В яких кольорах оформити дитячу. Який колір вибрати для дитячої кімнати

Давно відомо, що колір впливає на емоційний стан людини. Дизайнери інтер'єру завжди активно використовували у своїй практиці цю особливість кольору. В оформленні дитячої кімнати рекомендують використовувати світлі, пастельні тони, хоча тут треба врахувати і темперамент дитини.
Спокійних дітей можна зробити більш активними за допомогою яскравих кольорів і виразних візерунків, інтер'єр кімнати рухомого, емоційного дитини повинен бути витриманий в гамі з двох-трьох м'яких кольорів.

Колористичне рішення на основі психологічного значення кольору


Кожен колір несе індивідуальну інформацію, здатну вплинути на стан людини. Щоб визначитися з вибором кольорів для оформлення дитячої кімнати, необхідно ознайомитися з їх значеннями.
Дитяча кімната - це місце, в якому дитина проводить досить багато часу. Тому при виборі кольору і малюнка для стін, штор і форми інших предметів, що наповнюють її, треба прагнути до того, щоб все було красиво, приємно для очей, а також сприяла емоційно-психологічному розвитку дитини.
На перших порах дитина краще реагує на яскраві, насичені кольори, великі геометричні форми. Це і зрозуміло, адже вони привертають увагу перш за все. Однак існує думка, що якщо дитина - створення ніжне, то його треба оточувати предметами тільки пастельних тонів - світло-рожеві, світло-блакитними і т. п. Вважаємо, що треба дотримуватися золотої середини і не впадати в крайнощі. Повністю виключати з інтер'єру будь-якого кольору не слід. В залежності від того, яка зона в кімнаті оформляється, потрібно віддавати перевагу тому чи іншому кольору.
Помітити кольори, які подобаються дитині, можна дуже рано. Навіть зовсім маленька дитина вже відчуває прихильність до одягу певних відтінків, вибирає з коробки олівці і фарби певного кольору. Якщо дати йому кілька різнокольорових іграшок, він одразу потягнеться до іграшці улюбленого кольору.
Щоб точніше визначити, який колір подобається дитині, можна провести такий тест. Для цього потрібно вирізати з різнобарвного картону кілька квадратів, розкласти їх перед дитиною і запропонувати йому вибрати будь-який з них. Так повторити кілька разів. Квадрат, обраний дитиною неодноразово, вкаже на його улюблений колір. Любов до того чи іншого кольору визначає психоемоційний стан дитини, так і будь-якого дорослої людини. Колір має ще й безліч відтінків. І кожен відтінок має психологічний значення. Воно може бути позитивним або негативним (табл.).
Психологічне значення кольорів


Колір

Від'ємне значення

Позитивне значення


Білий

Холод, порожнеча, безмовність, потойбічність, нейтральність

День, світло, добро, чистота, духовність, самовіддача


Чорний

Депресія, песимізм, відстороненість, зло, чаклунство, морок, невпевненість

Таємниця, складність, елегантність, родючість


Сірий

Недовіра, нейтральність, невпевненість, захист

Рівновага між чорним і білим, практичність, скромність


Синій

Печаль, містика, меланхолія

Вічність, істина, мужність, нескінченність, глобальність, стійкість


Фіолетовий

Закомплексованість

Царственість, елегантність, чутливість, духовність


Зелений, холодний

Туга, незрілість

-


Зелений теплий

-

Надія, ріст, розвиток, життя, природа, духовність


Жовтий

-

Сонце, велич, влада, інтелектуальність, енергійність, оптимістичність, невимушеність


Оранжевий

-

Динамічність, силу, велич, життя, енергія, життєрадісність


Червоний

-

Сила, енергія, пристрасть, динамічність, рішучість, наполегливість, агресивність


Рожевий

-

Любов, доброта, життя, тепло, ніжність


Пурпурний

-

Влада, велич, духовність, мудрість


З таблиці видно, що після переходу теплого «колірного екватора» зникають негативні значення кольорів. Для дитини нормально прагнути до світлого, радісного, тому він вибирає яскраві кольори, теплі відтінки. Але і холодні відтінки можуть бути соковитими, звучними, їх теж можна використовувати в оточенні дитини.
Але якщо ви помітили, що його приваблюють приглушені, невизначені кольору, то це ознака внутрішнього психоемоційного дискомфорту. Такий стан дитини можна відкоригувати, використовуючи при виборі обстановки і предметів, що оточують його, відповідні відтінки. Цей метод називається кольоротерапією. І вона обов'язково дасть позитивний результат. Оптимістичне колірне оточення дитини створить в ньому радісний, позитивний психоемоційний стан.
Таким чином, штори, шпалери, інші предмети в дитячій кімнаті виконують не тільки естетичну або утилітарну функцію, але і формують психоемоційний стан дитини.

Розглянемо вплив кожного кольору на психічний стан людини


Червоний колір
Позбавляє від депресії, стимулює роботу мозку, він асоціюється з спілкуванням, любов'ю, високою активністю. Але слід пам'ятати, що домінування червоного в інтер'єрі може призвести до підвищеної стомлюваності. При декоруванні дитячої кімнати можна використовувати відтінки червоного.
Помаранчевий колір
Створює відчуття благополуччя і радості, допомагає звільнитися від нав'язливих страхів. Помаранчевий в поєднанні з білим дає відчуття сонячного світла, тому, якщо кімната погано висвітлено протягом дня, сміливо вибирайте цей тандем.
Жовтий колір
Підвищує мозкову активність, пробуджує допитливість, піднімає настрій. Але пам'ятайте, що жовтий колір не повинен займати весь простір кімнати, так як він може діяти збудливо.
Зелений колір
Заспокійливо впливає на нервову систему та зір, знімає дратівливість і втому. Зелений відмінно поєднується з квітами світлих тонів.
Блакитний колір
Розслабляє, знімає біль, допомагає впоратися з хвилюванням. Але будьте обережні: якщо оформити всю кімнату в синьо-блакитній гамі, дитина буде відчувати себе втомленим.
Синій колір
Налаштовує на спокійний лад, розслаблює м'язи, допомагає в тому випадку, якщо дитина страждає від нервового і фізичного перевтоми, безсоння.
Також його вважають кольором творчого натхнення. Відтінки синього асоціюються зі спокоєм, тому його часто використовують для декорування зони відпочинку і сну. Але в той же час насичений синій може пригнічувати дитину, а приміщення зробити похмурим і холодним.
Фіолетовий колір
Неоднозначний, зазвичай його не рекомендують використовувати в оформленні інтер'єру дитячої кімнати, він викликає апатію та депресію. Тим не менш він зміцнює імунну систему, загострює світовідчуття, зір, може також знімати нервову напругу, усувати біль в очах і втому. Якщо вирішите використовувати цей колір, вибирайте максимально світлі відтінки.
Рожевий колір
Вплив рожевого кольору можна порівняти з ефектом блакитного кольору. Цей колір хороший тим, усуває стреси, нормалізує роботу нервової системи дитини, має сильний заспокійливий вплив. Як правило, спальне місце хлопчиків оформляють у біло-блакитній гамі, а ліжечко дівчаток - в біло-рожевою.
Білий колір
Нейтральний, при оформленні інтер'єру він часто використовується як фоновий. З точки зору психології білий також характеризується як колір гармонії, здатний нейтралізувати негатив.
Важливо запам'ятати, що яскраві кольори діють позитивно лише у тому випадку, якщо вони присутні в деталях. В цілому кімната дитини повинна бути виконана в пастельних тонах, а яскравість і емоційність їй можна надати за допомогою іграшок і яскравих аксесуарів. При виборі гами можна керуватися двома основними прийомами колірного оформлення інтер'єру.
Перший прийом заснований на комбінуванні подібних за тону приглушених кольорів. Основні поверхні світлі, а меблі трохи темніше.
В основі другого методу лежить можливість гармонійного поєднання різних контрастних кольорів. Подбайте про те, щоб підібрана гама створювала у дитини відчуття тепла і затишку.
Говорячи про колір інтер'єрі, ми маємо на увазі колір видимої поверхні речей і матеріалів. Цікаво, що фактура - особливість обробки і світловідбивною здатності поверхні - впливає на наше сприйняття кольору.
Зазвичай виділяють три види фактур: матові, глянсові і блискучу. Розглянемо їх більш докладно.
Матова поверхня відрізняється шорсткістю, вона розсіює світло в різних напрямках, тому здається однаково яскравим і рівномірно освітленої незалежно від кута зору. Матову фактуру мають штукатурка, цегляна і дерев'яна поверхня, а також паперові шпалери, тканина та ін
Глянсова поверхня не здатна відображати предмети, при цьому має слабкі відблиски. Таку фактуру мають поверхня, покрита масляною фарбою або лаком, линолелум. Крім того, вона володіє особливим шовковистим блиском, який притаманний пластмасі, глянцевому папері і т. д.
Для блискучій поверхні характерна особлива гладкість, вона має таку особливість: з однієї точки огляду вона яскрава, з інших - темна, здатна відображати предмети, які знаходяться навколо. Це фактура дзеркала, полірованого каменю або металу.
Якщо в приміщенні переважають предмети, що мають блискучу фактуру (наприклад, покритий лаком паркет, поліровані меблі та ін), то, з одного боку, простір візуально розширюється, але з іншого - виникає відчуття неспокою, крім того, спотворюється колір. Тому потрібно бути уважним при використанні цього прийому в оформленні дитячої кімнати. Навіть педіатри рекомендують, щоб в дитячій кімнаті було якомога менше полірованого металу, скла, дзеркал. І це не тільки з міркувань безпеки: наявність дзеркала у дитячій може призвести до порушення сну дитини. Психологи рекомендують фарбувати стіни кімнати тільки матовою фарбою. Вона створює сприятливе середовище, не стомлює зір, справляє враження просторової завершеності.
Колір і фактура мають велике значення в оформленні інтер'єру дитячої кімнати. Ми пропонуємо кілька колірних рішень для дитячої відповідно зі стилями дитячої кімнати.
Яскраві гербарії, акваріум з різнокольоровими рибками, кімнатні рослини - все це відмінно виглядає на білому тлі меблів, стін в кімнаті юного натураліста. Можна використовувати і зелені, світло-коричневі кольори стін світлих меблів, яскраво оранжеві або жовті деталях.
Для кімнати захопився спортом дитини потрібно грамотно підібрати поєднання контрастних кольорів. Зазвичай для таких інтер'єрів використовують поєднання білого, синього і відтінків червоного. Все повинно дихати оптимізмом, життєствердною енергією.
Кімната юного художника може бути вирішена в світло-сірих, сіро-блакитних і білих тонах. На їх фоні плоди дитячої творчості будуть виглядати особливо привабливо. Меблі може бути бежевого, зеленого або світло-фіолетового кольору
Колірне рішення кімнати майбутнього мандрівника таке: блакитний колір у поєднанні з бежевим, коричневим і білим. Вона має бути світлою, без різко виражених контрастів як у кольорі, так і в малюнку шпалер, тканин.
Помічена така закономірність: з віком колірні пристрасті дітей можуть бути змінені. Якщо до 8 років вони воліють яскраві, виразні і навіть контрастні кольори, то до 9-11 років вони починають віддавати перевагу жовтому, відтінків зеленого, помаранчевого. А ще пізніше, після 12 років, дітей зазвичай привертає синій колір.
Як враховувати орієнтацію кімнати по сторонах кольору?
Оформляючи інтер'єр, вибираючи колірний спектр, обов'язково потрібно враховувати орієнтацію кімнати по сторонах світла. Якщо вікна кімнати виходять на північ або північний захід, то в обстановці повинна переважати тепла колірна гамма.
Навіть якщо ви оберете інший колірне рішення, пам'ятайте, що в інтер'єрі слід уникати диссонирующих сполучень (таких як жовтий і фіолетовий, чорний і білий тощо), а також темних, важких відтінків, які стомлюють і руйнівно діють на дитячу психіку.
Звичайно, неможливо врахувати всі, тому ми виклали лише загальні правила і положення. Вибираючи колір майбутнього інтер'єру, врахуйте в першу чергу колірні пристрасті вашої дитини, його темперамент і світосприйняття.