Стиль кантрі (в перекладі з англійської мови - «сільський, сільський») з'явився у Англії на початку минулого століття. Затишні котеджі англійських сіл з живоплотом, квітниками і брукованими доріжками - так він виглядав спочатку.
Він не втратив своєї актуальності й донині.
Незважаючи на зміну епох і соціальних катаклізмів, розростання гігантських мегаполісів, з їх стрімкої і переобтяженою інформацією життям, кантрі має багато шанувальників.
А секрет його простий. Стиль кантрі знаходиться як би поза часом, бо, зберігаючи і передаючи з покоління в покоління будинку, речі і сам уклад життя, люди дбайливо зберігають традиції та культуру свого народу.
Дизайнери оцінили по достоїнству і розвинули естетику типово англійських інтер'єрів, створивши сучасний стиль кантрі. Небагато романтичний, дуже затишний і комфортний, він настроює на приємне проведення часу в крузі сім'ї, спокійне і розмірене життя.
Головний принцип при створенні інтер'єрів у стилі кантрі - простота, функціональність і відсутність химерності. Важливо ще й те, що кантрі - це екологічний дизайн.
Колорит таких інтер'єрів витриманий в близьких до природи фарбах: використовується зелений, теракотовий, приглушено - жовтий, блакитний колір неба і води, колір натурального дерева, золотисто-багряний колір осіннього листя і ніжно-рожевий колір раннього ранку.
Для стилю кантрі характерна багатоколірність, але не яскрава, а швидше густа, соковита, трохи приглушена. У колірному рішенні переважають натуральні, частіше світлі і пастельні тони. Важливий колористичний баланс.
Стіни англійських будинків зазвичай робили однотонними і світлими. Зараз це правило діє в кухні та ванної. У їдалень, віталень і спальні в стилі кантрі стіни можуть бути пофарбовані в більш насичені кольори: світло-коричневий, лимонний, кремовий, персиковий.
Якщо використовуються шпалери, то їх треба вибирати в смужку, з непомітним геометричним або квітковим малюнком.
Дуже часто стіни обробляють бордюром або ліпним карнизом. У нижній частині стіни можна використовувати декоративну панель, дерев'яну або поєднується за кольором з шпалерами.
Що стосується меблів, то в інтер'єрах стилі кантрі ідеально буде виглядати старе крісло або антикварний дерев'яний комод з натурального дерева або покрита шпоном.
Ще одна дуже типова деталь англійських сільських інтер'єрів - камін, навколо якого ставили дивани і крісла.
На кухні доречні дерев'яні стільці, столи і лави, стінні шафи і гірки для посуду. Скатертини та подушки на сидіннях стільців не обов'язкові: фактура дерева сама по собі прекрасна прикраса сільського інтер'єру.
Кухонні меблі може бути пофарбована білою фарбою, в цьому випадку вона створює дуже ошатні поєднання з блакитними шторами в дрібний квітковий малюнок або клітку.
Керамічний посуд, найчастіше біло-блакитна, зберігається на кухні на відкритих полицях буфетів або навісних дерев'яних шаф і служить декоративним прикрасою кухні: тарілочки всіх розмірів, чашки з блюдцями, свічники, мисочки, заварювальні чайники - все це може мати різний малюнок, але загальний колорит повинен дотримуватися.
Ще один характерний атрибут кухні в стилі кантрі - декоративні тарілки різного розміру і малюнка на стіні; вони створюють своєрідну композицію. Такі ж тарілки у вітальні ставлять на камінну полицю.
Плетені кошики, жерстяні банки з-під чаю, кави та печива, старовинні кухонне приладдя і начиння - всі ці, раніше необхідні в господарстві речі сьогодні стали елементами декору, що прикрашають інтер'єри в сільському стилі.
Важливою складовою обстановки в стилі кантрі є використання текстилю. На вікнах повинні бути тонкі штори з бавовни з дрібними складками, рюшами, драпіруванням.
Колір штор в стилі кантрі - світлий, в тон стін, з рослинною, дрібним малюнком. Коли такі штори ворушить вітер, здається, що відчуваєш запах англійської луки з дрібними невибагливими квітами, запах стриженої газонної трави вересу.
На диванах - багато подушок і подушечок, вишитих, в'язаних, різнокольорових. Скатертини, серветки, покривала, драпірування чохли на стільцях і на кріслах, абажури - без усього цього немислимий стиль кантрі. Різноманітність забарвлень, поєднання різних тканин - від ситцю до вовни, а візерунків - від клітини до квіткових букетів, повинно органічно поєднуватися і не перевантажувати інтер'єр. Адже сільські будинки, на відміну від сучасних квартир, були досить просторі.
Окрасою такого будинку служать квіти. Сухі гортензії і троянди, нігтики і ромашки в букетах, вазах і вазочках стоять всюди - від передпокою до кухні. Ну і, звичайно, живі квіти в горщиках на підвіконнях, буфетах і полицях. На стінах - невигадливі пейзажі, виконані аквареллю, фотографії в рамочках і полиці з книгами. У такому будинку затишно, спокійно. І так добре сидіти біля каміна з чашкою запашного чаю.
Що треба знати при створенні інтер'єру в стилі кантрі
Кантрі - це сільський стиль. Теплота і характер цього стилю несе гармонію в будь-який будинок. Це царство затишку і комфорту. Розміреність і неквапливість заміського життя в оточенні тиші і спокою, зелених рослин, співу птахів. Його головні достоїнства - відсутність химерності, м'якість, ліричність, близькість до природи.
Це знайшло відображення і в розташуванні будинку, і в його внутрішнього планування. Не кажучи вже про архітектуру житла. Ніяких обмежень, свобода і простір. І в той же час все під рукою. Характерні доцільність, функціональність, комфорт. Одна кімната плавно «перетікає» в іншу.
Коридори, немов стежки, розходяться по всьому будинку. Вони неширокі, добре освітлені.
У центрі - вітальня (вона ж їдальня). І обов'язково - відкрите вогнище - піч з димарем або камін. Смисловий центр будинку оточений іншими приміщеннями, житловими і допоміжними.
А от чого немає в традиційних сільських будинках - так це кабінетів.
У міській квартирі краще обійтися без складних перепланувань і зосередитися на прийоми декорування, якими так багатий стиль.
• Рекомендується використовувати виключно натуральні природні матеріали зі спеціальною грубою обробкою, елементами нескладної різьблення ручної роботи.
Для підлоги - мощення плиткою або декоративним каменем, масивні дерев'яні мостини, натуральна або фарбована сосна.
Для стін - декоративна штукатурка, або поєднання фрагментів поштукатурених стін з частково збереженою кам'яною або цегляною кладкою. Або дерево, причому світлих тонів. Для оформлення стін підійдуть паперові шпалери - з наївним квітковим малюнком, неяскравим і тонким.
Якщо використовується метал, то краще, якщо він буде у вигляді зістареної, місцями займаної патиною бронзи або латуні. Дуже органічні тут предмети ручної ковки. А ось блискучий хромований метал, як і високотехнологічне скло, пластик, купувати не варто.
Кантрі дозволяє різні імітації.екологічних матеріалів. Головне, щоб не зникла «теплота».
• Важливий в кантрі текстиль. Сільський будинок немислимий без фіранок, килимків, подушечок.
Переважання в інтер'єрі простих натуральних тканин - ситцю, льону. Гарні шерсть, в'язання, мереживо. Ручна робота - головна ознака стилю. Це вишивка (рушники, серветки, картини), клаптеві ковдри, фартухи, прихватки, плетені килимки. Цінним тут є неповторність, наївна простота, затишок. Текстиль яскравий, строкатий.
В оформленні стін, підлоги, вікон можуть використовуватися комбіновані тканини або тканини з схожою фактурою, але різні по малюнку.
Не потрібні складні драпірування, їх цілком компенсують малюнок і фактура тканини - прості завіси з мінімумом складок. Обов'язкові зав'язки-бантики.
• Колірна гамма і малюнок тканин в стилі кантрі. Характерна багатоколірність, але не яскрава, а швидше густа, соковита, трохи приглушена.
У колірному рішенні переважають натуральні, частіше світлі та пастельні тони.
Важливий колористичний баланс. Якщо, наприклад, в оббивці меблів поєднуються світло-блакитний і ясно-бежевий, то світлі пастельні тони краще підібрати і для шпалер, килима, фіранки, скатертини.
• Якщо стіни і всі великі поверхні інтер'єру витримані в одній гамі, можна зосередитися на аксесуарах, яких в кантрі досить багато. Деякі дизайнери вважають, що основні кольори обов'язково повинні поєднуватися з зеленим.
В якості аксесуарів найчастіше використовуються старовинні речі, рідкісні книга, квіти, а також лампи з абажурами, фарфорові статуетки, посуд з рослинним орнаментом. Все це привнесе в інтер'єр відчуття тепла і затишку.
Як будь-яке явище, має народні коріння, кантрі - багато в чому наївний стиль. Тому в розпису жодного незрозумілого орнаменту - квіткові мотиви, клітка, смужка, горошок.
Невід'ємний атрибут кантрі - предмети селянського побуту. Скатертини, керамічний посуд або свічники надають міській квартирі особливу чарівність.
І, звичайно ж, квіти в горщиках або пишні букети польових трав!
• Плетені або дерев'яні нефарбовані меблі завжди актуальна. Вона міцна, функціональна, затишна. Від меблів кантрі віє теплом і романтизмом традиційного будинку. Тут повністю збережений народний дух разом з фольклорними мотивами.
• Для оббивки м'яких меблів і драпіровок підбирають однотонні тканини або типові для кантрі «шотландку» і яскраву смугу. Дуже часто застосовуються набивні тканини з майже натуралістичними квітами, так званий малюнок «миль флер» («тисяча квітів») - часта розсип маленьких милих квіточок.
• Меблі - по-селянськи грубувата, але правильної форми, з неполірованими поверхнями. Розставляють її традиційним для цього стилю способом, тобто дуже невимушено. Крісла, диванчики або крісла-гойдалки можна розставити по всьому будинку.
• Необхідний набір для спальні - це ліжко і шафа з грубо обробленої деревини; для їдальні - обідній стіл, буфет і табурети. У кожного такого предмета - мінімум функцій і виражена сільська простота. Імітувати селянський побут і легку обтрепанность не обов'язково. Зручна, функціональна, проста, Надійна і в той же час сучасні меблі з натурального дерева - такий стиль кантрі сьогодні.
• Не повинно бути ніякого яскравого високого світла. Освітлення повинно бути дуже м'яким, розсіяним: ближче до підлозі, в кутку, за стіною.
Кантрі - стиль наївний і простий, дуже милий і теплий. Втомившись від хмарочосів зі скла і бетону, міський поспіху, забрудненим вихлопними газами вулиць, мимоволі мрієш про сільського затишку.
Корисна порада . Прихильників кантрі-стилю приваблює в ньому відсутність строгих правил. Кожен може тлумачити її по-своєму, створити власний стиль у дусі кантрі.