Взаємодія різних культур існувало завжди, до того ж, створюючи щось нове, авангардисти зверталися до вже відомого раніше. Наприклад, до найдавніших культур Китаю або Індії, шумерськими манускриптів або скульптур Месопотамії.
З'єднання різнорідних художніх елементів видно вже в пізньому давньоримському інтер'єрі.
Йдучи по шляху деякого запозичення і навіть змішання різних стилів, є ймовірність створити нове, незвичайне. Це і дозволило з'явитися в мистецтві (архітектура, дизайн) такого напрямку як еклектика (змішання стилів).
Копіюючи старі стилі (інтерес до достовірності), еклектика дозволяла функціонувати елементів декількох стилів в одному інтер'єрі. Основоположним принципом мистецтва вона стала саме в XIX столітті. Деякі вважають причиною її появи романтизм, з його філософією «вільного переміщення в історичному часі» і відмовою від строгих канонів у мистецтві. Модним і актуальним стало все, що було комфортним і красивим в інтер'єрах минулих стилів.
При цьому багато критики мистецтва звинувачували еклектику в надмірну перевантаженість, відсутність індивідуальності. А деякі навіть говорили про те, що еклектика - відсутність стилю як такого. І трапляється це в часи, коли один стиль себе вже вичерпав, а інший ще не з'явився.
Основні риси еклектики:
• Використання змішаної стилістики або комбінація предметів різного походження, стилів і часів.
• Еклектика стає стилем в інтер'єрі тільки тоді, якщо він спроектований за принципом поєднання не більше двох - трьох стилістичних типів, об'єднаних кольором, текстурою, архітектурним рішенням.
• Стиль еклектика характеризується пластичністю, округленими кутами, строгими вертикальними лініями і «відступаючими» формами.
• Від всіх меблевих стилів його відрізняє застосування декоративних елементів у вигляді зигзагів, кіл, трикутників, сонця, а також велика кількість текстилю, м'якість і зручність меблів.
Еклектика - це безліч декоративних елементів, таких як різні штучки з усіх кінців світу, що нагадують про культурах Сходу, Середземноморських країн і т. д.
Стиль еклектика з'єднує деталі, почерпнуті з різних джерел, вигідно обіграє і підкреслює їх за рахунок один одного.
Можна сказати, що нинішній час, кінець XX - початок XXI століття, є часом еклектики. Модно все, що подобається або підходить функціонально.
Що слід врахувати при створенні інтер'єру в стилі еклектика
Сучасні інтер'єри по стилістичному складу багатокомпонентні. Вони відображають різноманіття нашого життя, наповненою різними темами, напрямами, стиляли.
Комусь подобається змішувати старе і нове: арт-деко з хай-теком і етно. Хтось намагається гармонізувати західне і східне спрямування. Варіантів багато, але завдяки їм інтер'єр будинку набуває неповторність і своєрідний шарм.
• Речі, що дісталися господарям у спадок або придбані в різні періоди життя, зберігають тепло спогадів. З ними важко розлучитися. Вони поступово стають декоративними акцентами будинку, хранителями традицій. Наприклад, мідний самовар на кухні. Начищений до блиску, він гордо височить на поличці, нагадуючи про галасливих чаювання з блюдця, колотому цукрі, бубликах, баранках і малиновому варення.
• Іноді господарі квартир вдало поєднують антикварні речі з замовленої у сучасного модного дизайнера меблями. Це, наприклад, канделябри або старовинна скринька, скринька або старий комод, пережив кілька історичних епох і спроб реставрації. Цей комод переїжджав, міняв колір і молодів, підлаштовуючись під змінюються уподобання господарів, поки не зайняв почесне місце в спальні.
• Один із варіантів - поєднання високих технологій зі старовинними речами. Так, поруч з новою аудіосистемою мирно сусідить гіпсовий барельєф Моцарта.
• Найчастіше змішуються близькі між собою історичні стилі (наприклад, класицизм та ампір, бароко і модерн. У таких композиціях речі гармонійно поєднуються в інтер'єрі, не суперечачи один одному.
• Іноді елементи різних стилів навмисно протиставляються, граючи роль ризикованого експерименту. Може вийти досить оригінальний, незвичайний і навіть викликає інтер'єр.
• Нерідко поряд із звичними для нашого укладу речами використовують сувеніри, привезені із закордонних поїздок. Вони створюють у строгому класичному інтер'єрі яскраву деталь, перетворюючи звичний вигляд щось індивідуальне.
• Деколи речі, залучили господаря формою і ретельною обробкою матеріалу, компонуються між собою, незважаючи на стиль. Подібні інтер'єри унікальні і надзвичайно декоративні. Вони насичені кольором, деталі в них являють собою окремі твори мистецтва і в той же час вдало доповнюють і виділяють один одного.
Є певні правила еклектики, про які варто пам'ятати:
• головний секрет еклектики полягає в обмеженні двома-трьома стилями і об'єднання їх за рахунок фактури, кольору і т. д.;
• важливі почуття міри, смаку, вдала імпровізація і такт;
• хоча образ будинку в стилі еклектика може бути весь побудований на протиріччях, але головною його рисою повинні залишатися зручність і комфорт;
• в обстановці, де змішані стилістично різні предмети, необхідно акцентувати увагу на деталях, тому що саме вони об'єднують такі різні за характером предмети.
Звичайно ж, на такі експерименти вирішуються люди, впевнені в своєму смаку, сміливі, неординарні.
Думка. Еклектика - це стиль творчих людей, здатних на експерименти. Якби не відчуваєте в собі таких якостей, то ризикуєте перетворити будинок у банальне нагромадження чужих елементів і деталей.