Перепланування квартири. Поради та ідеї по переплануванню квартири

Перепланування квартири і дизайн
Купивши квартиру або навіть проживши в ній якийсь час, ми поступово починаємо дивитися на неї іншими очима і розуміємо, що, якби ми будівельниками або архітекторами, багато чого в ній зробили б інакше. У цьому сенсі квартири з гнучким плануванням мають ряд переваг, так як дозволяють вносити зміни по своєму смаку, що, однак, не виключає консультації з професійним дизайнером, який допоможе раціонально розпорядитися вашими квадратними метрами, врахує особливості саме вашої квартири і зменшить або взагалі усуне проблеми, які можуть виникнути при ремонті.
Що робити, якщо перебування в квартирі перестало приносити задоволення?
Отже, єдиний вихід з подібної ситуації - перепланування.
Якщо ви щасливий володар багатокімнатної квартири, то варіантів перепланування простору у вас набагато більше, оскільки значна площа дає можливість для маневру. А якщо ваша квартира настільки маленька, що об'єднувати в ній практично нічого?
І в цьому випадку можна вийти з положення, влаштувавши перепланування «навпаки». Адже перепланування - це необов'язково об'єднання двох або трьох кімнат. Можна перекроїти простір, поставивши перегородки.
І тоді кількість кімнат буде залежати тільки від вашого бажання.
Але і «об'єднуючий» варіант не слід відкидати. Наприклад, в однокімнатній квартирі можна поєднати кімнату з кухнею (з урахуванням тих умов, про які ми говорили вище). Головне - підійти до перепланування не тільки розумно, але і творчо. При цьому хотілося б застерегти вас: не треба зносити всі стіни, оскільки квартира, не має навіть куточка (якщо не вважати санвузла), в якому можна побути наодинці з собою, також дуже швидко розчарує і набридне.
Перш ніж приступити до перепланування, спробуйте уявити те, що у вас є, і те, що ви хочете отримати після реорганізації простору вашої квартири, на папері.

Етапи перепланування квартири. Пропонуємо алгоритм вирішення цієї проблеми.


1. Намалюйте план вашої квартири. Перше, що ви повинні зробити, - це виділити спільну і особисту зони. Це необхідно, навіть незважаючи на те, що простору явно недостатньо.
2. Визначте головну зону. Нею може опинитися будь-яке приміщення (вітальня, їдальня, кухня), в якому ви проводите велику частину часу.
3. Продумайте і уявіть, як зміниться простір від вхідної зони до головної, при цьому скомпонуйте його з другорядними приміщеннями (передпокої, коридором).
4. Визначте на плані траєкторію руху мешканців квартири, щоб після перепланування їм не довелося різко міняти свої звички або натикатися на перегородку в тому місці, де раніше вони вільно пересувалися.
5. У кожному приміщенні позначте функціональні зони, подумайте, що можна винести в передпокій, коридор, щоб розвантажити основний простір.
6. Розставте на плані меблі.
Якщо отриманий результат вас повністю влаштовує і ніяких сумнівів не виникло, можна від теорії переходити до практики.

Перепланування квартири на практиці. Цікаві ідеї по переплануванню квартири



Перепланування квартири. Поради та ідеї по переплануванню квартири

Щоб зробити свою квартиру справді новою та такою, що запам'ятовується, необхідно в основу перепланування покласти оригінальну ідею. При цьому слід віддавати собі звіт в тому, що сама перепланування пов'язана з капітальним ремонтом, передбачає знесення деяких конструкцій. (Нагадаємо, що не всі стіни можна зруйнувати. Якщо несуча стіна явно порушує ваш задум, доведеться або змиритися з цим, або внести корективи в план.)
Якщо позбавлення від стін не передбачається, то перепланувати квартиру можна за допомогою стелажів, шаф і т. п.
Щоб допомогти вам добитися саме того, до чого ви прагнете, хочемо озброїти вас знанням деяких дизайнерських прийомів та знахідок.
Останні модні тенденції ввели в арсенал дизайнера таке поняття, як перетікає простір. (В результаті в проектах перепланування пропали стіни. Єдине, що ще зберігає відособленість, - це ванні кімнати.) Підлога і стеля плавно переходять з однієї зони в іншу, об'єднуючи їх. Поєднання різних матеріалів, кольорів, фактур допомагає позначити нові зони, умовно перепланувати простір.
В такий обстановці кожна з зон призначена або для приготування їжі, або для відпочинку, або для роботи і т. д.
При цьому, крім традиційних, стали облаштовуватися й нові функціонально насичені зони, наприклад майстерня, галерея, бар та ін. (Квартири починають відображати спосіб життя своїх господарів і перетворюватися в квартири-студії, квартири, офіси тощо, хоча далеко не завжди такими є насправді.)
Сучасний дизайн пропонує ряд пристосувань і прийомів для функціонального зонування квартири.
Серед них перегородки, ширми, екрани, виконані з самих різних матеріалів (металу, тканини та ін) або розрізняються кольором, висотою, наявністю отворів.
Важлива і роль меблів, предмети якої повинні легко переставляти, переміщатися по квартирі, трансформуючи простір. Журнальний столик на коліщатках, за яким при необхідності можна і перекусити, легко відсувається в сторону, даючи можливість розкласти диван-ліжко. Меблі-трансформер - це теж дуже функціонально, наприклад складні стільці на кухні, крісло-ліжко в вітальні. До трансформерам відносяться всілякі поворотні елементи, розсувні перегородки.
Розділити кімнату на зони можна за допомогою ступені, подіуму, який в маленькій квартирі допоможе заощадити місце, а у великій стане засобом зонування простору. Подіум особливо гарний у кімнаті витягнутої форми, так як коригує невдалі пропорції. Якщо кімната квадратна, то в ній ефектно виглядає кутовий подіум. Можна влаштувати під ним комод, поставити на нього ліжко, та й мало ще можливих варіантів!
Якщо дозволяє висота стін, то багаторівневий стеля також допоможе перепланувати простір.
Дуже цікаво, функціонально і красиво буде виглядати приміщення при створенні другого рівня, який дозволить збільшити загальну та корисну площу.
Відокремити одну функціональну зону від іншої можна, влаштувавши перепад рівнів підлоги. Кухня, піднята на невеликий подіум, відмежує його від вітальні-їдальні, те ж саме актуально для спальні і вбиральні.
Розглянемо перепланування і дизайн однокімнатної квартири (саме вони найчастіше потребують реорганізації простору) з використанням представлених прийомів.
Якщо перепланування неминуча, то проаналізуємо можливі варіанти для функціонально різних приміщень.
Необхідною частиною квартири є передпокій, навіть якщо вона настільки мала, що ледве вміщує двох чоловік. Вхідні двері неодмінно повинна бути відокремлена від решти приміщення, в іншому випадку ви не позбавитеся від відчуття, що ви гість, а не господар.
Вішалка, невелика шафа, дзеркало - обов'язкові атрибути передпокої, до яких можна додати хороше освітлення (загальне та локальне), якісне покриття стін (наприклад, панелі), що вимагає мінімального догляду, різноманітні оздоблювальні матеріали. Все це зробить приміщення не тільки практичним, але і красивим. (Постарайтеся утриматися від об'єднання передпокою з вітальнею і кухнею. Спробували цей варіант стверджують, що відчували себе живуть буквально на сходовому майданчику.)
Не можна сказати, що коридор є досить комфортним місцем в квартирі. Швидше навпаки. Це можна пояснити тим, що два близько розташованих стіни справляють сумне враження, яке і потрібно пом'якшити. Тут можливі варіанти, наприклад, можна збільшити коридор, зменшивши примикає до нього кімнату. Але якщо вона настільки маленька, що в результаті перепланування перетвориться просто в комору, або стіна є несучою, то коридор слід візуально «зруйнувати».
Це означає, що рішення проблеми має бути спрямоване на те, щоб створити враження, що обмежений простір зовсім не є обмеженим.
Спробуйте на стулки вбудованого шафи повісити дзеркала, які візуально розширять простір. Врахуйте, що, розмістивши дзеркало на вузькій стіні, ви отримаєте протилежний результат - коридор не розшириться, а подовжиться.
Ще один спосіб - «зруйнувати» коридор з допомогою кольору. Для цього протилежні стіни слід пофарбувати в контрастні кольори, наприклад, стіна з вбудованим шафою біла, а та, що навпроти, синя або червона.
Можна вдатися до наступного прийому: встановіть арку посередині коридору, пофарбувавши його другу частину в контрастний колір. В результаті коридор візуально стане ширше і коротше.
Ледь піднявшись з ліжка, ми прямуємо у ванну кімнату, від зовнішнього вигляду і обстановки якої, можливо, залежить наш душевний стан. Якщо її розмір 170 х 170 см, а туалету і того менше - 90 х 120 см, відчуття дискомфорту вам забезпечено, особливо якщо ви згадаєте про сантехнічному достатку в найближчому магазині. Виходів у цьому випадку два. Перший - переставити обладнання ванної кімнати, другий - об'єднати ванну з туалетом (ця міра відноситься до розряду радикальних).
Розглянемо обидва варіанти перепланування.
Отже, можна вдатися до системи інсталяції. Вона полягає в тому, що зливний бачок, труби і кріплення унітазу прибираються в стіну з використанням спеціального кріплення.
В результаті вивільняється додатковий простір, при цьому не виникне проблем з прибиранням, а ванна кімната придбає цілком сучасний вигляд. Виходом з положення будуть і нестандартні рішення, наприклад, таке: ванну можна поставити по діагоналі в кутку, що також звільнить місце вздовж стін.
Якщо жодні перестановки не допомагають домогтися необхідного результату, залишається кардинально змінити простір і об'єднати ванну кімнату з туалетом.
Зруйнувавши стіну між ними, ви отримаєте додаткові метри, зможете урізноманітнити обстановку, наприклад поставити пральну машину, а якщо грамотно розмістіть дзеркала, то візуально ще більш розширите простір.
Але не забудьте, що плюсів без мінусів не буває. При суміщенні санвузли одночасне використання ванної та туалету стане неможливим, що, погодьтеся, важливо в квартирі, в якій мешкають кілька людей.
В невеликій квартирі (та і у великій теж) кухня - найпривабливіше місце, тому до її переплануванні слід підійти дуже відповідально.
Найбільш раціональний варіант - об'єднання кухні з їдальнею. Планування типових квартир дає можливість прибрати стіну між кімнатою і кухнею. Єдиним мінусом буде те, що на одну ізольовану кімнату в квартирі стане менше.
Тепер можна організувати на отриманому просторі робочу і обідню зони. Один з варіантів - звести арку, яка візуально розділити приміщення без установки дверей. Форма арки може бути різною, наприклад круглою, еліпсоїдної, у вигляді дуги з підйомом і ін.
В якості одного з варіантів зонування простору кухні можна запропонувати поставити легку перегородку з вітражного скла, яка наповнить кімнату різнокольоровими відблисками і додасть приміщенню особливий настрій.
Робоча зона може бути позначена перепадом рівня підлоги, що непогано б підкреслити і різним покриттям: на кухні покласти плитку, а в їдальні - паркет.
Крім того, можна максимально раціонально розставити меблі, організувавши обідню зону. Для цієї мети підійде кухонний куточок, незвичайна встановлення якого може відокремити кухонну зону від їдальні. Крім того, в конструкції таких меблів передбачені ящики під сидіннями, які використовуються для зберігання кухонного інвентарю та ін.
Безумовно, особливої уваги в однокімнатній квартирі заслуговує житлова кімната, яка має поєднати функції спальні, вітальні і, можливо, робочого кабінету. Тому правильніше було б назвати її загальною кімнатою.
Щоб не захаращувати простір, меблі повинна бути універсальною. Як один з варіантів - шафи, вбудовані в торець кімнати, шафа-секретер, який увечері перетворюється в зручне ліжко.
Загальна кімната зазвичай буває витягнутої, що виглядає не дуже затишно. Але її можна візуально зробити більш квадратної, обладнавши вбудований шафа-купе (до речі, за його дверцятами можна розташувати бібліотеку і комп'ютер).
Деяку економію площі дадуть двері-гармошки або розсувні двері.
Резерв є і в тому випадку, якщо у вас є лоджія. За рахунок об'єднання її з кімнатою можна збільшити загальну площу квартири. До речі, це дуже поширений варіант перепланування. Багато замінюють звичайне огорожу на цегляна, утеплюють утворену стінку, встановлюють віконний блок і отримують цілком зручне приміщення, в якому за бажанням можна влаштувати кабінет, розкласти зимовий сад (при цьому не слід відокремлювати його від решти квартири або глухою стіною дверима, адже ви повинні насолоджуватися видом) або придумати щось ще. Якщо кухня виходить на лоджію, то в ній можна влаштувати бар, міні-їдальню або зону відпочинку.
Реорганізуючи простір однокімнатної квартири, зовсім не обов'язково використовувати перегородки і ширми.
Досить застосувати комбінацію оздоблювальних матеріалів для підлоги та стелі, щоб визначити, де закінчується одна зона і починається інша. Наприклад, ланцюжок «керамічна плитка - паркет - ковролін» однозначно вкаже, що хол плавно перейшов у вітальню, а та, в свою чергу, - в спальню.
Підвісний багаторівневий стеля з вбудованими світильниками легко позначить центр кожної зони.
В якості одного із варіантів можна запропонувати зробити подіум, який не тільки прикрасить інтер'єр, зробить його більш різноманітним, але і скоректує невдалі пропорції квартири.
Як правило, однокімнатну квартиру обставляють м'якими меблями, шафами для одягу, стелажами для книг та аудіо - і відеоапаратури. Але можна знайти оригінальне рішення, якщо використовувати в якості елементів дизайну колір, світло, обробку та декорування.
Перш за все необхідно виробити єдиний стиль, в якому, можливо, знайдуть своє відображення ваша професія або рід занять. Тоді вам гарантовано комфортне, функціональне, не переобтяжене зайвими деталями простір.
Розробляючи композицію, витриману в єдиному стилі, необхідно врахувати, що світлі стіни повинні поєднуватися з підлогою (незалежно від того, що ви оберете в якості покриття - паркет, ламінат або щось інше), дверима (легкими, декоративними), функціональної меблями.
В дизайн квартири можна внести такий елемент класичного стилю, як арка, оформивши нею, наприклад, вхід.
Змінити простір кімнати можна, якщо в ній є вікна, що виходять на різні сторони. Заокруглюйте кут, задрапіруйте вікна легкими шторами, розташуйте меблі у вигляді півкола.
Незважаючи на велику кількість новинок і бажання багато використовувати в обмеженому просторі однокімнатної квартири, пам'ятайте в першу чергу про функціональну сторону речей і предметів. Щоб ваша квартира не стала схожою на склад, в ній не повинно бути нічого зайвого або випадкового.
І останнє. Перепланування та вибраний стиль повинні відповідати потребам власника квартири і подобатися йому.
На закінчення було б неправильно не сказати про те, що при всіх позитивних сторонах квартири «без стін» (таких, як відчуття простору і свободи) є в ній і мінуси, наприклад, відсутність звукоізоляції.