Черепаха в домашніх умовахЧерепахи вже давно стали популярними домашніми тваринами, адже вони невибагливі у догляді, але при цьому дуже красиві. Ось тільки дуже небагато знають, як правильно доглядати за сухопутної або водної черепахою і як її годувати, щоб вона отримувала всі необхідні для росту і життя речовини.

Зміст черепах

Ви вважаєте, що утримання черепах в домашніх умовах - це мінімум турбот? Звичайно, це не собака, з якою необхідно щодня гуляти, і не довгошерстий кіт, що вимагає регулярного вичісування. Але до черепасі слід бути дуже уважним і забезпечити їй хороші умови життя, так як неправильне утримання призведе до швидкої загибелі такої екзотичної тварини.
Ви купили черепаху? Перше, що вам потрібно зробити - облаштувати для неї місце проживання. Найкраще черепаха відчуває себе в тераріумі. Ви можете придбати готовий або ж зробити його самостійно із скла. Сухопутної черепахи необхідний досить великий тераріум, так як коли ваш малюк підросте, йому потрібно буде багато місця, щоб вільно пересуватися (розмір тераріуму приблизно 100-200 л, а висота стінок в ньому повинна бути не нижче 20 см). На дно такого будиночка для черепахи найкраще насипати ґрунт, а в одному з куточків обладнати для тварин притулок.
Якщо у вас немає можливості відразу після покупки поселити таку черепаху в тераріум з скла, то ви можете розташувати її в картонну коробку. Але в такому житлі черепаха повинна знаходитися тільки тиждень-два.
Можна для сухопутної черепахи зробити будиночок з дерева або пластику. Це теж хороший варіант облаштування її місця перебування, оскільки повністю скляному тераріумі деякі черепахи часто не помічають прозорої стінки і сильно б'ються панциром про них. Тільки, якщо ви вирішите поселити черепаху в пластиковий або дерев'яний будинок, то обклейте стіни шпалерами, а одну стіну постарайтеся зробити прозорою, щоб зручно було спостерігати за вихованцем.
Багато хто вважає, що раз черепа сухопутна, то її можна випускати гуляти по квартирі, але це не так. Так, брати в руки або випускати її з вольєра на 10-15 хвилин можна, але уникайте при цьому протягів і слідкуйте, щоб на поверхні, де повзає черепаха, не було пилу, сміття або смітинок, оскільки це призведе до загибелі тварини!
Якщо у вас вдома температура повітря нижче 20 градусів, то в тераріумі сухопутної черепахи потрібно встановити спеціальну лампу, яка буде нагрівати будиночок.
Ви вирішили містити водоплавну черепаху в домашніх умовах? Тоді вам просто необхідний справжній акватераріум. Живе такий вид черепах тільки в ньому. Правда, незважаючи на те, що черепаха водоплавна, їй потрібен і острівець суші в її будинку, оскільки без нього вона може потонути. Саме тому в акватераріумі вода повинна займати 75% площі. Краще всього обладнати похилий «берег» для черепахи і встановити над ним нагревающую лампу.
Вода для водоплавної черепахи повинна бути чистою. Її потрібно чистити приблизно раз на 7 днів або ж придбати електричний акваріумний фільтр, тоді очищення необхідно буде робити лише раз у 25-30 днів. Обсяг акваріума для водної черепахи повинен бути не менше 100 літрів. Прісноводним черепахам абсолютно не шкідлива водопровідна вода (навіть хлорована), оскільки вони швидко адаптуються до неї. Тому ви можете залити в акватераріум для черепахи саме її.
Якщо у вас вже живе одна черепаха, і ви хочете купити їй товариша, то пам'ятайте, що нову особину потрібно витримати в окремому акваріумі або коробці кілька днів. Так, ви переконаєтеся, що вона абсолютно здорова і не заразить вашу черепаху ніякими хворобами.
Харчування черепах
Черепахи, які живуть в домашніх умовах, не можуть знайти собі джерела живлення, як у природі, тому про те, щоб тварина отримувало збалансовану їжу, насичену необхідними речовинами, доведеться подбати їх господарям.
Найкраще годувати вашу черепаху вдень, так як в цей час вони проявляють найбільшу активність. Коли у вас не виходить давати корм в денний час, то потрібно насипати його черепасі вранці. У ранковий час апетиту у черепах практично немає, давайте їжу за пару годин до сну.
Черепахи - тварини, які можуть обійтися без їжі досить довго. Деякі особини можуть прожити без корму кілька тижнів, але все ж годувати їх слід регулярно. Якщо ви забули погодувати вашу черепаху, ви побачите, що через тиждень вона буде постійно оглядати дно свого тераріуму або акваріума. Це означає, що черепаха голодна і слід негайно дати їй корм.
Водних черепах в домашніх умовах в основному годують тваринною їжею. Молодим і невеликим особинам можна давати трубочника, мотиля, сушених дафній або гаммарусов. Також такі черепахи будуть їсти дощових черв'яків або концентрати, які призначені для акваріумних рибок. А ось дорослим і великим водяним черепахам, крім перерахованих вище видів корму, можна давати варене і сире м'ясо курки або ж яловичину. Щоб урізноманітнити раціон черепахи, можна зрідка годувати її сирою рибою, але перед цим слід проварити хвилину-дві.
Обов'язково включайте в щоденне харчування водних черепах, які живуть в домашніх умовах, комах (наприклад, тарганів, личинок борошнистого хрущака, різних жуків). Також черепахам буде корисно їсти:
водорості;
листя кульбаби або ж салату;
ряску, зібрану з поверхні водойм.

Сухопутні черепахи в основному їдять рослинний корм. Їм можна давати капусту, моркву, листя салату, кульбаби, яблука, буряк, огірки, груші, помідори і багато іншого. Періодично в раціоні таких черепах повинен бути присутнім білок курячого яйця. Крім цього, щодня черепахам потрібно давати кальцієві добавки і раз в 7 днів різні вітаміни. Готові вітамінно-мінеральні комплекси підживлень для черепах можна купити в зоомагазині. Доза їх повинна бути дуже невеликий, вона завжди вказана на упаковці і перевищувати її категорично не можна, оскільки це може призвести навіть до смерті черепахи. Підживлення потрібно завжди змішувати з зволоженою їжею, яку ви даєте щодня своєю черепасі.
Сухопутних черепах необхідно годувати помірно, так як переїдання може нашкодити їм. Молодим тваринам давайте корм 2 рази на добу, а дорослим - 1 раз. Таким черепахам обов'язково потрібно забезпечити доступ до води. Миску з рідиною слід підібрати таку, щоб вона була неглибокою (приблизно як піддон для квіткового горщика), оскільки черепаха, впавши в неї, може не вибратися і просто захлинеться. Воду в ємкості, яку ви поставите в будиночку черепахи, бажано міняти щодня.