Планування кухні

Як спланувати і облаштувати кухню.
Що необхідно враховувати при плануванні кухні.
Ох! Знову поспішила до плити, щоб зняти википає каструлю, і вдарилася об кут стола. Буде синяк. А суп все-таки перелився через край. Може, варто купити каструлю побільше? І куди знову зник друшляк? Пора промивати макарони, а його ніде немає. Не через сито ж зливати воду! До речі, а сито де?А овочеве рагу все-таки протухло. Шкода. Тільки позавчора сготовила. Ну чому ж все вічно ось так? В чому моя помилка?!»
Хочете, щоб подібна сцена більше ніколи не повторювалася? Вчіться правильно організовувати простір кухні, обзаведіться мінімумом необхідною начиння і запам'ятайте, як потрібно зберігати різні види продуктів. Варто один раз спробувати, і про «кухонних трагедіях» можна буде забути навіки!

Ергономіка на кухні


Американський архітектор Франк Ллойд Райт ще на початку XX століття визначив, що кухня є майстерні домогосподарки і повинна бути ергономічною.
Ергономіка - це облік пропорцій і розмірів людського тіла. Значить, кухня має бути облаштована з урахуванням ручної роботи, так як ручна праця, при всіх технічних інновацій останніх десятиліть залишається на кухні основним. Незважаючи на те, що ергономіка здається повністю вивченою, вона не до кінця вичерпала себе у дослідженні тих предметів, які оточують людину.
Планування кухні буває чотирьох видів: U-образна, L-образна, дворядна і однорядна.
Кожен з цих видів планування включає лінії, які з'єднують у собі три центри активності - холодильник, раковину і плиту. Ці предмети утворюють робочий трикутник. У правильно організованому трикутнику відстані між його вершинами мінімальні, а це значить, що господиня може підійти до всім необхідним предметами, не сковуючи своїх рухів. Потрібно намагатися уникати планування, яка буде ускладнювати рух господині всередині цього трикутника.
Раковина є головним центром активності, оскільки віднімає від 40 до 46 % всього часу, яке жінка проводить на кухні. В ідеалі, вона повинна перебувати в центрі трикутника. Відстань від мийки до плити повинна бути 1200 - 1800 мм, від миття і до холодильника - 1200 - 2100 мм
Плита повинна розміщуватися ближче до обіднього столу. Але потрібно враховувати, що саме тут найчастіше відбуваються різні травми. Плиту треба розмістити таким чином, щоб її не можна було випадково зачепити. Холодильник та морозильна камера повинні розташовуватися в кутах кухні, не розриваючи робочої поверхні на окремі невеликі ділянки. При відкриванні дверцята холодильника не повинна затуляти вільний простір кухні.
У Німеччині в 1920-ті роки провели дослідження, коли в нормально облаштованій кухні домогосподарка готувала певну страву. Під час експерименту заміряли шлях і час, витрачений на його приготування.
Завдяки цим дослідженням, було встановлено, якою повинна бути обстановка, щоб господиня могла здійснити всі етапи приготування страви за короткий час, проробляючи мінімальний шлях. В історію сучасної кухні цей тест увійшов під назвою нитевое дослідження. Таку назву було прийнято тому, що дослідники вимірювали шлях господині за допомогою нитки.
Сучасна повторна перевірка дала колишні результати, тобто завдяки розумній плануванню кухні можна заощадити до 27% часу і 60% шляху.
Нитевое дослідження дозволило визначити три основних робітників центру на кухні. Їх правильне розташування є важливим елементом робочої ергономіки. У 1980-х роках одна відома німецька фірма здійснила низку перетворень у традиційному кухонному дизайні. Була підвищена висота робочої поверхні, скорочено відстань між різними функціональними ділянками, що відведені місця різним робочим зон, а також з'явилася концепція «острівця» - обробного столу, встановленого посеред кухні, - і інтегрованими в робочу поверхню плитою і миттям. Таким чином, починаючи з 80-х років XX століття, ергономіка стала аксіомою, що визначає зручність роботи на кухні.

Види планування кухні


U-подібне планування передбачає розміщення кухонних пристосувань і меблів уздовж трьох стін. Таке розташування забезпечує доступ до трьом центрам і не заважає переміщенню по кухні. Довжина задньої стінки повинна бути 2400-4000 мм, вільний простір - 1200-2800 мм
Більш стислі параметри не дозволять вільно пересуватися, а при занадто вільної розстановці, навпаки, доведеться робити багато зайвих кроків (рис.).
Планування кухні

L-подібна планування найбільше підходить для маленької квадратної кухні. А в великій кухні таке планування дозволить забезпечити ізольований робочий трикутник, залишивши місце для їдальні. Однак у L-подібної планування є один недолік - це велика відстань між двома робочими центрами. При такому плануванні мийка знаходиться між плитою і холодильником (рис.).
Планування кухні

Рис. L-подібне планування кухні
Дворядна планування зустрічається особливо часто, якщо кухня є прохідним приміщенням. Цей вид планування передбачає розстановку меблів уздовж двох паралельних стін. З-за того, що сторони робочого трикутника постійно перериваються рухом по кухні, плита і раковина повинні розташовуватися біля однієї стіни (рис.).
Планування кухні

Рис. Дворядна планування кухні
Однорядна планування передбачає довжину спільної робочої поверхні не більше 3660 мм, інакше відстань між робочими центрами буде занадто великим. У цьому випадку холодильник повинен розташовуватися на одному кінці ряду, плита - на іншому, а мийка - між ними. А між плитою і раковиною повинна розміщуватися більша частина робочої поверхні кухні (рис.).
Планування кухні

Рис. Однорядна планування кухні

Основні правила ергономіки


Правило №1. Все повинно бути під рукою!


Розстановку меблів необхідно спланувати так, щоб в процесі приготування їжі руху між мийкою, плитою і холодильником були мінімальними. Між цими зонами повинна знаходитися робоча поверхня, де зручно готувати продукти. Добре, якщо поруч з плитою і миттям будуть перебувати висувні ящики для столових приладів, рушників.

Правило № 2. Спина не повинна втомлюватися!


Двері в нижніх тумбах ергономічно незручні, оскільки не дозволяють бачити весь вміст шафи. Для того щоб дістатися до речей, що знаходяться в глибині, необхідно нахилитися і вийняти частину вмісту. Набагато більш ергономічні висувні ящики. У них добре видно весь вміст.
Верхні шафи також мають розташовуватися на оптимальній висоті. Враховуючи ці рекомендації, можна уникнути надмірного навантаження на спину.

Правило №3. Оптимальна висота робочої поверхні


Щоб уникнути незручного положення тіла залежно від росту людини підбирається висота стільниці. Правильно підібрана висота робочої поверхні не дозволить спині втомитися. Крім того, для виконання тих або різних робіт потрібна різна робоча висота: духовку найзручніше розташовувати на рівні стільниці, а важку посуд зберігати в нижніх тумбах, тоді її легше буде діставати.

Правило №4. Зручне розташування побутової техніки


В останні десятиліття побутової техніки відводиться значне місце на кухні.
Як правило, на невеликому просторі потрібно розмістити мікрохвильову піч, телевізор, електрочайник, пральну машину.
Телевізор та мікрохвильову піч найкраще розміщувати у верхніх шафах.

Правило №5. Організація додаткового корисного простору


Таким місцем є місце під мийкою та навісні аксесуари. Найчастіше місце під мийкою використовується далеко не повністю. За допомогою скриньок, можна забезпечити корисний простір для зберігання миючих засобів, мішків для сміття.
А навісні аксесуари дозволять розміщувати невелику посуд, спеції та інші дрібниці.

Правило №6. Система push як альтернатива ручкам


Ця система дозволяє відкривати дверцята з допомогою натискання на фасад. Використання цього механізму зручно тоді, коли неможливе використання стандартної ручки з-за конструктивних особливостей меблів. Перевага системи push в тому, що вона дозволяє надати лаконічність меблевим формами. Крім того, гладка поверхня фасаду дуже зручна при прибиранні.

Правило №7. Освітлення - це важливо


Крім основного джерела світла, добре б оснастити стіна додатковим регульованим світлом. Однак не варто забувати про те, що денне світло краще, а значить, дизайн кухні повинен бути таким, при якому ця вимога буде враховано.