Коли необхідно складати шлюбний договір

В яких випадках складають шлюбний договір?
Якщо ви молоді і у вас обох практично нічого немає, то, міркуєте ви, і шлюбний договір вам не потрібен. Але не слід забувати, що реєстрація шлюбу - це зміни юридичного статусу обох. Шлюбний договір можуть укладати як тільки що вступили в шлюб особи, так і особи, які прожили в ньому як завгодно довго, тут обмежень немає. Найголовніше, що такий договір діє й на відносини, які тільки можуть виникнути в майбутньому. Здебільшого, шлюбні договори складають сімейні пари, яким вже по 35-40 років і більше. Вони вже «стали на ноги», їм є що ділити, але вони хочуть убезпечити себе на випадок розлучення або інших несподіванок.
У шлюбному договорі подружжя може визначити свої права і обов'язки по розподілу сімейних витрат, а також передбачити умови взаємного утримання. Уявіть, що ваш чоловік виявився досить скупим, якщо не сказати чіткіше, а ви знаходитесь в декреті і, природно, ніяких грошей не отримаєте. Не просити ж вам кожен раз на колготки або памперси. Гроші-то він дасть, але наскільки часто вам доведеться вислуховувати, що, мовляв, «я економлю, щоб купити дачу, а ти витрачаєш» і т. п. В шлюбному договорі необхідно обумовити, що кому майно дістанеться в разі розлучення.
Договір може знадобитися, якщо у нареченої дуже заможні батьки, які, припустимо, їй купили квартиру, але я думаю, що у них вистачить кмітливості оформити її на ім'я дочки.
Якщо наречений дарує вам машину на весілля, то бажано, щоб у нього була дарча, де зазначалося б, що саме він подарував вам машину, і така не є спільно нажитим майном. Те ж стосується і коштовностей, куплених і подарованих до весілля.
Розглянемо іншу ситуацію. Роки йдуть, ваш чоловік успішно займається бізнесом, ви виховуєте дітей. Ви вже купили не одну машину, дачу, у чоловіка своя фірма, нерухомість та ін Але раптом - любов проходить, чоловік починає доводити, що це все його, оскільки ви не працювали. По суду ви будете мати право на половину, але ви що, будинок будете пиляти навпіл або фірму?
Як правило, шлюбний контракт укладається, коли чоловік, який досяг певних висот, одружується вдруге, на довгоногої білявки. Тут вже обговорюється абсолютно все, аж до того, хто кому може змінити і які санкції за цим послідують. Обмовляється і забезпечення колишньої сім'ї, у разі несподіваної смерті чоловіка.
Такий же договір складається, коли дуже заможна жінка у віці бере в чоловіки молодої людини. Все правильно, ніхто не хоче в старості залишитися голим і босим.
Так що вирішуйте самі, чи потрібен вам шлюбний договір чи ні.
У мене є знайома пара, яка ще до весілля вирішила спільно придбати квартиру. Якусь частину грошей вони разом накопичили, але більшу частину довелося взяти в борг. Коли вони оформляли квартиру, я запитала: «А на яких умовах ви оформляєте?» Вони брали її на нульовому циклі. Молодий чоловік, як-то ображено відповів, що, звичайно, у рівних частках. Я здивувалася і поцікавилася, чому в договорі не обумовлено пайову участь кожного. На що мені відповіли, що, мовляв, як же можна не довіряти один одному, якщо вже вони зібралися одружитися. Після цього дівчина поїхала за кордон, а він виплачував весь борг. До моменту здачі будинку вона повернулася, але за час розлуки почуття вщухли, весілля розладналася.
Залишилося питання, як ділити квартиру. Вона внесла за неї менше третини, а при діленні отримала майже половину. Ось до чого призводить надмірне «благородне» довіра в ділових питаннях.