженням.
Велику користь на кухні приносить «живий фільтр» - рослина хлорофітум. Щоб він поглинав шкідливі речовини, його ставлять на кухні з розрахунку одна рослина на 2 квадратних метри площі.

Крок 4


Вибираємо правильну меблі
Кухонні меблі повинна бути зручною для використання і прибирання і радувати око. Краще всього підібрати для кухні процвітання меблі з натуральних матеріалів, наприклад з дерева. Поверхня кухонного столу може бути дерев'яною, покритої кахельною плиткою або з натурального каменю