Гостьовий шлюб. Плюси і мінуси гостьового шлюбу

Гостьовий шлюб: віяння часу або союз за яким майбутнє?
Отже, ми досить докладно розглянули традиційну модель шлюбу , охарактеризували в головних рисах плюси і мінуси цивільного шлюбу . Але в сучасному світі існує ще як мінімум три специфічних варіанту союзу між чоловіком і жінкою:
1) так званий комунальний шлюб (друга назва - «шведська сім'я»);
2) відкритий шлюб;
3) гостьовий шлюб.
Остання форма відносин найбільш цікава в практичному плані, на ній варто зупинитися трохи докладніше, але спочатку скажемо коротко про перших двох.
Комунальний шлюб («шведська сім'я») - вже самою своєю назвою вказує на сім'ю, до складу якої входять не двоє, а кілька рівноправних партнерів (зазвичай від 4 до 8-10 але буває і більше) жінок і чоловіків. В цьому співтоваристві повна свобода сексуальних зв'язків, його учасники ведуть спільно господарство і повинні бути об'єднані однотипними інтересами. Навіть діти, що з'являються в такому незвичайному сімейному союзі, загальні! Кожна дитина виховується усіма членами «комуни», так і часом важко з точністю сказати, хто з чоловіків припадає йому біологічним батьком. Таке положення справ може виглядати надзвичайно ексцентричним і навіть шокуючим для людини з традиційним розумінням шлюбу, але ж, по суті, це просто прояви «іншого» підходу до формування сім'ї, «інший» чуттєвості, світосприйняття Великий борець проти забобонів своєї епохи Гі де Мопассан, наприклад, у своїй новелі «Муха» дає зразки делікатності, благородства і доброзичливість, описуючи поведінку чоловіків в якійсь подобі комунального шлюбу.
Незважаючи на своє друге, «географічне», назва, шлюб цей зустрічається аж ніяк не тільки в Швеції.
Відкритий шлюб. Альфа і омега такого союзу - сексуальні стосунки, а точніше, їх свобода. Кожен з подружжя не тільки допускає, але і вітає захоплення і сексуальні зв'язки свого партнера «на стороні». Свінгери - найбільш відомі й численні представники цієї форми шлюбу. Вони з задоволенням і у всіх пікантних подробицях обговорюють між собою свої «позашлюбні зв'язки», готові на час обмінятися партнерами, зайнятися груповим сексом, зазвичай на спеціальних вечірках або так званих «фестивалях свінгерів», куди іноді з'їжджається до 50-100 пар.
Гостьовий шлюб. Достоїнства і недоліки гостьового шлюбу
Існує і така думка, мовляв, традиційний шлюб давно себе скомпрометувала, і тому буде скасований. Причому цьому думку вже більше 100 років! На запитання, чим саме він себе скомпрометував, прихильники такої позиції впевнено відповідають: «Можливістю розлучення». Ось, виявляється, в чому справа. Коли-то шлюб був принципово нерозривний, і подружжю доводилося прикладати значні зусилля, щоб згладити всі кути, обійти численні «підводні камені». Тепер же в разі чого недовго і подати на розлучення Зник головний стимул (по суті, навіть обов'язок) працювати над собою. Тому-то вже один з філософів кінця ХІХ століття міг сказати: шлюб (традиційний) винайшли для двох категорій людей - зайвих і кращих. «Зайвих» людей безвідповідальних, тих, хто не проти розлучитися при першій же появі скільки-небудь серйозних проблем, і «кращих» - тих, хто буде працювати над їх вирішенням, але вже не з примусу (адже завжди можливий розлучення), а в силу внутрішньої переконаності, шляхетності та інших рідкісних і гідних поваги особистісних якостей. Але це все - між іншим, і до того ж не настільки вже однозначно: перебуваючи у шлюбі з «чудовиськом в образі людському» не мати можливості розлучитися - жахливо. Так, вільно вступаючи в традиційний шлюб «старого зразка», потрібно володіти найглибшої прозорливістю, щоб не прийняти за ангела людини з грубим характером і низинними звичками. В насправді, жоден чоловік і жодна жінка не будуть виставляти свої погані сторони напоказ, навпаки, їх ретельно приховують, особливо в період залицяння, того вимагає елементарне розсудливість.
У протест проти традиційної форми шлюбу неминуче вплітається і житлова проблема. Не секрет, що в сучасних, особливо російських, реаліях лише мала дещиця сімей має просторий будинок. В основному люди проживають в невеликих квартирах, де в загальній скупченості кожен постійно бачить іншого (інших) не тільки в його перевагах, нехай і численних, але і у всіх недоліках. Ідеальних людей, прямо скажемо, не так вже й багато. Як тут уникнути побутових сварок, інших незручностей? Часто можна навіть піти в іншу кімнату, просто тому, що в квартирі вона одна-єдина. Звідси і виникають такі, наприклад, «природні тертя»: він хоче послухати свою улюблену музику, а вона в цей же час - подивитися телесеріал. Поступки, причому постійні, однією з сторін неминучі, а чи кожен здатний раз за разом поступатися, не затамувавши (за влучним висловом Зощенка) в душі деяку грубість? Піднесеності почуттів, на превеликий жаль, дуже швидко приходить кінець. І подружжя, немов у клітці, туляться у власній маленькій квартирці, похмурі й невдоволені, завжди готові колючим словом зачепити за живе свого партнера, на якого вони ще нещодавно вважали за краще дивитися крізь рожеві окуляри.
Саме від таких, на жаль, занадто знайомих багатьом тисячам сімей проблем і незручностей покликаний позбавити гостьовий шлюб. Яким чином? Крім постійне спільне проживання, він знімає саму можливість виникнення будь-яких побутових конфліктів і на довгі роки забезпечує підтримку романтиці цукерково-букетного періоду. В цих двох пунктах виражені головні плюси гостьового шлюбу. Ми назвемо й інші, але спочатку пояснимо, що ж являє собою шлюб з такою незвичною назвою.
В гостьовому шлюбі кожен з партнерів після реєстрації відносин залишається проживати в своїй власній квартирі. Зустрічаються подружжя лише час від часу, але все ж досить часто, зазвичай на свята, вихідні, іншим зручним для кожного днях тижня. Вони ходять один до одного в гості з ночівлею або без неї, разом проводять відпустку, але спільного господарства не ведуть. Таких подружжя тісно пов'язують спільні інтереси, в тому числі і духовного характеру. Взагалі, якщо «винести за дужки» статеві відносини, то такий шлюб можна визначити (звісно, в найсприятливішому, зразковому випадку) навіть як певну форму справді близькою, справжньої дружби між чоловіком і жінкою, заснованої на взаємній повазі і довірі.
Деякі називають основною рисою гостьового шлюбу боязнь дуже великої відповідальності, але це далеко не завжди так. Часто вибір на користь гостьового шлюбу як раз свідчить про зворотне. Адже партнери виявляють, насамперед, чесну турботу про збереження теплих, високих, романтичних відносин на довгі роки, можливо, на все життя! І якщо обидва є повністю самостійними і, скажімо, творчими особистостями, яких пригнічує побутова залежність, то їх перевага такої форми шлюбу виглядає навіть дуже розумним.
Ще один плюс гостьового шлюбу - певна особиста свобода. Дружина не зобов'язана проводити багато часу біля плити, щоб нагодувати повернувся з роботи чоловіка, а чоловікові не потрібно виправдовуватися з приводу можливих вечірніх затримок. Можна набагато більше часу витратити на себе, на свої справи, захоплення, творчість. Деяким це просто необхідно.
Нарешті, до плюсів можна віднести фінансову свободу подружжя. Кожен самостійно приймає рішення про придбання тих або інших потрібних йому речей - інша сторона не бере у цьому жодної матеріальної участі, ні навіть у формі рад. У шлюбному контракті (якщо він укладений) можна, звичайно, домовитися і спільний бюджет, але це робиться дуже рідко, оскільки є несправедливим по відношенню до того з партнерів, хто заробляє більше.
Тепер про мінуси гостьового шлюбу. Звичайно, вони є. Насамперед, така форма шлюбу точно не підходить тим, хто шукає у відносинах постійного, щоденного контакту, розчиняється в партнері. Інші мінуси так чи інакше пов'язані з вихованням дітей.
Найчастіше дитина бажає бачити своїх маму і тата разом, і не може зрозуміти, чому батьки так багато часу проводять нарізно. Вам потрібно буде м'яко й переконливо пояснити, що це зовсім не свідчення того, що мама і тато у сварці чи один одного не люблять.
До речі, і для дітей при гостьовий формі шлюбу можна знайти вагомі плюси. Звичайно дитина живе по черзі то з матір'ю, то з батьком. А адже справжня батьківська любов вдалині тільки зростає
Залишається питання: кому ж більш вигідний і зручний гостьовий шлюб, жінці чи чоловікові? Скажемо відразу, що найпоширеніший відповідь: «безумовно, чоловікові!», - викликає сумніви. Запитайте себе прямо, для кого самостійно вирішувати всі побутові проблеми (готування, прибирання тощо) складним і у кого, чоловіки або жінки, сильніше розвинений «власницький інстинкт»? На ділі виходить, що гостьовий шлюб більше всього на руку молодим і дійсно самостійним жінкам з незалежним характером. Зберігаючи відносну свободу, вони знаходять соціально схвалюваний статус заміжніх дам.
Що ж у підсумку? Як писав у свій час знаменитий доктор Ошо: «У минулі часи не було ніякої альтернативи сім'ї, і тоді не можна було вибрати що-небудь інше. Але цього не повинно бути в майбутньому. В майбутньому кожній людині надається можливість вибирати з великої кількості варіантів. І тоді кожна пара буде здатна створити оптимальну форму взаємин, унікальних, неповторних, унікальних, союз саме для себе. Не озирайтеся на інших. Життя - вона тільки ваша».